Любовь Божья

[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Модератор форума: love  
Інтернет
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 15:42 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Інтернет залежність та її вплив на виховання підлітків та юнацтва

Зміст

Вступ

Розділ 1. Сутність явища Інтернет-залежності та її симптоми
Розділ 2. Психологічні причини Інтернет-залежності
Розділ 3. Вплив Інтернет-залежності на виховання школярів
Висновки
Перелік використаних джерел
Вступ
За всю історію людства не було ще такого часу, коли люди б не страждали від яких-небудь залежностей. Приохотитися до чогось не сильно корисного - справа нехитра. Куди складніше потім відмовитися від шкідливої звички. Є і ще один важливий момент: навіть зовсім безневинне на перший погляд захоплення може стати згубним для організму, якщо не знати міри.
Лікарів, учених, та і простих користувачів проблема глобальної інтернетизації турбує вже не перший рік. З одного боку, це чудово: розширюється круг спілкування, стираються расові межі. З іншої - в наявності негативні наслідки: число людей з червоними очима, тремтячими руками і що розмовляють на незрозумілому простому смертному мові неухильно росте.
Медики розвинених країн вже б`ють на сполох. Молодь все більше часу проводить за комп`ютером, віддаючи перевагу віртуальному світу над реальним, у пресі раз по раз з`являються повідомлення про «смерть за монітором». Західні психіатри навіть придумали спеціальний термін «інтернет-залежність», проте більшість українських психологів про це небезпечне захворювання і не чули.
Надмірна захопленість Інтернетом змушує багатьох людей проводити все більше часу в Мережі. Психологи сперечаються: чи йде мова про появу ще одного виду залежності? Феномен "залежності від Інтернету" інтенсивно обговорюється в даний час (Це напевно єдина область у всьому спектрі гуманітарних досліджень в Інтернеті, на розробку якої не претендує ніхто, крім психологів). Термін „залежність" був запозичений із лексикона психіатрів для полегшення ідентифікації проблеми Інтернета шляхом асоціації її з характерними соціальними та психологічними проблемами. Він часто називається захворюванням чи синдромом (Internet Addiction Disorder чи IAD). Зявився також дуже образний термін Netaholic, чи Інтернет-адикт.
Дехто виправдовує "зависання" у Інтернеті самотністю, начебто спілкування у чатах та на сайтах знайомств позбавить від самоти. Але насправді - це сурогат спілкування. Що більше адресатів у користувача, то менше справжніх друзів. Це і є шлях до самоти. Що стосується любові по Інтернету... У Фрейда є таке поняття: сублімація еротичної енергії. Нереалізовану еротичну енергію можна направити на творчість, роботу, а секс-сайти блокують природну сублімацію, властиву людині, що зрештою призводить до розвитку розладів в інтимній сфері.
Обговорення проблеми почалося порівняно недавно. У 1994 році Кімберлі Янг, американський психолог з Пітсбургського університету, помістила на web-сайт спеціальний опитувальник. Незабаром вона одержала майже 500 відповідей, з яких близько 400 були відправлені, відповідно до обраного критерію, Інтернет-залежними користувачами. К. Янг - один з найвідоміших експертів у цій області. Вона написала книгу "Піймані в мережу" та організувала центр психологічної допомоги страждаючим від Інтернет-залежності.
У 1995 році Іван Голдберг запропонував термін "Інтернет-залежність" для опису нездоланної тяги до використання Інтернету. По Голдбергу, це розлад, «що здійснює пагубний вплив на побутову, навчальну, соціальну, робочу, сімейну, фінансову чи психологічну сфери діяльності». Оскільки в основі такого розладу лежить прагнення до відходу від реальності, воно порівняно з патологічним потягом при алкоголізмі, наркоманії, потягу до азартних ігор.
На думку експертів, найбільше від Інтернет-залежності потерпають підлітки та юнацтва. За даними соціологічних опитувань, щонайменше 4,4 мільйона тінейджерів більшою або меншою мірою страждають від надмірного захоплення компютером та Інтернетом.
За даними лікарів психологічних центрів, всі пацієнти клінік мають хімічний дисбаланс мозкової діяльності. Під час перебування в Інтернеті або під час компютерних ігор мозок продукує органічний компонент 5-HT, який передає відчуття ейфорії або депресії по всьому тілу. Коли цього компонента занадто багато, людині може здаватися, що вона не потребує ні їжі, ні відпочинку.
Актуальність теми нашої курсової визначається тим, що сьогодні українським школярам зробити домашнє завдання - не проблема, якщо батьки підключили до мережі Інтернет комп`ютер. Школярі та студенти просто перестають мислити. Не менш важливе питання про фізичне і психічне здоров`я дітей, - батькам слід взагалі не підключати комп`ютер до мережі, або, якщо вони довіряють дитині, встановити чітко регламентований годинник для роботи в Інтернеті. І перевіряти, чим же займається дитина, інакше псевдоспілкування з однолітками виллється в пошук зовсім інших сайтів.
Мета нашої курсової роботи розглянути явище та симптоми Інтернет-залежності у підлітків та проаналізувати її вплив на виховання молоді.
Для досягнення даної мети ми поставили ряд наступних завдань:
· дати опис симптомів та психологічний портрет Інтернет-залежного;
· проаналізувати психологічні причини виникнення Інтернет-залежності;
· вплив Інтернет та ігрозалежності на виховання підлітків та юнацтві;
· шляхи вирішення проблеми вільного доступу підлітків до Мережі та обмеження дитини в користування Інтернетом.
Предмет дослідження нашої курсової роботи - вплив Інтернету до свідомість молоді, обєкт - Інтернет-залежність та причини її виникнення.
Розділ 1. Сутність явища Інтернет-залежності та її симптоми
Термін «інтернет-залежність» вперше був запропонований американським лікарем Голдбергом, кілька років тому. Під цим поняттям він розумів непереборний потяг до Інтернету, що характеризується «згубною дією на побутову, навчальну, соціальну, робочу, сімейну, фінансову сфери діяльності». За ступенем відходу від реальності інтернет-залежність дуже нагадує потяг до наркотиків, алкоголю, азартних ігор. Згідно з дослідженням американських учених, 6-8% користувачів Інтернету вже мають дану патологію, адже багато хто використовує його не тільки для роботи або навчання, але і ведуть листування, користуються сайтами, призначеними для розваг, займаються сексом по Інтернету.
Поведінково Інтернет-залежність виявляється в тому, що люди настільки віддають перевагу життю в Інтернеті, що фактично починають відмовлятися від свого "реального" життя, проводячи до 18 годин на день у віртуальній реальності та не менше 100 годин в тиждень.
Інше визначення Інтернет-залежності: «навязливе бажання ввійти в Інтернет, знаходячись off-line, і нездатність вийти з Інтернету, будучи on-line». Часто використовується ще й таке: "Інтернет-залежність - це навязлива потреба у використанні Інтернету, що супроводжується соціальною дезадаптацією та яскраво вираженими психологічними симптомами» Бурова В.В. Социально-психологические аспекты Интернет-зависимости. - М., 2001. - С. 32..
За даними різних досліджень Інтернет-залежними сьогодні є близько 6-10% користувачів серед західних користувачів мережі, за даними К. Сурратт та Д. Грінфілда (дехто навіть називає кожного другого користувача ПК, що має доступ до Мережі Інтернет-залежними) і 2-6% серед російських та українських, серед яких більше ніж 70 відсотків студентів. Хоча в ці результати не вірять багато фахівців, так, наприклад, А. Е. Войскунський Войскунский А.Е. Зависимость от Интернета: актуальная проблема // Мир Интернета. - М., 2000. - №3. - С. 76 - 81. у своїй книзі «Психологічні дослідження феномену Інтернет-адикції» пише наступне : «Усі ці цифри абсолютно недостовірні. Вони ні про що не говорять. Тому що це звичайні Інтернет-опитування, що складаються з невеликого числа питань. Відповідають на такі опитувальники жартівники, ті, хто вважає себе Інтернет-залежними, і багато людей, що не вважають себе Інтернет-залежними. Це не репрезентативне опитування «населення» Інтернету. Достовірних опитувань поки ніхто не проводив ні закордоном (в Англії, Канаді, Німеччині, Америці), ні в нашій країні. Тому цифра 6 відсотків мало що означає. Я вважаю, що якщо залежність і існує, то залежних набагато менше» Войскунский А.Е. Психологические исследования феномена Интернет-аддикции. - М., 2000. - С. 62 - 63. .
Незважаючи на те, що офіційно проблема Інтернет-залежності не визнана, вона приймається до уваги в багатьох країнах, наприклад, у Фінляндії молодим людям з Інтернет-залежністю надається відстрочка від армії.
Вже й юристи визнали правомірність залежності від Інтернету - коли відомого американського хакера Кевіна Мітніка засудили в перший раз, то захист будувався на визнанні його адиктом, і даний «діагноз» був прийнятий і визнаний помякшуючою обставиною. Захисники британця Пола Бедуорта змогли переконати суд, що їх підзахисний страждає навязлими потягами до компютерів і не підлягає засудженню за свої злочини, всі з яких відбулися в Мережі.
Відзначаються особливості Інтернет-залежності. Це не хімічна залежність, тобто вона не приводить до руйнування організму. Якщо для формування традиційних видів залежності вимагаються роки, то для Інтернет-залежності цей термін різко скорочується. За даними К. Янг, 25% залежних придбали залежність протягом півроку після початку роботи в Інтернеті, 58% - протягом другого півріччя, а 17% - незабаром по закінченні року. Крім того, якщо довготривалі наслідки залежності від алкоголю та наркотиків добре досліджені, то стосовно Інтернет-адикції відсутня можливість довготривалого спостереження Янг К. С. Діагноз - Інтернет-залежність // Мир Інтернета. - М., 2000. - № 2. - С. 36 - 43..
Завзятого комп`ютерника можна відрізнити відразу. Він звернений усередину себе, не помічає або ігнорує зовнішні події, погано адаптується до реального життя. Навіть краса природи - і та сприймається з меншим захопленням, оскільки можливості комп`ютерної графіки безмежні, і на екрані монітора з`являються чудові, фантастично прекрасні, але неіснуючі насправді, пейзажі. Потяг до комп`ютерних ігор - із подорожами до неймовірних світів усе більше занурює у віртуальність. Цей стан вже й називається інтернет-залежністю Kimberly S. Young, James OMara, and Jennifer Buchanan Cybersex and Infidelity Online: Implications for Evaluation and Treatment - 107th annual meeting of the American Psychological Association, August 21, 1999..
На першій стадії це більш-менш легкий розлад. Через захоплення «новою іграшкою», людина перестає займатися усім іншим. Поступово людина віддаляється від родичів і друзів, залишаючи пріоритет за «усесвітньою павутиною». Як правило, користувач приховує від рідних (або співробітників в офісі), скільки часу він проводить на сайтах.
На другій стадії симптоми наростають як сніжний ком. Якщо людину силою відлучити від мережі, вона переживатиме почуття, схожі на муки наркомана, якому не дали чергову дозу. У користувача порушується увага, знижується працездатність, з`являються нав`язливі думки, безсоння, аж до повного відмовлення від сну, різко зростає потяг до стимуляторів - кави, сигарет, спиртних напоїв, наркотиків, причому деколи "на голку" сідають і ті, хто ніколи в житті наркотиків не пробував. Тому можна вважати, що в деяких випадках наркотична залежність є наслідком захоплення спілкуванням у мережі. До психічних розладів додаються головний біль, перепади тиску, ломить кістки.
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 15:43 | Сообщение # 2
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Третя стадія - соціальна дезадаптація. Користувач, вже не одержуючи задоволення від спілкування через Інтернет, все-таки постійно «висить» на сайтах. Стан депресії призводить до серйозних конфліктів на роботі і в сім`ї.
Сильні, вольові особи ще можуть спробувати перемкнути свою увагу на щось інше, наприклад, закохатися, знайти іншу роботу. Слабкішим нічого не залишається, окрім як звернутися по допомогу до фахівців. До речі, у США інтернет-залежність вважають офіційним діагнозом і лікують психологи і психіатри. У нас вони лише розробляються. Без Інтернету у хворих починається ломка Войскунский А.Е. Психологические исследования феномена Интернет-аддикции. - М., 2000. - С. 75..
Термін «Інтернет-залежність» часто трактується дуже широко і позначає велику кількість проблем поведінки і контролю над потягами. Основні пять типів, що були виділені в процесі дослідження, характеризуються в такий спосіб (саме в студентському середовищі поширені всі ці основні пять типів, в інших «вікових» групах деяких може просто не існувати):
1. Кіберсексуальна залежність - нездоланний потяг до відвідування порносайтів, обговорення сексуальної тематики в чатах чи спеціальних телеконференціях «для дорослих» і заняттю кіберсексом (Першість по цьому типу з великою перевагою утримують чоловіки).
2. Пристрасть до віртуального спілкування та віртуальних знайомств - надмірна кількість знайомих і друзів у Мережі, великі обєми листування, постійна участь у форумах, чатах тощо (першість у жінок).
3. Навязлива «фінансова» потреба у Мережі - гра в онлайнові ігри (як азартні так і рольові), постійні покупки чи участь в Інтернет-аукціонах.
4. Інформаційне перевантаження (навязливий web-серфінг) - нескінченні подорожі по Мережі, пошук інформації по базам даних і пошуковим сайтам.
5. Компютерна залежність - навязлива гра в компютерні ігри (стрілялки - Doom, Quake, Unreal та ін., стратегії типу Star Craft, чи квестові), або програмування та інші види компютерної діяльності по Мережі Kimberly S. Young. Internet Addiction: Symptoms, Evaluation, And Treatment. - University of Pittsburgh at Bradford, 1999..
На сьогоднішній день в Україні не існує психологічного чи психіатричного діагнозу «Інтернет» чи «компютерної» залежності. В останню версію «Діагностичного і статистичного посібника з психічних розладів» (DSM-IV), що встановлює стандарти класифікації типів психічних хвороб, не ввійшла жодна з цих категорій. Чи будуть ці види залежності включені в посібник, покаже час. (Є думка, що якщо Інтернет-адикція буде згодом визнана захворюванням (у якості, наприклад, так званого "кіберрозладу"), то число страждаючих від нього буде істотно менше, ніж це уявляється зараз. У розширенні симптоматики на даний момент зацікавлені фахівці з психічного здоровя і дослідники цього феномена.)
Як і у всіх подібних випадках, винесенню такого діагнозу повинне передувати всебічне дослідження. При цьому необхідно враховувати два основних критерії: послідовний, надійно діагностуємий набір ознак, що визначають цей розлад і існування кореляцій - загальні елементи в анамнезі, особистісних характеристиках і прогнозах на майбутнє у людей, що діагностувалися подібним чином. До тих пір, поки ці вимоги не будуть дотримані, постановка діагнозу не може вважатися обґрунтованою, і є не більш ніж навішуванням ярликів.
В даний час психологи зосереджені на першому критерії, намагаючись визначити сукупність симптомів, що складають компютерну чи Інтернет-залежність. Так Кімберлі Янг діагностує Інтернет-адикцію на підставі пяти і більше позитивних відповідей, що характеризують поведінку людини за останній рік. При цьому вона фокусує увагу на залежності від Інтернету, а не на більш загальній компютерній залежності:
1. Чи почуваєте Ви себе стурбованим Інтернетом ( чи думаєте Ви про попередній он-лайн сеанс і чи смакуєте наступні)?
2. Чи відчуваєте Ви потребу в збільшенні часу, проведеного в Мережі?
3. Чи були у Вас безуспішні спроби контролювати, обмежити чи припинити використання Інтернету?
4. Чи почуваєте Ви себе втомленим, пригнобленим чи роздратованим при спробах обмежити чи припинити користування Інтернетом?
5. Чи знаходитеся Ви он-лайн більше, ніж думали бути?
6. Чи були у Вас випадки, коли Ви ризикували одержати проблеми на роботі, навчанні чи в особистому житті через Інтернет?
7. Чи траплялося Вам брехати членам родини чи іншим людям щоб приховати час перебування в Мережі?
8. Чи використовуєте Ви Інтернет для того, щоб піти від проблем чи від поганого настрою (наприклад, від почуття безпорадності, провини, роздратованості чи депресії)? http://netaddiction.com
Людина вважається Інтернет-залежним у випадку пяти чи більше позитивних відповідей на ці питання.
Кімберлі Янг називає чотири ознаки Інтернет-залежності:
· навязливе бажання перевірити e-mail;
· постійне чекання наступного виходу в Інтернет;
· скарги навколишніх на те, що людина проводить занадто багато часу в Інтернет;
· скарги навколишніх на те, що людина витрачає занадто багато грошей на Інтернет http://test.lvs.ru.
Більш розгорнуту систему критеріїв приводить Іван Голдберг. На його думку, Інтернет-залежність можна констатувати при наявності 3 пунктів з наступних:
· Кількість часу, яку потрібно провести в Інтернеті, щоб досягти задоволення (іноді почуття задоволення від спілкування в мережі межує з ейфорією), помітно зростає;
· Якщо людина не збільшує кількість часу, що вона проводить в Інтернеті, то ефект помітно знижується;
· Користувач робить спроби відмовитися від Інтернету чи хоча б менше проводити в ньому менше часу;
· Припинення чи скорочення часу, проведеного в Інтернеті приводить користувача до поганого самопочуття. http://www.virtual-addiction.com
Воно розвивається в проміжку від декількох днів до місяця. Такий стан може виражатися емоційним і руховим порушенням, тривогою, навязливими міркування про те, що зараз відбувається в Інтернеті, фантазіями і мріями про Інтернет, довільними чи мимовільними рухами пальців, що нагадують друкування на клавіатурі.
Доктор М. Орзак виділяє не тільки психологічні, але і фізичні симптоми, до яких відносить:
· враження нервових стовбурів руки, звязане з тривалою перенапругою мязів;
· оніміння пальців руки, що тримає „мишку";
· сухість та різь в очах;
· головні болі по типу мігрені;
· болі в спині;
· нерегулярне харчування, пропуск прийомів їжі;
· зневага до особистої гігієни;
· розлад сну, зміна режиму сну http://www.grohol.com/netaddiction.
Російські психологи з МДУ виділяють наступні поведінкові характеристики Інтернет-залежних:
· активне небажання відволіктися, навіть на короткий час від роботи в Інтернеті;
· роздратування при вимушених відволіканнях;
· невміння спланувати час закінчення сеансу роботи в Мережі;
· використання все більших сум грошей для забезпечення роботи в Інтернеті, у тому числі і в борг;
· готовність брехати, говорячи про тривалість і частоту роботи в Інтернеті; забування у ході роботи в Мережі про домашні справи, навчання чи службові справи, важливі особисті і ділові зустрічі;
· небажання приймати критику подібного образу життя;
· готовність миритися з руйнуванням сімї;
· втрата кола спілкування з-за Мережі;
· зневага власним здоровям;
· скорочення тривалості сну, внаслідок роботи в Інтернеті в нічний час; уникання фізичної активності. http://www.psychology.ru
Отже, керуючись вище перерахованими характеристиками Інтернет-залежності, ми можемо судити про власну Інетрнет-залежність чи наявність такої у своїх знайомих. Психотерапевтичний досвід показує, що якщо людина визнає в себе наявність того чи іншого виду залежності, будь те залежність від шкідливих речовин чи від Інтернету, то вона намагається впоратися з цим самостійно чи за допомогою близьких йому людей, а також фахівців (психіатрів, наркологів, психотерапевтів чи психологів).
Розділ 2. Психологічні причини Інтернет-залежності
Всесвітня мережа сьогодні більше нагадує чарівну казку, у якій "користувач" володіє надприродними можливостями, на відміну від реального життя. Не дивно, що Інтернет найбільше відповідає міфологічному мисленню маленької дитини. Таке мислення ніколи не зникає повністю, а тільки витісняється зі свідомості з віком, воно зберігається в несвідомому дорослої людини, породжуючи віру в прикмети і магічні ритуали. Отже, Інтернет є ідеальним середовищем для актуалізації багатьох психічних процесів несвідомого, архетипного характеру. Для багатьох людей, у психологічному сенсі, Всесвітня мережа стала дверима в той чарівний казковий світ, який людина змушена була покинути в дорослому віці, під тиском обєктивних умов реального світу Церковний А. Аспекти формування Інтернет-залежності // Соціальна психологія. - 2004. - № 5 (7). - C.149-154..
У процесі соціалізації дитини, безпосереднє афективне сприйняття і реагування придушується виконанням набору соціально-схвалювальних норм і правил. І в ситуації, коли чинні норми і правила стають непотрібними або втрачають свою силу, проявляється первинний, примітивний, такий, що дотепер придушувався, засіб реагування. Подібні висновки, тільки стосовно культурного життя, зробив Зігмунд Фройд у працях «Майбутнє однієї ілюзії» і «Невдоволення культурою». Він вважав, що процес відмови від суворих культурних норм завжди повинен супроводжуватися певним задоволенням. Саме воно, поряд з іншими чинниками, і є тією притягальною силою, що змушує користувачів проводити багато годин за екраном монітора. Це твердження достатньо добре ілюструє "ефект азарту", тобто тягу до самого процесу пошуку інформації, на шкоду її вивченню, аналізу і переробці. Іншими словами, відбувається зсув акценту з аналітичної діяльності на пошукову активність Мартынова О.С. Критерии оценки Интернет-зависимости // Психотерапия и консультирование. - М., 2002. - №3. - С. 27 - 30..
Про детальний психологічний механізм цього явища поки що рано робити якісь висновки. Проте, можна припустити, що тут знову ж відіграють роль чинники своєрідного регресу психічної діяльності, оскільки пошукова активність є генетично більш давньою і менш енергозатратною діяльністю в порівнянні з аналітичною.
Інтернет став доволі привабливим і простим способом відходу від реальності, гарним засобом сховатися від різноманітних проблем для тих, хто страждає від негараздів у сімї, на роботі, схильний до депресій. Психіатри вважають, що це схоже на пристрасть до алкоголю або азартних ігор і призводить не лише до того, що людина відкладає прийняття важливих рішень, але також і до зміни її особистості. Особливості віртуальної реальності такі, що користувач, який опинився в ній, «змушений» актуалізувати витіснені в несвідоме інфантильні уявлення і поведінкові патерни. Ефект посилюється ще й тим, що це здебільшого відповідає власним психологічним потребам користувача Войскунский А.Е. Феномен зависимости от Интернета // Гуманитарные исследования в Интернете. - М., 2000. - С. 95..
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 15:44 | Сообщение # 3
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
За проявами залежності від Інтернету нерідко ховаються інші адикції (патологічні залежності) або психічні відхилення. Страждання людей, які мають межові психологічні стани, може, зокрема, проявитися в ненормальній пристрасті до Інтернету, до онлайнових систем спілкування тощо. Вони просиджують весь час за компютером, забуваючи про їжу, сон, цілком захоплені мерехтінням екранних сторінок. Але не варто думати, що ці ж люди до появи Інтернету були цілком здорові. Якби не було на світі ні Інтернету, ні компютерів - вони з тією ж маніакальною завзятістю дивились би телевізор, слухали радіо, читали газети, обмінювалися поштовими марками або збирали модель залізниці. Депресивні хворі, які більше від інших відчувають страх відчуження, використовують Інтернет, щоб перебороти труднощі міжособистісної взаємодії в реальному житті. Схильність людини до повного «відключення», до втрати соціальної адаптації - це симптом щиросердечного страждання, джерело якого варто шукати в психіці хворого, а не в Інтернеті чи філателії.
Проблема адикції починається тоді, коли прагнення відходу від реальності, повязане зі зміною психічного стану, починає домінувати у свідомості, стає центральною ідеєю. Цьому процесу можуть сприяти біологічні (наприклад, індивідуальний засіб реагування на інформацію в мережі), психологічні (особистісні характеристики, психотравми), соціальні (сімейні і позасімейні) чинники. Існує взаємозвязок із такими нехімічними адикціями як роботоголізм і гемблінг (патологічна гра). Методи роботи з такими людьми психологічно такі ж, як і при будь-якій іншій залежності, чи то алкогольної або наркотичної Бурова В.В. Социально-психологические аспекты Интернет-зависимости. - М., 2001. - С. 12 - 15. .
Серед факторів, що сприяють зануренню людини в Мережу, виділяють наступні:
Нестача спілкування в реальному світі: велика частина Інтернет-залежних «сидить» у Мережі заради спілкування, оскільки віртуальне спілкування має переваги в порівнянні зі спілкуванням реальним.
К.Янг, досліджуючи Інтернет-залежних, зясувала, що вони найчастіше використовують
· чати (37%),
· MUDs (он-лайн ігри) (28%),
· телеконференції (14%),
· E-mail (12%),
· WWW (7%),
· інформаційні протоколи (ftp, goper та інш.) (2%) Янг К. С. Діагноз - Інтернет-залежність // Мир Інтернета. - М., 2000. - № 2. - С. 36 - 43..
«Інформаційний вампіризм». Оскільки Інтернет надає необмежений доступ до інформації, це здатно викликати в людини так званий «інформаційний вампіризм» (або хапаємо все, що можемо або шукаємо надточну і надперепровірену інформацію про те, що конкретно потрібно).
Почуття захищеності в Мережі: за даними опитування Інтернет-залежних приваблюють такі особливості мережі, як: анонімність (86%), доступність (63%), безпека (58%) і простота використання (37%).
На думку К. Янг, будучи включеними у віртуальну групу, Інтернет-залежні стають здатними приймати більший емоційний ризик шляхом висловлення більш суперечних думці інших людей суджень - про релігію, аборти і т.п. Тобто вони виявляються здатними відстоювати свою точку зору, говорити «ні», у меншій мірі боячись оцінки і відкидання навколишніх, чим у реальному житті. У кіберпросторі можна виражати свою думку без страху відкидання, конфронтації чи осуду тому, що інші люди є менш досяжними, і тому, що особистість самого комунікатора може бути замаскована.
Можливість піти від реальності: на сьогоднішній день можна стверджувати, що Інтернет став одним з видів «буферної» реальності, що охороняє особистість від прямого зіткнення з реальним світом, реальним людським спілкуванням.
Занурення у віртуальне середовище може бути обумовлено внутрішніми психологічними конфліктами, викликаними, наприклад, проблемами в особистому і сімейному житті. Занурюючись у віртуальну реальність, людина як би захищає себе від якихось проблем, тривоги, комплексів. Віртуальний світ може використовуватися як засіб компенсації невдач. Саме віртуальний світ дає ту волю дій, волю вираження думок, почуттів і емоцій, що у реальному житті найчастіше не завжди можливі. Також мережна залежність може бути наслідком психотравмуючої ситуації (втрата близької людини, роботи, родини і т.д.) Suler, J. Computer and Cyberspace Addiction. - 1999, http://www.rider.edu/~suler/psycyber/cybaddict.html .


Розділ 3. Вплив Інтернет-залежності на виховання школярів
Комп`ютерна залежність розвивається швидше, ніж алкоголізм. Достатньо півтора року. Скільки дітей в Україні вже догралося до стану «ігроголіка», ніхто не підраховував. Але що їх багато - вже факт.
Діти, які ночують у приміщенні комп`ютерних залів, - реальність сьогоднішнього дня. Наслідки для молодого організму регулярного багатогодинного сидіння у приміщенні, перенасиченому випромінюваннями від комп`ютерів, «довгограючі» і виявляються пізніше. Наприклад, у безплідді - і жіночому, і чоловічому. А ще втрата зору, дратівливість, підвищена збудливість і стомлюваність, порушення сну або, навпаки, сонливість Церковний А. Аспекти формування Інтернет-залежності // Соціальна психологія. - 2004. - № 5 (7). - C.149-154..
Всім відомо, а власникам комп`ютерних залів - насамперед, що працюючий дисплей - джерело різного роду випромінювань. Особливо шкідливе для здоров`я жорстке гамма-випромінювання може давати задня панель дисплея.
Під час роботи дисплеїв збільшується іонізація повітря і температура, вологість же, навпаки, зменшується. Проте, незважаючи на це, санітарна норма, що передбачає розміщення одного комп`ютера не менше, ніж на шести квадратних метрах, дуже часто не дотримується і замість, наприклад, восьми комп`ютерів у приміщення заштовхується вісімнадцять.
Про те, що дитина не повинна довго сидіти перед монітором, знають навіть далекі від електроніки люди. Згідно з гігієнічними вимогами 7-10-річні діти мають сидіти за компютером не більше 45 хвилин на день, 11-13-річні - двічі на день по 45 хвилин, старші - три рази на день. Войскунский А.Е. Феномен зависимости от Интернета // Гуманитарные исследования в Интернете. - М., 2000. - С. 64.
Діти найбільш уразлива категорія користувачів Інтернету. Явище, коли дванадцятирічна дитина вже має шестилітній “стаж” гравця, тепер мало кого здивує, але занепокоїть. До того ж, на сполох слід бити ще й тому, що компютер з усіма його можливостями вже стає не просто надмірним захопленням, а залежністю.
Якщо довго сидіти за компютером, втрачається живий контакт з людьми, будь-які відчуття, людина просто заглиблюється у себе. Особливо це стосується дітей, у яких ще не відпрацьовані звязки з людьми. Батькам слід контролювати цей процес і не йти на поводу у дітей, адже від цього залежить те, як їхні діти зможуть у подальшому спілкуватися з людьми, взаємодіяти і домовлятися з ними. Рідним треба прагнути розвинути зацікавленість дитини до того чи іншого виду діяльності, щоб не бути для неї нянькою у майбутньому, вчити практичному спілкуванню вже сьогодні. У цій справі багато що залежить й від авторитету батьків, які повинні показувати приклад. І якщо вони кажуть, що можна сидіти за компютером не більше години, то так повинні робити й самі Бурлаков И.В. - Homo Gamer. Психология компьютерных игр. - М., 2000. - С. 53 - 57..
Від практикуючих психіатрів все частіше поступають дані про збільшення кількості пацієнтів, основні скарги яких повязані з впливом Інтернету.
За статистикою, 54% користувачів у віці від 13 до 23 років проводять в Інтернеті щоденно від 1 до 3 годин, що 31% вчаться сидить в Мережі по 4-6 годин. Існує категорія людей, яка живе віртуальним життям по 10 годин на добу і більш.
Більшість дітей уже не уявляють свого дозвілля без Інтернету, компютерних ігор і чату. Заради життя в мережі, найчастіше, вони з легкістю жертвують уроками в школі й парами в університеті. Інтернет, як павук, затягує підлітка у свою павутину. І як тільки людина починає жити в ілюзорному світі, вона втрачає звязок зі світом реальним і попадає в залежність від всесвітньої мережі.
За спостереженнями дослідників, часто таке явище спостерігається у дітей з нестійкою психікою, у тих, хто розгублюється навіть перед незначними проблемами, хто за якимись причинами погано адаптується до життя. І перша ознака такої залежності - коли дитина отримує радість тільки від гри, щиро захоплюється нею, і намагається відгородитися від реальності.
Якщо намалювати портрет такого собі середнього інтернет-залежного, то можна уявити, що це підліток чоловічого роду, який щотижня проводить не менше 24 годин в Інтернеті. Залежні від Інтернету часто мали деякі мінімальні ушкодження центральної нервової системи, які ще не вийшли на рівень клінічної патології. У таких дітей генетично відслідковується схильність до алкоголізму або ігор в карти. І в родині такої дитини, як правило, є проблеми. Як показує практика, в основному, це неповна родина або та родина, що працює на матеріальний успіх і мало замислюється, що ж відбувається із власною дитиною. Батьки, намагаючись домогтися успіху й забезпечуючи матеріально, вважають, що дітей усьому повинна навчити школа або зразкові друзі, і повністю припиняють виховання Greenfield D.N. Virtual Addiction: Help for Netheads, Cyberfreaks, and Those Who Love Them. - Oakland: New Harbinger Publ. 1999..
Інтернетом користується більше одного мільярда осіб на Землі. І це не межа. Як і немає межі поширенню цього нового лиха людства, подібного до алкоголізму або наркоманії - інтернет-залежності. Цивілізація «подарувала» нам ще одну хворобу й зовсім нове явище в психіатрії - інтернет-психози. Розвинені країни стали усе більше говорити про цю проблему. У світовій практиці вже є випадки, коли дитина сидить у мережі, не виходячи з кімнати кілька діб, вона переходить у прострацію, її свідомість відключається й наступає летальний кінець. Дитина помирає від мозкової недостатності. Вона усе ще стукає по клавішах, але її мозок уже відмирає.
Треба розмежовувати поняття інтернет-залежність, ігрова залежність і компютерна залежність. Це різні терміни, що характеризують різні поняття, але які увесь час перегукуються. Сучасна наука звернулася до цих проблем, тому що батьки стали все частіше приходити до фахівців, стверджуючи, що вони безсилі перед сучасними технологіями. Спочатку вони купують своїй дитині компютер, а потім не можуть її «відірвати» від монітора. Дитина прямо на очах стає зовсім іншою. Змінюється її ставлення до батьків і до навчання. При цьому вчені так само помітили, що під час віртуального спілкування людина починає розкриватися, розповідати найголовніші речі. Віртуальний простір створює психологічне поле, для якого характерна абсолютна відкритість. Діти в такому віртуальному просторі миттєво стають дорослими. Вони можуть заробляти інтернет-гроші, заходити на порно-сайти й зайнятися чистою фізіологією, можуть вилаяти на форумі матом і безвісти зникнути. Тобто вони можуть робити все, що їм недоступне в реальному світі. І віртуальний простір перетворюється у віртуальне життя. Але воно дуже оманливе. З нього важко повернутися до навчання й роботи. Це призводить до вираженого конфлікту, що спричиняє невротичні порушення.
Часто діти сидять за компютером до пізньої ночі, що призводить до неадекватної емоційної реакції, підвищеної функції кори головного мозку, органів зору й слуху, емоційної сфери, до порушення надходження крові. Якщо ми не приділяємо достатню увагу нашим дітям, то дитина боїться засинати в темряві, вставати вночі, тому що їй здається, що хтось або щось вилізе з-за рогу. Потім дитина втрачає сон. Намагається спати при включеному світлі, а якщо не включає, то їй сняться кошмари, і вона прокидається з лементом. І такі психоемоційні моменти поступово накопичуються. До того ж, через те, що людина сидить годинами за компютером, порушуються функції імунної й серцево-судинної систем. Починаються ішемічні розлади, порушення постачання кори головного мозку, зокрема, лобової частини.
Діти, які довго сидять за компютером, не хочуть рухатися. Вони говорять, що в них болять ноги. І це дійсно так. Оскільки сидячий спосіб життя - це невеликі фізичні навантаження, не в повному обсязі працюють судини, порушується функція роботи мязів Suler, J. Computer and Cyberspace Addiction. - 1999, http://www.rider.edu/~suler/psycyber/cybaddict.html .
В Україні даних про інтернет-психози немає. Більшість із них - це приховані випадки аддикції (залежності). Наприклад, у невеликій успішній Голландії існує 10 тисяч наркоманів і 40 тисяч інтернет-залежних. Тобто на кожного наркозалежного пацієнта припадає чотири залежних від Інтернету. І якщо таке співвідношення спроектувати на Україну, то вийдуть страшні цифри.
Батьки бють тривогу тільки тоді, коли ситуація виходить з-під контролю. Коли діти впадають у депресії, у них зявляються невротичні розлади й розлади поведінки, коли дитина стає асоціальною - перестає ходити в школу, починає красти гроші в друзів і близьких, щоб піти в інтернет-кафе. Але всього цього можна уникнути. Вчасно зроблений крок назустріч дитині - це гарний шанс вирішити проблему. Завжди треба памятати, що, купивши дитині компютер, ви не заберете її з небезпечної вулиці.
Психологи рекомендують батькам, по-перше, цікавитися, що їхні діти роблять в Інтернеті і як вони взагалі використовують компютер. Треба намагатися регламентувати час, проведений дитиною за компютером. Добре, коли мама або тато беруть участь у покупці ігор і знають, у чому їхня суть. Головне - увійти в простір дитини. І тільки розпочавши розмовляти на її мові, можна перетягнути дитину з віртуального простору в реальний.
По-друге, батькам варто памятати, що компютер перебуває в стані війни з фізіологією людини. Він насильно приковує до стільця, чого допускати не можна. Треба заздалегідь планувати прогулянки на свіжому повітрі, причому дізнаватися, коли дитині буде зручніше, частіше намагатися вести з дитиною відверті розмови.
По-третє, не треба забувати, що є спеціальні програми, які блокують порно-сайти, на які дитина, сам того не бажаючи, може заглянути.
І, нарешті, батьки повинні намагатися скористатися позитивними можливостями компютера. Він може бути не просто друкарською машинкою або ігровим автоматом. Може, дитина захоче опановувати програмування, веб-дизайн, займеться компютерною графікою, анімацією - буде робити мультики. Адже можливості компютера дуже великі. Батьки повинні намагатися створювати такі умови, щоб їхні діти не йшли від них в Інтернет http://elnow-virtualave.com/psicho.
Висновки
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 15:44 | Сообщение # 4
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Отже, на сьогоднішній день Інтернет-залежність не визнається особливим захворюванням. Не існує психологічного чи психіатричного діагнозу: «Інтернет-залежність» У порівнянні із залежностями від алкоголю і наркотиків, залежність від Інтернету в меншій мірі шкодить здоровю людини, не руйнує його мозок, і, здавалося б, достатня безпечна.
Але, як відзначає К. Янг, залежність від Мережі визначається, насамперед, «сумою втрат в істотних сторонах буття». Іноді надмірне захоплення Інтернетом дійсно стає причиною серйозних проблем. Нездатність контролювати перебування у віртуальних світах може викликати звільнення з роботи, виключення з вузу чи розлучення, а то й самогубство.
Онлайн-залежні, за словами медиків, страждають тими ж проблемами, що й інші «наркомани». Якщо з якоїсь причини вони не можуть вийти у Всесвітню мережу, то стають злими, напружені і впадають у депресію. Великі суми витрачають на оновлення компютерів і покупку нових програм. Дуже часто такі «хворі» нехтують сном або їжею. А для деяких і реальний секс йде на друге місце після віртуального.
Просто так вирвати інтернет-залежного з віртуального світу неможливо: ефективних соціальних і психіатричних програм поки що немає. Лікують таких пацієнтів, як наркоманів -- у тих же клініках, за тими ж терапевтичними схемами. При цьому психіатри стверджують, що за хворою дитиною часто проглядає хвора родина. Нерідко підлітки тікають у віртуальний світ через непорозуміння з близькими, ігнорування їхніх проблем.
На перший погляд такі діти інтелектуально розвинені і, здавалося б, соціально адаптовані. Але лише у своїй площині. В Інтернеті у дитини свій світ, їй там комфортно: багато друзів у «чатах», немає проблем зі спілкуванням. Підліток може зайти на який-небудь науковий сайт і обкласти матом, наприклад, доктора наук. При цьому отримати моральне задоволення, довівши собі, що не дурніший за вченого. Юнакові не треба гаяти час на залицяння до дівчини: заглянув на порносайт -- і має грубу фізіологію.
На теперішньому етапі розвитку компютеризації і розширення доступу до Інтернету в Україні, на щастя, усе ще мало розповсюдилася патологічна пристрасть до опосередкованих Інтернетом азартних ігор, онлайнових аукціонів. Порівняно нечасто зустрічається заміна людей віртуальними фігурами. Інші варіанти зустрічаються досить часто у всіх вікових групах наших користувачів.
Батькам обвязково необхідно щільно контролювати дітей при користуванні ними Інтернетом. Необхідно навчити дітей не виказувати особистої інформації (адреси, місць прогулянок, матеріального статку сім`ї тощо) незнайомцям з Інтернету. Це стосується всіляких чатів, в які, до речі, найменших користувачів радять не пускати, навіть якщо це повністю дитяча сторінка і батьки набирають відповіді за своїх дуже «продвинутих», але не дуже писемних дітей. Старших дітей, які користуються Інтернетом самостійно, потрібно привчити розповідати про своє спілкування в чаті, повідомляти, якщо виникають конфліктні ситуації, або якщо діти чимось налякані.
Контролювати діяльність дітей в Інтернеті можуть допомогти новітні програми, які теж не зайвим буде придбати. За їх допомогою можна побачити, які саме сайти самостійно споглядало ваша дитина. Якщо дитина хоче листуватися зі своїми знайомими, то бажано мати сімейний мейл, а не окремі скриньки. Це допоможе батькам зберегти контроль над ситуацією. Відповідно, найкращим способом є довірливе спілкування щодо Інтернету між старшим поколінням та їх технічно підкованими нащадками.
І останнє у переліку Інтернет-пересторог - правило щодо обмеження часу перебування дітей у мережі задля збереження здоров`я їхніх очей та заради профілактики Інтернет-залежності. Чим менше дитина, тим менше повинен бути час її перебування в Інтернеті.
Перелік використаних джерел
1. Аносов В.Д., Лепский В.Е. Исходные посылки проблематики информационно-психологической безопасности. - М., 2003. - 190 с.
2. Белинская Е.Н., Жичкина А.М. Современные исследования виртуальной коммуникации: проблемы, гипотезы, результаты. - М., 2000.
3. Бурлаков И.В. - Homo Gamer. Психология компьютерных игр. - М., 2000.
4. Бурова В.В. Социально-психологические аспекты Интернет-зависимости. - М., 2001.
5. Войскунский А.Е. Зависимость от Интернета: актуальная проблема // Мир Интернета. - М., 2000. - №3. - С. 76 - 81.
6. Войскунский А.Е. Психологические исследования феномена Интернет-аддикции. - М., 2000. - 150 с.
7. Войскунский А.Е. Феномен зависимости от Интернета // Гуманитарные исследования в Интернете. - М., 2000.
8. Жичкина А.М. Социально-психологические аспекты общения в Интернете. - М., 2002. - 210 с.
9. Кащенко Е. А. Основы социокультурной сексологии. Курс лекций. Учебное пособие для ВУЗов. - М.: Юнити-Дана, 2002. - 240 с.
10. Мартынова О.С. Критерии оценки Интернет-зависимости // Психотерапия и консультирование. - М., 2002. - №3. - С. 27 - 30.
11. Церковний А. Аспекти формування Інтернет-залежності // Соціальна психологія. - 2004. - № 5 (7). - C.149-154.
12. Янг К. С. Діагноз - Інтернет-залежність // Мир Інтернета. - М., 2000. - № 2. - С. 36 - 43.
13. Kimberly S. Young, James OMara, and Jennifer Buchanan Cybersex and Infidelity Online: Implications for Evaluation and Treatment - 107th annual meeting of the American Psychological Association, August 21, 1999.
14. Kimberly S. Young. Internet Addiction: Symptoms, Evaluation, And Treatment. - University of Pittsburgh at Bradford, 1999.
15. Greenfield D.N. Virtual Addiction: Help for Netheads, Cyberfreaks, and Those Who Love Them. - Oakland: New Harbinger Publ. 1999.
16. Shotton M.A. Computer Addiction/ A Study of Computer Dependency. - London., 1989.
17. Suler, J. Computer and Cyberspace Addiction. - 1999, http://www.rider.edu/~suler/psycyber/cybaddict.html
18. Surratt C. Netaholics/ The Creation of a Pathology. - Commack, NY: Nova Science Publ. 1999.
19. http://behavior.net/chatevents/index.html
20. http://elnow.virtualave.net/psicho
21. http://elnow-virtualave.com/psicho
22. http://netaddiction.com
23. http://psynet.carfax.ru
24. http://test.lvs.ru
25. http://www.cog.brown.edu/brochur....on.html
26. http://www.computeraddiction.com
27. http://www.doktor.ru
28. http://www.eff.org/pub....article
29. http://www.grohol.com/netaddiction
30. http://www.iworld.ru
31. http://www.psychology.ru
32. http://www.rider.edu/users/suler/psycyber/cybaddict.html
33. http://www.urbanlegends.com/misc/addicted_to_computers.html
34. http://www.virtual-addiction.com
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 15:57 | Сообщение # 5
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Трансформації віртуального простору
та парадигми впливу мас*медійних
дискурсів
Ольга Зернецька,
доктор політичних наук,
провідний науковий співробітник
Інституту світової економіки
і міжнародних відносин НАН України
Павло Зернецький,
кандидат філологічних наук,
професор Національного університету
„Києво<Могилянська академія”
Cтаття присвячена одній з найактуальніших проблем
сучасної теорії комунікації – визначенню процесів формування
віртуального простору та (вперше) розгляду запропонованої
авторами ієрархічної моделі стратегій його трансформації.
Виокремлюються такі рівні організації віртуального простору:
цивілізаційний, культурний, релігійний, політичний,
мотиваційний, когнітивний та вузькоіндивідуальний.
Аналізуються приклади стратегій трансформацій віртуального
простору, орієнтованих на вплив на вказані рівні його організації.
Сучасну епоху прийнято називати добою глобалізації, хоча й досі вчені
дають суперечливі відповіді на запитання, що ж таке глобалізація, в чому
її суть? Відрізняються також і відповіді на запитання про її хронологічні
рамки та основні етапи. Загальноприйнятим є твердження, що наслідком
процесу глобалізації стане перетворення людства на єдину структурно<
функціональну систему. Ознакою системи є організація за принципом
ієрархії, для якого притаманне забезпечення життєдіяльності
системоутворюючих елементів та блоків за допомогою інших елементів
та блоків [1]. Щодо сучасного світу, то не викликає сумніву очевидна
нерівність між високорозвиненими країнами Заходу та іншими країнами.
Отже, спостерігаємо, з одного боку, інформаційне суспільство, де все
більше влади має так звана „датакратія”, тобто люди або інституції, які
володіють великим масивом інформації (інакше кажучи, інформаційною
владою), та інші суспільства, які в більшій чи меншій мірі відстають від
розвинених країн.
Глобальні закономірності і тенденції інформаційного суспільства, що
зараз формується, визначаються переважно інтересами та можливостями
країн так званого „золотого мільярда” і впливають на життя інших країн.
Нинішня ієрархічна система базується на гегемонії Заходу у різних
сферах: інформаційній, валютно<фінансовій, військово<політичній.
Людська цивілізація дуже залежить від комунікативних процесів. Різко
збільшився обсяг інформації, яка виробляється та споживається. В
структурі сучасної цивілізації комунікативний компонент значно впливає
на політичні, економічні та військові системи. Але цікавим також є
твердження американських аналітиків, що технології інформаційного
суспільства дають можливість зрівняти індустріальні, постіндустріальні
та доіндустріальні країни – всім країнам доступний інструментарій, що
може використовуватися для інформаційної війни. Населення навіть
найвідсталіших країн має телевізори або принаймні радіоприймачі.
Відсталі за одними параметрами країни можуть бути розвиненими за
якістю інформаційних технологій. Яскравим прикладом може бути Індія,
яка володіє досить потужними інформаційними технологіями.
На різних етапах свого розвитку людська цивілізація породжувала
різні системи цінностей та власні міфи. Сьогодні це роблять мас<медіа, кіно,
масова література. Ці компоненти корелюють одне з одним та утворюють
системну картину світу. Кожна країна у всі часи мала власні соціально<
ціннісні системи, які визначають подальший її розвиток, в тій чи іншій
мірі гарантують її самозбереження. Такі системи утворюють віртуальний
простір, тобто сукупність соціальних, культурних, ціннісних чинників,
котрі можуть суттєво впливати на реальність: створювати її,
підтримувати, а можуть і руйнувати. Віртуальний простір може бути
рушійною силою змін у соціальній системі. Якщо цей простір не може
задовольняти вимог, що висуваються суспільством, то настає так звана
„втома” віртуальної системи, і цей процес призводить до змін у ній [2].
Серед можливостей подальшого розвитку системи окреслюються такі:
1) руйнація системи та її заміна новим варіантом віртуальності; 2)
збереження старої системи шляхом її трансформації; 3) повне
відмежування від старих політичних гравців та старої віртуальності; 4)
ритуалізація старого віртуального простору, яка є реакцією на його
вичерпаність.
Головним конфліктом та рушійною силою процесу глобалізації є
антогонізм між штучним ( і, в першу чергу, в інформаційних суспільствах
– віртуальним) та природним компонентами сучасних цивілізацій.
Процеси формування віртуального простору інформаційних суспільств
відбуваються так швидко в історичному плані, а трансформації такого
простору та його впливу на життя окремих країн у добу глобалізації є
настільки непередбачуваними з точки зору сучасного знання людства, що перед ним постало завдання створення нового світобачення на основі
синергетичної інтеграції релігії, науки та культури.
Засоби масової комунікації, починаючи від друкованих, потім – до радіо
і телебачення, і, нарешті, завдяки Інтернету, поступово так скоротили
простір і час обміну інформацією та збільшили феномен „присутності”
індивіда в певних світових подіях, що на сучасному етапі динамічного
розвитку країн „золотого мільярда”, та, певною мірою, також суспільств,
які до них наближаються (хоча б за розвитком інформаційної сфери),
виникає і розвивається ефект „всеприсутності” індивіда в просторі, і, у
великій мірі, навіть „всеприсутності” індивіда в часі завдяки його
можливості швидко подорожувати як у сучасне, так і в минуле Інтернетом.
Це надає індивідові певні трансцедентальні якості, котрі людство раніше
приписувало лише Богові.
Межа ХХ – ХХІ століть характеризується новими політичними,
економічними, культурними процесами і тенденціями, які поступово
набули глобальних масштабів. Можемо спостерігати складні реалії
сучасного світу з його непередбачуваною політичною динамікою та
економічними і соціальними трансформаціями. Нинішні глобальні
трансформації значно мірою зумовлені тим, що людство вступає в
інформаційну еру, якій притаманні складні процеси комунікаційної
революції, інформаційних та психологічних війн, що суттєво впливають
на встановлення світового порядку.
„Глобалізація” стала ключовим словом кінця ХХ століття, яке
вживається завжди, коли дискутуються процеси соціальних змін
відповідно до різних аспектів суспільного розвитку.
Глобальний розвиток систем масової комунікації дедалі більше впливає
на епохальні зрушення. Масова комунікація, тобто виробництво інформації
за допомогою найновітніших технічних засобів, зумовлює нові моделі
поведінки для мас, і такі моделі уособлюються, зокрема, в масовій культурі.
У 1980<х роках утворюються технічні, економічні та політичні умови
появи нового явища – глобальних засобів масової комунікації. У
глобальних медіа<імперіях акумулюється величезна економічна влада, яка
починає впливати на соціальне та політичне життя окремих країн і
регіонів, на міжнародні відносини, міжнародну політику. Вже можна
говорити про специфічні форми існування мас<медіа і міжнародних
відносин – це медіа<дипломатія і віртуальна дипломатія [3] та мережова
дипломатія [4].
Технічні відкриття та технологічні зміни останньої чверті ХХ століття
забезпечили динамічний розвиток новітніх засобів масової комунікації,
зокрема кабельного і супутникового телебачення. Індустріально розвинені
країни за одне десятиліття перейшли від однієї телевізійної епохи до іншої.
Саме в цей час впроваджуються нові, так звані „просто вдома” телевізійні
канали. Потужного розвитку набуває кабельна технологія. З 1970<х років швидко розвиваються відеотекст і телетекст. Нині вже спостерігаємо
диджитальну революцію, яка поклала початок конгломератів мас<медіа
та комп’ютерних медіа. Медіа<індустрії стали відігравати особливо
важливу роль у загальному процесі транснаціоналізації, оскільки засоби
масової комунікації привертають увагу до будь<яких товарів взалі та
медіа<продуктів зокрема. Усі ці процеси та явища спричиняють зміни
віртуального простору та його структури і зумовлюють використання
нових тактик і стратегій, які залучаються для цього.
Ми вважаємо, що (з огляду на змістову спрямованість) стратегії
трасформацій віртуального простору утворюють певну ієрархію в
залежності від орієнтації на певний рівень його організації – від
найзагальнішого (цивілізаційного) аспекту до аспектів функціонування
індивіда (когнітивного, мотиваційного тощо).
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 15:57 | Сообщение # 6
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Отже, стратегії
трансформацій віртуального простору за цією ознакою можемо поділити
на:
 цивілізаційно<орієнтовані;
 культурно<орієнтовані;
 релігійно<орієнтовані;
 політично<орієнтовані;
 мотиваційно<орієнтовані;
 когнітивно<орієнтовані,
 вузькоіндивідуально<орієнтовані.
Наприклад, до цивілізаційно<орієнтованих стратегій можна віднести
ті, що спрямовуються на поширення історично утворених у
протестантському християнстві (Дж. Локк) цінностей верховенства права,
розподілу гілок влади, прав людини і плюралізму думок, які лежать в
основі сучасних європейської та північноамериканської цивілізацій.
Існує протиставлення двох концепцій ідейно<ціннісних поглядів на
цивілізаційний процес – соціоцентричного та персоналістичного.
Перша віддає перевагу колективному буттю: народ, держава, конфесія,
клас тощо вважаються важливішими, ніж особистість, і є первинними
стосовно особистості. Щодо особистості, то вона сприймається як функція,
засіб; у давні часи проявом такого підходу було принесення людських
жертв ідолові (державі, народу, конфесії тощо). Такі ідеології у своєму
розвитку прагнуть до тоталітаризму.
Друга концепція віддає перевагу особистісному аспекту над соціальним.
Цей підхід превалює в суспільствах, що базуються на певних формах
релігійної свідомості, для яких особистість (тобто те, що пов’язується з її
духовним станом) може безпосередньо спілкуватися з вищою сутністю –
Богом, може ставити і давати відповідь на такі питання, як: що є життя і
смерть, безсмертя, воля, визначеність, персональна відповідальність тощо.
Від тоталітаризму Україна перейшла (чи була свідомо переведена) до
постмодерністського безціннісного і безідеологічного суспільства та
ціннісної невизначеності й стагнації. Тільки події кінця 2004 року, пов’язані
з президентськими виборами та помаранчевою революцією, дали
суспільству через його віртуальний простір імпульс до більш<менш
осяжної та інтегрованої перспективи персоналістичного західно<
цивілізаційного розвитку. Індикатором спрямованості трансформацій саме
у цьому напрямку могли слугувати, окрім суто змістових комунікативних
стратегій команди В. Ющенка, зокрема, й активне запрошення до участі
у виступах на Майдані священиків різних конфесій.
Акцентування комплексу соціоцентричних або персоналістичних
поглядів на цивілізаційну складову суспільного життя чи їх нової
конфігурації можуть становити змістову складову цього рівня стратегій
трансформацій віртуального простору певної країни.
До культурно<орієнтовних стратегій ми відносимо ті, що
спрямовуються на внесення відповідних змін до культурно<вмотивованих
особливостей поведінки індивідів у таких сферах [5]:
 орієнтація в часі/подіях;
 дихотомічне/холістичне мислення;
 кризова/некризова орієнтація;
 орієнтація на завдання/на людину;
 фокусування на статусі/на досягненнях;
 приховування вразливості/бажання продемонструвати вразливість.
До релігійно<орієнтованих стратегій трансформацій віртуального
простору належать переважно такі, що спрямовуються на інтегрування /
ігнорування/заперечення тих чи інших релігійних цінностей у суспільне
життя та/або надання/ненадання переваг однієї/груп релігій чи конфесій
у духовній сфері життя суспільства.
Найефективніші у змістовому плані сучасні політично<орієнтовані
стратегії можуть бути спрямовані, зокрема, на:
 перегляд програм локальної/національної/регіональної/глобальної
політики;
 надання громадянам права голосу в ухваленні рішень у цих
програмах;
 здійснення громадянами ініціативи та контролю у цих програмах;
 пропонування засобів прищепити урядам, міжнародним структурам
та корпораціям відповідальність за свої дії та рішення.
У добу глобалізації участь суспільних, політичних організацій (від
регіональних до ООН) орієнтують власну діяльність на трансформацію
ситуацій в окремо взятих країнах, активно проводяться кампанії
транснаціонального громадянського суспільства, наприклад, „Ювілей
2000" (кампанія списання боргів слаборозвинених країн), Міжнародна
коаліція за утворення Міжнародного кримінального суду, кампанія проти
Багатосторонньої угоди з інвестицій, кампанія за приєднання до
Оттавської конвенції із заборони протипіхотних мін тощо.
Одними з найдієвіших стратегій трансформації віртуального простору
цього рівня під час помаранчевої революції стали заклики до „моральної”
політики, що включали саме сформульовані вище принципи прозорості
політики влади в умовах громадянського суспільства.
Базові стратегії мотиваційно<орієнтованого рівня трансформацій
спрямовуються на переконування реципієнтів у можливості досягнення
їх цілей. Люди свідомо прагнуть того, що можуть, за їхньою оцінкою,
реально досягти. Ілюстрацією стратегій такого рівня може слугувати
заклик Майдану „Разом нас багато, нас не подолати” та відповідний
приспів пісні „Гринджолів”.
На цьому рівні в основі формування віртуального простору України
кінця XX – початку XXI сторіччя до президентських виборів 2004 року
лежало свідоме та/або підсвідоме широке використання владою
мотиваційного фактора відповідності цілі, кількісний фактор мотивації,
який є показником переважної орієнтації на підсвідоме людини. Реалізація
фактора несвідомого тісно пов’язана з базовим/мотиваційним принципом
задоволення. Практично всі медіа у тій чи іншій мірі формували запит на
беззастережне задоволення інстинктів суб’єкта інформаційного впливу
при майже повному ігноруванні ролі стримуючих зовнішніх впливів
суспільства на особистість, їх цивілізаційних, культурних, суспільно<
політичних складових. Це було домінуючим змістом мотиваційного рівня
українського варіанту гедоністично<орієнтованої постмодерністської
моделі створення віртуального простору.
До більш високих потреб мотиваційного рівня, за А. Маслоу [6],
належать: потреба у безпеці; потреба в любові та приналежності; потреба
в повазі і потреба в самоактуалізації.
Саме контраст між фізіологічним рівнем пропаганди провладного
кандидата і гаслами опозиції, спрямованими на реалізацію вищих
людських мотиваційних цінностей, забезпечували інтелектуальну
перевагу останніх. Основне гасло такого рівня – „Встаньмо з колін!”
підтримували тактичні гасла, що реалізували в тій чи іншій мірі потребу
в безпеці („Міліція з народом”), заклики до толерантності щодо політичних
опонентів, задоволення потреб у повазі („Ми не бидло, ми не козли”) тощо.
До стратегій когнітивно<орієнтованого рівня належать ті, що формують:
 бажання знати та розуміти;
 естетичні потреби.
До першого типу належить кредо 5<го каналу – „Канал чесних новин”,
до другого – висловлювання В. Ющенка про „елегантність” помаранчевої
революції, високу культуру поведінки її учасників.
Вузькоіндивідуально<орієнтовані стратегії трансформації
віртуального простору базуються на маніпуляції в певних цілях
справжніми/удаваними порушеннями у забезпеченні в суспільстві
базових інстинктів індивідів: інстинктів власності, самозбереження,
сексуальних, травних тощо. Оскільки вони є інтегральним фактором
соціального життя, колективним рефлексом, висвітлення їх фактичного/
удаваного придушення може призвести до революційного руху, та,
відповідно, встановлення нових параметрів і стандартів у цій сфері
віртуального простору. У великій мірі саме їх ігнорування владою в Україні
призвело до кризи наприкінці 2004 року.
Сучасні мас<медійні дискурси пропонуємо класифікувати за типом
структури комунікативної ситуації, в якій вони розгортаються, та яку
вони, відповідно, пропонують адресатові. Такий підхід є суттєвою
складовою дискурсивного аналізу мас<медійної комунікації як
соціолінгвального явища [7].
До першого типу відносимо традиційні мас<медійні дискурси: газетний;
радіо; телевізійний.
За структурою передачі комунікативної/некомунікативної ситуації
одиниці мовленнєвої діяльності, що утворюють ці дискурси (мовленнєві
акти, ходи, трансакції), називаємо медійно транспонованими: вони у формі
непрямої мови передають ті чи інші мовленнєві/немовленнєві дії своїх
персонажів („Президент привітав...”, „Міністерство висловлює
занепокоєння...” тощо). Адресат таких дискурсів за своїм статусом майже
не відрізняється від традиційного читача/слухача/спостерігача, а
недієвий автор виконує комунікативну роль переоповідача подій (така
традиція була започаткована ще в давніх історичних хроніках).
З появою та бурхливим розвитком [8 – 12] Інтернету можливими стали
принаймні два нові виразні напрямки, за якими розвиваються нові типи
мас<медійних дискурсів. Перш за все, вони відрізняються явною відмовою
від редагування (фреймінгу), характерного для газетного, радіо< та
телевізійного дискурсів. Маємо на увазі стенографічні Інтернет<звіти,
наприклад, дебатів парламенту Великої Британії. Полілогічний дискурс
такого типу є реальною комунікацією, а користувач Інтернету виступає в
цьому випадку у ролі стороннього слухача (англ. усталений термін теорії
мовленнєвих актів – by<standing hearer), що, вочевидь, призводить до
помітного зростання дієвості комунікативного впливу такого типу
дискурсу на адресата.
Нарешті, в Інтернеті розвивається такий тип мас<медійного дискурсу,
до якого належить, наприклад, Інтернет<опублікована християнська
проповідь, що безпосередньо звертається за спрямованістю своїх
мовленнєво<діяльнісних складових до користувача Інтернету. Такий тип
мас<медійного дискурсу стає засобом квазі<реального прямого
спілкування з адресатом. Схожим на нього за типом реалізації
комунікативної ситуації мас<медійним Інтернет<дискурсом є Інтернет<
оповідь, наприклад, така, що за формою є перехідною від традиційного
формату мультфільму до інтерактивної гри (пор. відомі серіали з Масянею
або „Веселі яйця”).
Багатоаспектне вивчення явищ формування віртуального простору та
ієрархії стратегій його трансформацій може стати науковим підґрунтям
для розвитку цілої низки суспільних наук: політології, соціології,
культурології, теорії комунікацій, журналістики та інших.
Література:
1. Павленко Ю. В. История мировой цивилизации. — К.: Феникс, 2002.
<С. 7 < 88.
2. Почепцов Г. Г. Динамка віртуального простору в рамках віртуальної
війни і революції / Політичний менеджмент, №5 (8), 2004. < С. 3 < 14.
3. Зернецька О. В. Глобальний розвиток систем масової комунікації і
міжнародні віносини. < К.: Освіта, 1999. < С. 196 < 237.
4. Зернецька О. В. Дипломатія мережева / Українська дипломатична
енциклопедія у 2<х т./ Редкол.: Л. В. Губерський (голова) та ін. < К.: Знання
України, 2004. < Т. 1. < С. 381.
5. Зернецький П. В. Типологія особистості: міжкультурні, психологічні
та мовленнєві аспекти // Соціальна психологія. < К., 2004. < № 3 (5). < С.
119<131.
6. Маслоу А. Мотивация и личность. < М.; С.<П.: Питер, 2003. – С. 63 < 69.
7. Warnick B. Critical Literacy in a Digital Era. Technology, Rhetoric, and
the public Interest. < London: Lawrence Erlbaum Associates, Inc., 2002. < 160
p.p.
8. Barnes S. B. Online Connections. Internet Interpersonal Relations.
< London: Hampton Press, 2001. < 224 p.
9. Sloane S. Digital Fictions. < London: Ablex Publishing, 2000. < 324 p.
10. Crystal D. Language and the Internet. < Cambridge: Cambridge
University Press, 2001.<306 p.
11. Hutchby I. Conversation and Technolodgy: From the Telephone to the
Internet. < Cambridge: Polity Press, 2001. < 284 p.
12. Wood A. F. & Smith M. J. Online Communication. Linking Technology,
Identity and Culture. < London: Laurence Earlbaum Associates. Inc., 2004. <
288 p.
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:00 | Сообщение # 7
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
The Social Networks are More Harmful than Helpful

As we know today many people from all over the world use different social networks on the Internet. Facebook, Twitter, Flickr, Myspace and blogging have quickly found a place in our lives. Almost everybody has computers and the Internet, regardless of age. People use the Internet for sending important or not important messages to each other; they communicate, share with others interesting information, express ideas, show their talents, etc. Each user of any social network has often many virtual friends and can join interesting groups or create his or her. The Internet has become a very important part of daily life. In other words, this invention has changed human lives and now the media is strongly developed. Many times we can forget real communication and the life of our family outside the Web. Online friendships are also weak. Not always can you get necessary advice from someone on the Internet. It can be difficult to trust. What does it mean to be «always online»? Do we know about some dangers of using social networks? Social networks are a danger to all of us, particularly for children through pornography and violence. Under the false profiles are predators of bad intentions and people’s private information can be used by anyone without permission. Social networks also require a lot of time and a long seating at the computer is not useful.

Although some users may think that social networks are useful and safe, they may also be harmful by pornography and violence that destroy real values. As any thing, the Internet can be used for different purposes. There are also consequences of good and evil human behavior. For example, if you use the Internet for a long time, sometimes you see that the advertising is immoral, lead to the violent movies, etc. Children can also find these ads because they follow adults in using popular social networks. Different companies do business advertising their products among millions of users. Pornographic content usually may be hidden under the «beneficial» links, pictures, pages of online dating and communication, which are now known among young people. Some attackers leave the suspicious links on the page as a spam and viruses. There is a very easy way to lose real human values such as morality, self-improvement, respect for others, the foundation of faith and so on. According to Tony Bradley, parents should communicate with their children about social networking and know that they have education in work with Web safely. It would be better to put on computer software filters and monitor online use because dangerous content can impair the mental, physiological and spiritual health of everyone.
Some people believe that on the Internet you can protect yourself against the various risks. However, there are always many false profiles which belong to virtual predators of bad intentions and our private information can be used by anyone without permission. In general, a virtual space is like a second world where we can find almost everything. On the Web there is much truth and more falsity. Many people have created false accounts with unreal dates of birth and fake photos. On the popular Facebook, a woman may be in the role of man and man can take a photo of the opposite sex in the same way. This can be difficult to recognize such occasions. Maybe it is better to remove a «dumb» and suspicious «friend» from your pages on the Internet and then be more careful, especially when someone wants to join as a friend. Someone can follow us and we will not even know about it. Criminals also use social networks. Sexual predators may easily find their next prey. There are too many users with various psychological problems who can «mix with the mud» publicly. Attackers could create a page on your behalf and spread slanders that may ruin your life. Because of such cases there have already been some suicides. Also, everywhere are spies and our private information may be used without permission. Privacy is often violated. A bad comment on your page can be a problem at work, in studying or with the local police. For example, one day a woman from Canada (Calgary, Alberta) wrote not quite clearly in her page on Facebook that she killed her a newborn baby at home. After that, the woman was caught by the police. In short, when people are careful with social networks like Facebook or Twitter, this is more useful for them.

While it is the opinion that social networks help us to spend happy hours with our virtual friends from many places or countries, it must also be recognized that social networking requires a lot of time. A long seating at the computer is not advantageous. In the world there are many various addictions that are heavy or light. An addiction from social networks is as something new today. Some people can not live without it. Radiation from the computer is harmful to humans. If someone spends the most part of the day and even night at the computer, sometimes does not want to eat and also avoid real contact with others, what can this be called? To be outside (offline) Twitter or Facebook is better for human health. Clara Shih (2009:181) describes, «My friend Larry half-jokes that if you are not on Facebook then you don’t exist to him.» Thus, we should know about this danger of using social networking websites.

In conclusion, popular social networking, blogging, media, etc. may be useful for people and may also be harmful. Users must remember about many dangers that are always online such as pornography, violence, and virtual fakes. Also, social networks harm children, especially when parents do not monitor the situation. In the Internet there is usually much truth and falsehood. It is not easy to keep privacy. There are too many invisible spies. The networks for same users today are like an addiction because people forget about real lives and this is as the first problem in virtual world. How can we use social networks effectively if possible?

References:

Bradle, Tony. (2011 February 11). Predators on Social Networks. Retrieved from http://netsecurity.about.com/od/newsandeditoria2/a/socialpredators.htm

Shih, Clara. (2009). The Facebook Era. USA, Pearson Education, Inc.

By Mykola Mykosovskyy
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:02 | Сообщение # 8
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Все більше у життя чи свідомість сучасної людини входить користування Інтернетом, важливі веб-технології. Користувачі різного ріку знаходять всіляку інформацію, яка може в чомусь допомогти і, навпаки, знищити певні набуті морально-духовні цінності. Писав уже загально англійською есе про соціальні мережі чи networking (теж мав презентацію по цьому) в Університеті Альберти (Канада) , де довів, що попри певні переваги соціальні мережі є більше шкідливі, ніж корисні: там криються численні небезпеки, про котрі ми не раз навіть і не здогадуємось до кінця чи не хочемо це визнати. Проблеми можуть стрінути кожного: Інтернет може немовби прив'язати до себе та відібрати, певною мірою, потрібну свободу або спокій.

Різні соціальні мережі стають поволі могутнім засобом для віртуальної євангелізації, проповідування Слова Божого (Доброї Новини Спаса) на величезну віддаль. Добре в такій діяльності теж знати різні мови. Викристалізовується у цьому контексті новітня місіонерська діяльність. Не один і не одна навернулися вже до Господа якраз через Інтернет чи знайшли впору відповідь на актуальні питання життя. «Сучасні засоби комунікації здавна належать до звичайних інструментів, з допомогою яких церковна спільнота висловлюється, налагоджуючи контакт зі своїм оточенням і дуже часто налагоджуючи діалог і на ширшому рівні, а їх нещодавній розвиток і значний вплив ведуть до того, що вони стають щоразу важливішими у священичому служінні» - пише Бенедикт XVI . Католицька Христова Церква прагне бути зі своїми вірними у щасті-горі всюди. Ватикан закликав відмовитися від дзвонів на користь Інтернету . У правдивого християнина віра не мала б перетворитися у кібернетичну.
Користуючись Інтернетом тривалий час, зокрема жертвуючи вільними хвилинами чи годинами, відповідаю у соціальних мережах людям з різноманітних країн на їхні питання. Частенько запитують саме молоді і ставлять, буває, непрості питання, шукаючи розв'язки, яку інколи непросто відшукати серед близьких у реальному бутті. Звичайно, це забирає немало часу попри інші обов'язки і не всі це розуміють. Певні користувачі хочуть часом отримати відповідь у «прямому ефірі», не дивлячись на те, що вони не одні у друзях (може бути 6-7 сотень чи більше). Не всі люблять чекати. Дехто хоче все й відразу, хоч ти можеш бути вельми заклопотаний, та менше з тим.
«Тому очевидно, що Інтернет (хоч він ніколи й не зможе замінити того глибокого спілкування з Богом, що його дає тільки живе, літургійне життя) здатний стати доповненням і підтримкою, готуючи людей до зустрічі з Христом у спільноті й допомагаючи новонаверненим», - знаходимо в темі «Представленість християнських конфесій в Інтернеті» . Проте, незважаючи на ряд позитивних сторін кіберпростору (термін для опису Інтернет, який придумав письменник Вільям Гібсон у своєму романі «Нейромант»), зупинюся тепер більше на десятьох головних, як на мене, небезпеках цього всього «мистецтва». Можна, безперечно, говорити про якісне спілкування з друзями або знайомими, що розсіяні по світові, ділення цікавою інформацією та розвитком своїх отриманих від Всевишнього талантів, оголошення вічних істин, а можна заодно попасти у складну й невеселу халепу.
Отож, негативний бік усіх соціальних мереж:
1) Анонімність. Не раз користувачі прикриваються різними псевдонімами (ніками), займаються тролінгом , пишуть образливі коментарі, можуть ширити безвідповідально важкі наклепи. Забувається чомусь за нетикет у таких мережах як Facebook, Twitter, Flickr, Myspace, Vkontakte тощо.
2) Віртуальне хижацтво. Певні особи з окремими психологічними проблемами шукають собі весь час наступну «жертву», отримуючи своєрідне задоволення. Так можна бути прилюдно «змішаним з болотом». Зауважте, що ця проблема існує теж і між християнами...
3) Створення сторінок від твоєї особи, наприклад, неприятелями, що хочуть за щось відімстити, скомпрометувати, якщо не добавив когось у друзі з декотрих причин, було раніше певне непорозуміння і т.п. Переважно ці дії (чужі сторінки під твоїми персональними даними) є незаконного характеру і можуть так само бути проблеми із судом-поліцією. Був такий випадок, що в одного хлопця та дівчини перервалися якось стосунки і хлопець створив від імені дівчини сторінку на Myspace, подавши там її... інтимне фото. Дівчина, довідавшись про все, здійснила потім самогубство... Одна сестра-монахиня ще мені розповідала, що спілкувалась довший час через Facebook із одним начебто знайомим їй священиком, а потім виявилося, що насправді це був не він реальний, тобто сторінка в дійсності існувала без його відома...
4) Нестримний спам. Є заохочення під виглядом «безвинних» лінків (посилань) перейти на різні невідомі сайти, особливо з вірусами, що відтак полонять комп'ютер. Спамери продовжують робити свою брудну роботу. Читаємо, до речі, що соціальна мережа Facebook відсудила у громадянина Канади 874 млн за спам . Атаки спамерів (хакерів) є скрізь. Буває, спамлять і від твоєї особи...
5) Порнографія та насилля. Навіть дуже не бажаючи наткнутися на ці нездорові явища, можеш попасти в небезпеку. Тиснеш на одне посилання, а вистрибує цілком інше... Реклама є й оманлива. Як відомо, теж неповнолітні користуються нині соціальними мережами. Не весь їхній контент (зміст) є корисний - численні сторінки, файли, співтовариства тощо. Розпусні сайти та також ті, де має місце море агресії чи крові, руйнують світло в серці, автентичні людські цінності під сонцем.
6) Магія (окультизм). Різна реклама гороскопів, сатанізму, карт Таро, магічні ігри, окультні дотатки (приложения по-російськи), на сайті Vkontakte, наприклад, зокрема для дітей, що не раз просто не знають про явну духовну шкоду для чистоти душі від таких окультно-магічних забавок, що мають плив і на життя поза веб-простором.
7) Аморальність із бездуховністю. Сплеск усіх відомих людських пристрастей, навіть досить низьких. Без встиду й совісті, як кажуть.
8) Крадіжка приватної інформації. У соціальних мережах є люди з різними намірами... Це як відбиток усього, що бачимо щодня у реальному світі. Не бракує там і кримінальності, потаємних шпигунів, які теж можуть написати про себе неправдиву інформацію у профілі чи замаскуватися під знайому нам людину, про що вже згадувалось вище. Фотографії (щось інше особисте) можуть в якусь пору «полетіти світом». Наслідки можуть бути непередбачуваними, зокрема коли бодай трохи не захиститися... Взагалі Інтернет, а особливо відомі соціальні мережі, сильні цього світу фінансують і використовують з метою тотального контролю над усім людством. Все фіксується, тобто всі бродіння віртуальним простором. Ніщо не зникає безслідно...
9) Цілковита залежність від соціальних мереж аж до «втрати дихання». Це не міф! Майже весь час витрачається на віртуальних друзів, спілкування (чати, блоги і форуми) в мережі, часами на тривале бродіння Інтернетом без мети, лишень з єдиною фіктивною метою – «вбити час». Віртуальна дружба витісняє реальну. Скаржаться часом друзі з-поза веб-простору, що, наприклад, ти їх замінюєш комп'ютером-ідолом, «контактами», кібер-стосунками і т. д. Починаються всякого роду психологічні проблеми, депресії, поганий сон; виникають конфлікти в реальному існуванні. Якщо зникає на певний час доступ до Інтернету, то наступає «велике горе», відбираючи хороший настрій. Справжнє життя не заміниш нічим до кінця... Тільки від Господа варто бути залежним у позитивному значенні слова, щоб стати незалежним від гріха.
10) Відкрите богохульство на межі войовничого атеїзму. Зневага твоєї безцінної віри та висміювання сакрального, релігії як такої. Певні користувачі теж беруть собі псевдо Папи Римського, Діви Марії чи Ісуса Христа і чинять явно святотатські діла, нехтуючи всім святим і найблагороднішим.
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:06 | Сообщение # 9
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Вiртуальний свiт iнтернету, або Не віддавайте дітей Молоху

Поширення нових технологій перетворило розділені материки на єдину «фазенду». Тепер без проблем можна провадити розмови, проводити відеоконференції, керувати бізнесом на великій відстані. Зручність та унікальність «дива» теперішнього часу очевидна. Проте існує тіньова сторона цього глобального «монстра». Він не прощає «залицяння» та тривалого підтакування і немилосердно хапає у свої обійми.
Інтернет-залежність — новітня соціальна хвороба, яка лише на перший погляд здається простою. Останні наукові та соціологічні дослідження засвідчують, що така недуга може призвести до дуже трагічних наслідків як для здоров’я, так і для суспільного статусу користувача. Таку залежність, з погляду психолога, можна порівняти із залежністю від наркотичних речовин або алкоголізмом.

Чим приваблює багатьох користувачів різного рівня комп’ютер та всесвітня мережа інтернет? Більшість спеціалістів схиляються до думки, що саме через комп’ютерні технології реалізовується мрія землян зануритися в інший світ, хай навіть і штучний, для отримання відчуття впевненості та безпеки.
Є щонайменше три основні напрямки впливу інтернету, через які людина поринає у світ обману та ілюзій. Це ігровий напрямок, порнографічний та інформаційно-комунікаційний. Таке розмежування умовне і базується на теперішніх проблемах, що хвилюють суспільство. Коли людині не цікаві ігри, їй пропонують порнографію або ж нескінченний інформаційний потік чи глобальну комунікацію.

Гра — чи все так безпечно?
У залежність від комп’ютерних ігор здебільшого потрапляють користувачі віком від 5-6 до 30 років. Сам вік говорить за себе. Це період, коли, починаючи від пізнання навколишнього світу до формування моральної рефлексії, особистість стає дорослою й утвердженою. Кожному хочеться взяти з життя найкраще, сформувати своє оточення якнайкомфортніше. Проте проблема полягає часто у відсутності відповідних ресурсів, таких як фінанси, здоров’я, знання, фізична сила, духовні чесноти. Тобто реальний світ не такий вже й «рожевий», як уявлялося. Ось на цьому фоні з’являється бажання поринути в більш привабливий світ ігор. Тут все набагато простіше. Без особливих проблем у меню можна вибрати сильного, розумного, багатого героя й ототожнитися з ним. На вибір різноманітні будинки, машини, могутня зброя, потужна влада, чого в реальному житті немає. Можна відчути себе в статусі, який докорінно відрізняється від звичного. Дехто стверджує, що в подібній трансформації немає ніяких небезпек, навпаки — для людини це приносить задоволення. Але це тільки на перший погляд. Детально вивчаючи поведінку залежних від комп’ютерних ігор дітей і дорослих, спеціалісти відмічають виражені зміни в психіці, фізіології та духовності. Чому сьогодні почастішали випадки розстрілів дітей у школах їхніми однокласниками? Чому рівень суїцидів серед малолітніх занепокоїв суспільство? Відповідь криється в проблемі збільшення комп’ютерної «ігрової активності» підростаючого покоління. Діти звикають до агресії, до смертей, що пропагують ігри. Вбити когось стає «прикольно», а про відповідальність замовчується.

Наступна проблема осіб, залежних від комп’ютерних ігор, полягає в тому, що вони перебувають в іншому вимірі і їм важко вернутись до дійсності. Чому так стається? Вихід із віртуальної реальності — це повернення з ролі надлюдини у свій звичайний стан, який найменше влаштовує залежного. Порівнюючи себе з комп’ютерним героєм, особа підсилює проблему свого пристосування до дійсності, підвищує тривожність. Так стирається межа між я-реальним та я-віртуальним, що призводить до роздвоєння особистості, або, за словами медиків, до ознак шизофренії. Тому більшість залежних — це люди, що погано адаптуються в соціумі: мають ряд побутових, сімейних проблем, проблем на роботі, в навчанні, проблем у взаєминах з протилежною статтю. Для гравця реальний світ нудний, нецікавий і повний небезпек. Внаслідок цього він намагається жити в іншому — віртуальному, де все дозволено, де він сам встановлює правила, сам собі бог.

Більшість комп’ютерних фанатів на свідомому рівні переживають розходження свого способу життя із загальнолюдськими нормами. І в той же час їм не вистачає сили волі змінитися, стати іншими. Такий внутрішній конфлікт не може не позначитися на формуванні самооцінки, яка в залежних людей занижена.
Існує ще одна проблема ігрової залежності. Це втрата орієнтації в часі. Для виконання чергової місії сучасної гри потрібно маса часу. Захоплена стріляниною та просуванням вперед, особа не зважає, скільки дорогих хвилин, годин спливають даремно, залишаючи за собою порожнечу та безрезультатність.

Хто подивиться з пожадливістю…
Ще одним потужним і водночас гріховним напрямком представлений віртуальний світ — порнографією. Порнографія — це будь-який письмовий чи візуальний матеріал, який показує наготу і викликає сексуальну активність і сексуальне збудження. Тобто порнографія апелює скоріше до фізичних відчуттів ніж до віртуальних. Та сьогоднішня презентація порнографічного матеріалу переносить свідомість особистості в інший світ — світ викривлений, спотворений, нереальний.

Менш ніж за 30 років порнографія виросла в гігантську промисловість із щорічним прибутком на 12-13 мільярдів доларів. Біблійна оцінка для такої індустрії безкомпромісна. Усі форми порнографії Слово Боже називає блудом чи перелюбом (див. Мт. 5:27-28).

Порнографія через Інтернет спотворює і викривлює Божий задум інтимного життя, яке легітимне тільки в законному шлюбі між чоловіком та дружиною.

З допомогою сучасних технологій порнозірок зображають секс-гігантами, на яких орієнтується молоде покоління. Проте кожен сексопатолог оцінить такі дійства як блеф і оману. В реальному житті все виглядає по-іншому. Припустимо, що двоє молодих людей, хлопець та дівчина, до одруження перебувають під впливом такого «виховання» в інтимній сфері. У кожного з них формується своя уява про близькість, про статеві акти. Згодом вони одружуються і намагаються реалізувати в особистому житті нав’язані заздалегідь «стандарти». Як результат — глибоке розчарування один в одному, зради, а в гіршому випадку — розрив відносин.

У християнських родинах, де розлучення є своєрідним «табу», такі молоді люди змушені задовольнятися один одним, та, щоб спробувати реалізувати нав’язане заздалегідь, в інтимному житті уявляють сторонню особу, якою може бути герой з порнофільму чи з обкладинки відповідного журналу. А це, згідно з біблійним вченням — перелюб. Згубний вплив порнографії, виявляється в побуті. Незадоволення в ліжку переноситься на буденне життя і стає своєрідним детонатором скандалів і проблем. Багато чоловіків, які пожирають порнографію очима через інтернет, порівнюють своїх жінок із тими, що побачили. І ніяка жінка не може конкурувати з вічно молодими зображеннями порнозірок. Але правда полягає в тому, що не зовнішність відіграє ключову роль у духовній атмосфері, а взаємне кохання та взаєморозуміння.

Сучасний божок Молох миготить сайтами інтернету, температура полум’я гріха зростає. І перш ніж клацнути «мишкою», варто запитати себе: «Навіщо?»

У погоні за інформацією
Дотепер ми розглядали явно виражені негативні напрямки віртуального простору. Світ інформації, на думку окремих фахівців, найбезпечніший. Натиснувши на кнопку пошукової системи, відразу опиняєшся в морі енциклопедій, словників та коментарів. І не тільки. Майже на кожну тематику користувачу пропонується такий обсяг суспільної інформації, що опрацювати її неможливо за багато років. Інформація на будь-які смаки заполонила ефір, збиваючи з пантелику потенційних адресатів. Тепер назріла потреба її аналітичного опрацювання. Спостережено поверховий підхід до цього, який полягає в тому, що висновки базуються на основі похапцем зібраного і змонтованого матеріалу, що часто є тільки окремими абзацами із різноманітних досліджень. Так сьогодні навчаються студенти багатьох навчальних закладів, монтуючи свої реферати, наче дитячий конструктор, із інформаційних модулів сумнівного походження. Така тенденція в інформаційному просторі призводить до поверховості та фальсифікації результатів.

Як це може позначитися в духовній площині? Дуже просто. При читанні та дослідженні Святого Письма спрацьовують ті самі негативні стереотипи поверховості та неуважності. Такий підхід до вивчення Слова Божого призведе до спотворення науки Господньої, породить «поверхових» християн, які готові на тілесному рівні відстоювати свої амбіції.

Отже, не все так просто в царині знань. Кожен, хто шукає нового, має пам’ятати, що ним він заповнює своє серце. Біблійна мудрість говорить: «Над усе, що лише стережеться, серце своє стережи, бо з нього походить життя» (Прип. 4:23).

На часі ще одне важливе питання. Завдячуючи мережі інтернет, зв’язок став дешевшим і високотехнологічним. Можна спілкуватися не тільки за допомогою слухавок, але й веб-камер. Окрім того, у реальному часі можна знайомитися, листуватися, брати участь у різноманітних форумах. На відомому сайті «Однокласники» водночас перебувають мільйони користувачів у пошуках нових «віртуальних друзів». Християнські сайти також включають у своє меню технологічні досягнення у вигляді чатів, обговорень, служб знайомств. Однак сьогодні світські спеціалісти і священики церков б’ють на сполох, попереджуючи про те, що стосунки між людьми переходять із реального світу в віртуальний. Втрачається цінність живого спілкування. Писання (див. Євр.13:16) говорить про жертву спілкування, яку ніколи не замінить уявна реальність.

Інша проблема пов’язана з тим, як відбувається сама організація спілкування. Щоб ви могли взяти участь в інтернет-комунікації, вам необхідно зареєструватися на відповідному сайті. Обов’язковою є умова створення псевдо-імені, яке в комп’ютерній термінології значиться «нік-неймом». Тобто ви вибираєте комбінацію букв чи навіть цифр, називаючи в такий спосіб себе. При цьому ваш партнер не спроможний буде дізнатися справжню інформацію про вас. До речі, ви можете за допомогою псевдо представитися протилежною статтю. Кумедно, чи не так? Але в цьому «спектаклі» заховані страшні реалії. По-перше, це тактика сатани — забрати в людини справжнє ім’я і дати їй кличку або цифровий номер. Так він зробив із гадаринським біснуватим, який відомий нам за кличкою «одержимий». По-друге, зміна статі — це небезпечне загравання з духовним світом, яке може негативно вплинути на орієнтацію особи та призвести до тяжких гріховних наслідків.

Є думка, що відвідувачі віртуального простору на християнських сайтах перебувають у цілковитій безпеці, що спілкування в чатах тільки розширює кругозір. Проте й тут не все просто. Наведемо приклад. Чи сьогодні в окремій місцевій церкві дозволили б сторонній особі на ранковому служінні нав’язувати присутнім свою думку, яка відрізняється від їхніх переконань? Звичайно, що ні! А в чатах і на християнських форумах постійно є люди, які дуже майстерно представляють своє вчення, але воно — страшне заблудження і відкрите богохульство. Тепер зрозуміло, під яким впливом може перебувати віруюча особа під час спілкування з подібними «християнами». Особливо небезпечні такі «сеанси» для молоді, яка не так добре орієнтується в Писанні, щоб протидіяти лжевченню.

У віртуальному просторі зберігається анонімність комунікативного процесу. Така форма є основою недоброї тенденції розвитку почуття безвідповідальності за свої висловлювання. Образи та зверхність стають закономірністю. Особливо це помітно під час обговорення якоїсь теми на загальному форумі. Нерідко розпалюється така словесна ворожнеча, що тема залишається осторонь, а натомість висуваються особисті переконання в стилі вульгарної риторики. Усе це негативно позначається на духовному стані учасників дискусії.

Може скластися враження, що інформаційно-комунікаційний напрямок віртуального світу інтернету приносить тільки негативи. Насправді — це ще одне поле, на якому сьогодні розгортається духовно-євангелізаційна діяльність. Однак потрібно пам’ятати про тонку лінію, яка розділяє тілесну егоїстичну мотивацію від євангелізаційної праці через інтернет. Коли така межа зруйнується, християнин під ширмою духовної праці попаде в залежність не тільки інформаційно-комунікаційного напрямку, але й ігрового та порнографічного.

…Лютує сьогодні божок Молох, перетворюючи суспільство, родини, сім’ї в геєну вогненну. Галас про кризи та епідемії заглушує крик відчаю дітей, підлітків, що благають батьків вділити їм трохи часу. Та бажання жити не гірше за інших, бере гору, змушує тат і мам працювати не покладаючи рук. А діти залишаються знову наодинці з підступною потворою, яка безжалісно ковтає через екран комп’ютерного монітора чергову жертву…

Віктор ВОЗНЮК, завідувач відділу освіти Церкви ХВЄ України

Р.S. Нині в Інтернет увійти можна не лише через комп’ютер з модемом чи іншими стаціонарними пристроями. Звичайний мобільний телефон — це міні-комп’ютер, який дає можливість зануритися в той же віртуальний світ. І в цьому криється ще більша небезпека, оскільки батькам стає ще складніше контролювати те, як проводить їхня дитина своє дозвілля, та й не тільки дозвілля, а й увесь час.
Тому навіть світські дослідники радять якомога довше обмежувати доступ дитини до мобільного телефону і чітко контролювати за тим, як саме і скільки часу вона використовує його. Думаю, що ця порада буде доречною й для християн.

"Благовісник", 2,2011
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:08 | Сообщение # 10
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Християнин і соціальні мережі

В цій письмовій роботі я хотів би розглянути питання, яке виникло порівняно нещодавно, але стає дедалі актуальнішим з розвитком людства і комп’ютерних технологій – соціальні мережі. І оскільки ми є християнами то розглянемо відношення християн до соціальних мереж.

Насамперед, спробуємо зрозуміти, що таке «соціальні мережі». Отже, соціальні мережі – це структура, що базується на людських зв’язках, або ж взаємних інтересах. Першим веб сайтом, який запропонував можливості роботи із соціальними мережами, був classmates.com, що з’явився у 1995 році. На даний час таких спільнот є понад тисячу в усьому світі. Є різні види соціальних мереж, наприклад: connect.ua – молодіжна соціальна мережа, sumno.com – соціальна мережа про культуру, proteo – ділова соціальна мережа для професіоналів. Згідно статистики 67% людей у віці від 18 до 29 років відвідують соціальні мережі. Близько 22% роблять це постійно, з тих чи інших причин. Отже, метою створення соціальних мереж була ідея відшукати старих друзів, знайомих, чи інших людей, з якими ви з тих чи інших причин втратили зв’язок. З розвитком цієї ідеї з’явилися й інші ідеї – це буде місце де люди зможуть знаходити інформацію на будь-який смак. Отже, дивлячись на мету створення соціальних мереж, ми бачимо досить непогані перспективи для розвитку людини яка ними користується, для спілкування з рідними чи друзями, які знаходяться на відстані. Проте, як і багато інших винаходів людства, цей новий продукт розвитку суспільства має свої, так звані, «побічні ефекти», або, як їх ще називають – недоліки чи небезпеки. Не вдаючись у вичерпний перелік всіх недоліків, хотів би звернути увагу на деякі з них.

Недолік перший. Оскільки соціальні мережі є джерелом інформації, то важливо знати (якщо людина шукає інформацію, яка має певний вплив на життя), наскільки достовірною є та чи інша інформація. В інформаційній потік вливається не лише перевірена чи надійна інформація, а й просто здогадки чи уявлення людей про те чи інше, які подаються як результати серйозних досліджень. Іншими словами, маючи велику кількість інформації важко знайти правдиву, адже в переважній більшості той хто викладає інформацію не несе відповідальності за її достовірність. Отже, якщо розглядати соціальні мережі як джерело інформації – то це досить сумнівне джерело.

Недолік другий. Віртуальний світ замінює реальний (віртуальний –virtualis (середньолат.) – а) можливий, умовний; б) змодельований за допомогою комп’ютера). З активним розвитком соціальних мереж як вчені так і багато інших людей стали бити на сполох. Виявилося, що така собі безневинна розвага, чи засіб проведення дозвілля викликає залежність. Майже в кожної людини в житті є те, що би людина хотіла змінити, і якщо зробити це в реальному житті важко або неможливо, то люди створюють собі певну заміну реального життя. Тобто створюють собі в соціальних мережах певний образ, імідж і репутацію, часто намагаючись показати себе кращим ніж є насправді. З часом люди настільки звикаються з тим що в соціальних мережах вони є ніби іншими, і відношення суспільства до них є також іншим, що починають прикладати все більше зусиль для того, щоб підтримати своє віртуальне «життя». Як наслідок, в багатьох випадках, це призводить до деградації в реальному житті.

Недолік третій. Усе в соціальних мережа робиться ніби напоказ, і це формує в людях залежність від думки тих, хто може переглядати і коментувати інформацію про них, та інформацію яку вони викладають. Це призводить до яскраво вираженого бажання людей отримати схвалення, високу оцінку, а коли інші користувачі не оцінюють те чи інше «досягнення», то людина починає почувати себе менш цінною, нещасливою, чи менш досконалою у порівнянні з іншими людьми

Недолік четвертий. Будь-яке спілкування (соціальні мережі не є винятком) пропагує якісь цінності чи пріоритети, і особистість, яка не має твердих, надійних цінностей і пріоритетів, потрапляє під вплив того, що пропагується, а це, зазвичай, принципи «роби що хочеш», «ніхто не має права вказувати тобі, що чи як робити», а також такі негативні речі як егоїзм, аморальність та багато іншого.

Недолік п’ятий. Все сходиться до того, щоб відволікти людей від серйозного, глибокого, та уважного аналізу себе, свого життя, того що сталось колись, що відбувається зараз та роздумів про майбутнє. Ці плоди роздумів, здебільшого викривлених, підносяться до користувача ніби фрукти на тарілці, якому залишається лише обрати те, що найбільш йому імпонує.

Є ще багато інших недоліків, але я хотів би поглянути на це цікаве явище під назвою «соціальні мережі» через призму Слова Божого. Головна, так звана складність полягає в тому, що в часи написання Біблії не було комп’ютерів, Інтернету і соціальних мереж, а отже подібних питань не виникало. Проте, якщо ми віримо, що Біблія є досконалим Словом Божим, а Бог бачить і знає все наперед – то ці питання також повинні бути висвітлені в Біблії. Коли заходить мова про соціальні мережі, то в людей, які не хочуть порушувати Божі Закони виникає питання, чи можна бути користувачем цих мереж і як це обґрунтувати з Біблійної точки зору?

Спробуємо дати відповіді на ці запитання, які турбують сучасних християн. Спочатку розглянемо мету, для чого ми використовуємо ці мережі. Не можна ігнорувати той факт, що через соціальні мережі ми можемо виконувати повеління Христове: «І казав Він до них: Ідіть по цілому світові, та всьому створінню Євангелію проповідуйте!»(Мр.16:15). Цей аргумент є головною зброєю тих, хто дотримується думки, що християнин може користуватися соціальними мережами і при цьому ще і виконувати працю Господню, тобто це має бути нашим мотивом участі в цих мережах. Далі постає питання яке нерозривно пов’язане з усім нашим життям – це питання часу. Хтось каже, що має його вдосталь, комусь його не вистачає. Будь-яка справа, яку ми виконуємо, забирає наш час, а оскільки ми обмежені в часі, то ми маємо його раціонально використовувати. Слово Боже говорить до нас: «Отож, уважайте, щоб поводитися обережно, не як немудрі, але як мудрі, використовуючи час, дні бо лукаві!» (Еф. 5:15-16), «Поводьтеся мудро з чужими, використовуючи час.» (Кол. 4:5). З цих віршів бачимо, що Слово Боже навчає нас дорожити часом. Дорожити часом – означає плідно його використовувати. Кожен, хто стикається з соціальними мережами може побачити, що це забирає в людей багато часу. Оцінивши кількість витраченого на це часу, кожен християнин мав би запитати себе: а який результат є з цього? Проводячи багато часу в соціальних мережах християнин ризикує проміняти живе спілкування з Богом і людьми на віртуальне. Кожен християнин має задати собі запитання: чи не забирає це мій час, який я міг би використати для читання Слова Божого, для молитви, допомоги іншим людям?

Спілкуючись з християнами різних поглядів і розумінь вимальовується така картина, основою якої є принцип «Де б ви не були – будьте там християнами». Хотілось би згадати про деякі з важливі, правила, про які було б добре пам’ятати кожному християнину який користується соціальними мережами.

Слідкуйте за тим, скільки часу ви віддаєте соціальним мережам

Справедливо оцінюйте мету свого перебування там, і намагайтесь не заходити туди зайвий раз, коли немає на це потреби

Будь-яка інформація, яку ви там розповсюджуєте в жодному разі не повинна бути неправдивою, а також такою, що має негативні наслідки (наклепи, обмови, плітки, домисли, тощо)

Люди знають, що ви християнин, тому вони повинні бачити в вас взірець у всьому; слідкуйте, щоб на ваших сторінках не було якогось бруду, чи того, що не личить християнину.

Пам’ятайте, що віртуальне спілкування і віртуальна підтримка друзів та знайомих не замінить реального спілкування, і коли ви бачите необхідність допомогти чи підтримати когось, зробіть це краще в реальному житті.

Слідкуйте за всіма своїми розмовами, щоб ви не пустословили, а були мудрими в словах.

Моя особиста думка на рахунок соціальних мереж: «Усе мені можна, та не все на пожиток. Усе мені можна, але мною ніщо володіти не повинно.»(1Кор.6:12). Думаю, що християнин може користуватися соціальними мережами, проповідувати через них людям, але кожен, зокрема, має оцінювати вплив цих мереж на себе: чи приносить це нам збудування чи навпаки, руйнує? І коли хтось бачить, що йому це не йде на користь, то краще відмовитись від цього, навіть якщо всі інші користуються соціальними мережами. З цього приводу наведу слова Спасителя світу Ісуса Христа: «І коли твоє око тебе спокушає його вибери й кинь від себе: краще тобі однооким ввійти в життя, ніж з обома очима бути вкиненому до геєнни огненної.» (Мт. 18:9), а також регулярно перевіряти себе, чи не маю я залежності від цього, і якщо є найменші прояви залежності, то також краще себе обмежити в цьому, щоб посіявши вітер – не пожати бурю. Також, якщо хтось має сумніви чи питання в цій сфері, то було б краще підійти до пастора чи служителя вашої церкви і порадитися з ними.

Нехай допоможе Господь кожному християнинові і християнці бути вірними Йому серед усіх цих проблем і запитань. Нехай Бог дасть мудрості кожному як жити і поступати.

rsz_nasar



Іллюк Назар 2013р.
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:11 | Сообщение # 11
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
ВПЛИВ НЕОФІЦІЙНОГО СПІЛКУВАННЯ В ІНТЕРНЕТІ НА НОРМАТИВНУ МОВУ


Стаття присвячена впливу неофіційного спілкування в Інтернеті, на прикладі чатів, форумів, телеконференцій тощо. Зокрема, акцентовано увагу на вивченні спілкування у чатах та соціальних мережах. Досліджено основні характеристики мови чатів, Інтернет спілкування та проаналізовано манери спілкування.

Ключові слова: неофіційне спілкування, Інтернет, чат, нормативна мова.

The article is devoted to the influence of informal communication in the Internet, for example chats, forums etc. In particular, it focuses on learning the communication in chat rooms and social networks. The main characteristics of the language in chat rooms and the manner of the communication were analyzed.

Keywords: informal communication, the Internet, chat room, normative language.

Метою статті є дослідження впливу неофіційного спілкування в Інтернеті на нормативну мову. Вipтyaльнa кoмyнiкaцiя викликaє нeoднoзнaчнi кoмeнтapi тa oцiнки фaхiвцiв в oблacтi мoви, якi, визнaючи нeминyчicть нoвих впливів, oднoчacнo виpaжaють пeвнi пoбoювaння з пpивoдy нopмaтивнoгo стану нaцioнaльнoї мoви. Очeвиднo, щo бyдь-якi мoвнi фopмyвaння нe мoжyть poзвивaтиcя i icнyвaти вiдoкpeмлeнo. Вoни впливaють i змiнюють cтaндapтну мoвy, щo, нa дyмкy лiнгвicтiв, мoжe пpизвecти дo тoтaльнoгo знижeння гpaмoтнocтi.

Анaлiзyючи хapaктepиcтики мoви чaтiв, пoвнoгo cкopoчeнь i yciкaння, мoжнa видiлити йoгo пoзитивнi i нeгaтивнi cтopoни. Дo бeзyмoвних плюciв мoжнa вiднecти тaкi йoгo влacтивocтi:

1) пepeдaчa бiльшoї кiлькocтi iнфopмaцiї зa мiнiмaльнy кiлькicть чacy;

2) мoжливicть пepeдaчi iнфopмaцiї пpи нeдocтyпнocтi aдpecaтa;

3) мoжливicть нaвчитиcя лaкoнiчнo i чiткo фopмyлювaти cвoї дyмки;

4) oднoчacнa пepeдaчa iнфopмaцiї тa eмoцiй (мoжyть пepeдaвaти iнтoнaцiю ycнoгo мoвлeння);

5) вiдpoджeння тpaдицiї лиcтyвaння.

Сepeд нeгaтивних хapaктepиcтик видiляютьcя yтpyднeння в poзyмiннi змicтy i нeхтyвaння пpaвилaми гpaмaтики тa opфoгpaфiї.

Мoвa, якa викopиcтoвyєтьcя в чaтaх, бiльшoю мipoю пoпyляpна cepeд мoлoдi, пiдлiтки кopиcтyютьcя нею тoмy, щo цe дaє їм пoчyття пpинaлeжнocтi дo пeвнoї coцiaльнoї гpyпи. Вживaння цiєї мoви для її кopиcтyвaчiв подібне до вoлoдiння ceкpeтним кoдoм, i дехто дiйcнo створює влacнi дiaлeкти, зpoзyмiлi лишe члeнaм пeвнoї гpyпи. Нeвипaдкoвo в бaгaтьoх кpaїнaх мoвa вipтyaльнoї кoмyнiкaцiї пoпyляpнa cepeд пiдлiткiв – вoнa дiйcнo вce щe пpeдcтaвляє тpyднoщi пpи тлумаченнi для їх бaтькiв. Мoжливi тaкi випaдки, коли, викopиcтoвyючи мoвy SMS-пoвiдoмлeнь в чaтi, oдин з кoмyнiкaнтiв пoмиляєтьcя i пишe, нaпpиклaд, “comptuer” зaмicть “computer” [1]. Цю пoмилкy пiдхoплюють вiдвiдyвaчi чaтy, пoдiбнe нaпиcaння cлoвa cтaє cтaндapтним нa дaнoмy чaтi, i тi, хтo пишe cлoвo пpaвильнo нe ввaжaютьcя “cвoїми”. Пpихильники мoви чaтiв пiдкpecлюють йoгo гнyчкicть, вiдcyтнicть oбмeжeнь, peглaмeнтaцiй i нopм пpи йoгo викopиcтaннi, щo дoзвoляє виявляти твopчicть i винaхoдити нoвi фopми cлiв пpи нaпиcaннi, в peзyльтaтi чoгo вiдбyвaєтьcя збaгaчeння мoви. У тoй жe чac бaгaтo хтo ввaжaє, щo piзнoмaнiтнicть гpaмaтичних i лeкcичних фopм y мoвi фpaнцyзьких чaтiв використовувати мapнo, ocкiльки їх ocнoвнa мeтa – кoмyнiкaцiя, i викopиcтaння cклaдних виpaзiв ycклaднює poзyмiння.

Тe, щo в мoвi, викopиcтoвyвaнoмy в aнглiйcьких чaтaх, нe icнyє чiткo виpaжeних пpaвил i вiтaютьcя пopyшeння opфoгpaфiчних i гpaмaтичних нopм мoви, викликaє y дeяких дocлiдникiв пoбoювaння щoдo мaйбyтньoгo aнглiйcькoї мoви. Вoни пpипycкaють, щo пiд впливoм мoви тaкoгo poдy cyчacнa мoлoдь бyдe здiйcнювaти бiльшe пoмилoк пpи нaпиcaннi, нiж пoпepeднi пoкoлiння [2]. Пepeдбaчaєтьcя, щo пiдлiтки, якi звикли poбити нaвмиcнi пoмилки в чaтaх, бyдyть за звичкою пepeнocити чacтинy з них нa вживaння тpaдицiйнoї aнглiйcькoї мoви нa пиcьмi, змeншyєтьcя вплив лiтepaтypних нopм. Бaгaтo лiнгвicтiв ввaжaє, щo цe пpизвeдe дo тoгo, щo пpи пpoчитaннi звичaйнoгo тeкcтy, щo мicтить якycь кiлькicть випaдкoвих пoмилoк, ocтaннi нe пoмiчaютьcя, aбo cпpиймaютьcя як дoпycтимi. Вce цe вeдe дo знижeння знaння нaцioнaльнoї мoви.

Зa дocлiджeннями Кeмбpiджcькoгo Унiвepcитeтy пopядoк бyкв пpи нaпиcaннi cлoвa нe впливaє нa poзyмiння ocтaнньoгo, ocкiльки пpи cпpийняттi нaйвaжливiшe, щoб лишe пepшa i ocтaння бyкви пepeбyвaли нa cвoїх мiсцях [3]. Вci iншi бyкви мoжyть бyти в cкoєнoмy бeзлaддi i цe нe бyдe зaвaжaти poзyмiнню нaпиcaнoгo. Спpaвa в тoмy, щo людcький мoзoк cпpиймaє вce cлoвo в цiлoмy, a нe кoжнy бyквy oкpeмo. Цe oзнaчaє, щo мoзoк людини зaпaм’ятoвyє фopмy кoжнoгo cлoвa, i oтpимaнe «пocлaння» нe читaєтьcя, a poзшифpoвyєтьcя. З iншoгo бoкy, людинa, щo пишe нa мoвi вipтyaльнoї кoмyнiкaцiї пpoявляє eгoїcтичнicть, тaк як нe дyмaє пpo тe, як тoй, кoмy вoнo пpизнaчaлocя впopaтиcя з тлумаченням. Icнyє тaкoж пapaдoкc: oднiєю з пpичин пoяви такої мoви є eкoнoмiя чacy, aлe чacтo тлумачення пoвiдoмлeння зaймaє дocить бaгaтo чacy. У пiдcyмкy, витpaчaєтьcя чac як для «шифpoвки», тaк i для poзyмiння aдpecaтoм.

Бaгaтo вчeних-лiнгвicтiв нaмaгaєтьcя виявити вплив мoви, яка використовується в вipтyaльнoмy cпiлкyвaннi на рідну. Тaк, нaпpиклaд, кaнaдcькими лiнгвicтaми бyли пpoвeдeнi мacштaбнi дocлiджeння, щo мaють нa мeтi з’яcyвaти мoжливi нeгaтивнi нacлiдки впливу мoви мережі на французьку. 80% пiдлiткiв y Кaнaдi викopиcтoвyють «language particulier» як зaciб кoмyнiкaцiї. Бaтьки тa виклaдaчi пoбoюютьcя пoгipшeння знaнь opфoгpaфiї, гpaмaтики й cинтaкcиcy. Дocлiджeння пoкaзaли нacтyпнi peзyльтaти: тi, хтo дoбpe вoлoдiє лiтepaтypнoю мoвoю, бiльш дocягaють ycпiхy y винaхoдах piзних вapiaнтiв cкopoчeнь y фpaнцyзькiй Iнтepнeт-мoвi, якi, в cвoю чepгy нe нaдaють згyбнoгo впливy нa вoлoдiння лiтepaтypнoю мoвoю.

Тим нe мeнш, cлeнг, виpoблeний кopиcтyвaчaми Iнтepнeтy, поступово пepeхoдить в зaгaльнoвживaнy лeкcикy. Елeктpoннe лиcтyвaння тaкoж мaє cвoю мoвнy cпeцифiкy, iгpoвi yмoви вipтyaльнoгo пpocтopy cпpияють нaближeнню кoмyнiкaцiї дo гpи, щo нa piвнi мoви пpoявляєтьcя в тяжiннi дo мaнepи ycної poзмoвної мoви нaвiть в cepйoзних дoкyмeнтaх. З пoявoю Iнтepнeтy icтoтнo змiнюєтьcя роль тeкcтy в cycпiльcтвi, змiнюється cвiдoміcть ocoбиcтocтi в Iнтepнeтi, фopмyвється нoвий, мepeжeвий cпocіб життя тa миcлeння, що cyттєвo впливaє нa мoвнy cитyaцiю. Цiлкoм мoжливo, щo мoвa йдe пpo фopмyвaння нoвoгo cтилю в мoвi – пpo cтилi iнтepнeт-cпiлкyвaння – який нe тiльки є cпeцифiчнoю ocoбливicтю iнтepнeт-cпiльнoти, aлe й cepйoзнo впливaє нa мoвлeннєвy пoвeдiнкy вcьoгo cycпiльcтвa в цiлoмy.

Отже, слeнг, виpoблeний кopиcтyвaчaми Iнтepнeтy, пepeхoдить в зaгaльнoвживaнy лeкcикy, тобто має вплив на нормативну мову.



Список використаної літератури
Котелова И. З. Значение слова и его сочетаемость. Л. «Наука» 1975. – 164с.
Халяпина Л.П. Языковая и речевая специфика коммуникации в Интернет-среде // Enthnohermeneutik und Antropologie. Bd.10. M., 2004.
Crystal D. The Language Revolution. Cambridge, 2004.
Науковий керівник – проф., д.ф.н. Лещак О.В.
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:13 | Сообщение # 12
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Гіркі плоди порнографії

МАТЕРІАЛ сексуального характеру сьогодні можна часто побачити в телевізійних програмах, художніх фільмах, відеокліпах та на Інтернеті. Чи розсудливо стверджувати, що безупинний потік порнографічних зображень зовсім не шкідливий?*
Вплив порнографії на дорослих
В якому би позитивному світлі не змальовували порнографію, вона спотворює погляд людей на секс та сексуальну поведінку. Вчені з однієї організації, яка займається вивченням сім’ї, дійшли висновку, що «порнографія сприяє розвитку сексуальних збочень». Згідно з повідомленням, «серед чоловіків, які регулярно переглядають порнографію, побутує міф про те, що жінки отримують насолоду від зґвалтування й самі підштовхують до цього чоловіків і що ґвалтівники не роблять нічого поганого».
Декотрі вчені говорять, що у тих, хто постійно дивиться порнографію, з’являються проблеми в інтимних стосунках з подружнім партнером. Д-р Віктор Клайн, лікуючи людей від сексуальної залежності, помітив, що при перегляді порнографії людина кожного разу потребує все гостріших відчуттів. Якщо особа, яка час від часу дивиться непристойний матеріал, не зупиниться, вона зрештою стає регулярним глядачем відвертої порнографії. А це, як каже д-р Клайн, призводить до відхилень у статевій поведінці. З ним погоджуються науковці, які досліджують людську поведінку. Д-р Клайн говорить, що «так можуть розвинутися будь-які статеві відхилення... яких важко позбутися навіть якщо людина відчуває сильні докори сумління». Кінець кінцем глядач порнографії намагається втілити в життя неморальні фантазії, що часто веде до гірких наслідків.
За словами д-ра Клайна, проблема виникає і розвивається непомітно, «вона подібна до раку, який поширюється по всьому тілу. Не варто сподіватися, що залежність від порнографії щезне сама по собі. Вирватися з її полону дуже важко. Зазвичай чоловіки, залежні від порнографії, заперечують свою проблему і відмовляються її долати. Це стає причиною серйозних труднощів у подружжі і призводить іноді до розлучення, а також розриву інших близьких взаємин».
Руйнує життя молодих людей
Як показує статистика, найбільшу групу глядачів порнографії складають хлопці віком від 12 до 17 років. По суті, для багатьох з них вона є основним джерелом освіти в статевих питаннях. І наслідки цього плачевні. «У порнографії,— зазначає одне повідомлення,— немає жодного натяку на підліткову вагітність і хвороби, які передаються статевим шляхом, як-от СНІД. Тому поширюється думка, що поведінка, зображена в порнографічному матеріалі, цілком нормальна».
Декотрі дослідники вважають, що перегляд порнографії також впливає на розвиток мозку дитини. Д-р Джудіт Райсман, директор одного інституту (Institute for Media Education), робить висновок: «Дослідження нервової системи, а зокрема рефлекторної реакції мозку на порнографічні сцени та звуки, показують, що порнографія формує перекручений погляд на секс і сильно впливає на біологічні процеси в мозку. Оскільки дитячий мозок ще розвивається, то такий вплив є небезпечний, бо порушує здатність правильно сприймати реальність, шкодить розумовому і психічному здоров’ю дітей та загрожує їхньому добробуту і щастю».
Вплив на взаємини
Порнографія впливає на погляди та поведінку людей. Її зображення приваблюють насамперед тим, що вони є фантазією, котра більш захоплива, ніж реальність. (Дивіться інформацію в рамці «Що приймаєте ви?»). Як зазначає одне повідомлення, «у тих, хто втягнувся в порнографію, розвиваються нереалістичні сподівання, і це псує близькі взаємини».
Порнографія руйнує довір’я і відвертість, які дуже важливі в сім’ї. Коли хтось дивиться порнографію, то найчастіше приховує своє заняття, починає обманювати і зрештою заплутується в брехні. Його подружній партнер почувається зрадженим, бо не розуміє, чому перестав бути бажаним для свого чоловіка чи дружини.
Небезпека для духовності
Порнографія завдає серйозної шкоди духовності людини. Вона стає на заваді кожному, хто прагне мати близькі взаємини з Богом*. Біблія ставить сексуальну пожадливість в один ряд із зажерливістю та ідолопоклонством (Колосян 3:5). Пожадати означає прагнути чогось настільки сильно, що все інше просто перестає існувати. Ті, хто втягується в перегляд порнографії, фактично, ставлять свої статеві прагнення вище від поклоніння Богу. Вони роблять з них ідола. А Бог Єгова наказує: «Хай не буде тобі інших богів передо Мною!» (Вихід 20:3).
Порнографія руйнує сердечні взаємини між подружніми партнерами. Апостол Петро, який був одруженим, заохочував християнських чоловіків виявляти своїм дружинам честь. Якщо чоловік не робить цього, Бог не вислуховує його молитов (1 Петра 3:7). Чи можна сказати, що чоловік ставиться до дружини з пошаною, якщо він таємно переглядає непристойні зображення жінок? Як буде почуватись дружина, коли про це дізнається? А що думатиме Бог, який «приведе кожну справу на суд» і який «зважує душі»? (Екклезіяста 12:14; Приповістей 16:2). Чи варто сподіватись, що молитви того, хто любить порнографію, будуть вислухані Богом?
Глядачам порнографії властиво прагнути статевої насолоди за всяку ціну. Отож перегляд порнографії аж ніяк не пов’язаний з почуттям любові. Він послаблює сили християнина у боротьбі за цнотливість і морально чисте становище перед Богом. «Це воля Божа,— писав апостол Павло,— щоб ви береглись від розпусти, щоб кожен із вас умів тримати начиння своє в святості й честі, а не в пристрасній похоті... Щоб ніхто не кривдив і не визискував брата свого» (1 Солунян 4:3—7).
Найбільше порнографія принижує жінок та дітей. Вона позбавляє їх людської гідності і прав. Кожен, хто дивиться порнографію, сприяє цьому. «Яким би хорошим... не вважав себе чоловік,— говорять дослідники Стівен Хілл і Ніна Сілвер,— перегляд, а значить і мовчазне схвалення порнографії, робить його у ліпшому випадку [бездушним], у гіршому — ненависником жінки, про яку він твердить, що дбає».
Звільнення від залежності
Можливо, ви зараз боретеся із залежністю від порнографії. Чи реально повністю позбутися цієї звички? Біблія запевняє, що так. Декотрі ранні християни, перед тим як пізнати Христа, були розпусниками, перелюбниками і користолюбцями. Павло сказав їм: «Але ви обмились». Як вони це зробили? Він пояснив: «[Ви] освятились... Духом нашого Бога» (1 Коринтян 6:9—11).
Не слід недооцінювати силу Божого святого духу. «Вірний Бог,— сказано в Біблії,— Який не попустить, щоб ви випробовувалися більше, ніж можете». Він обов’язково допоможе протистояти спокусі (1 Коринтян 10:13). Палкі молитви, в яких ви наполегливо звертаєтесь до Бога зі своєю проблемою, не залишаться без відповіді. Боже Слово заохочує: «Свого тягара поклади ти на Господа,— і тебе Він підтримає» (Псалом 55:23).
Звичайно, вам слід діяти в гармонії з вашими молитвами. Треба свідомо і щиро постановити відмовитись від перегляду порнографії. Неоціненною допомогою може стати надійний друг або член сім’ї, який підтримуватиме і заохочуватиме вас не відступати від прийнятого рішення. (Дивіться інформацію в рамці «Щоб отримати допомогу»). Усвідомлення того, що такий спосіб дій приємний Богу, допоможе вам і далі йти правильним шляхом (Приповістей 27:11). Пам’ятаючи, що перегляд порнографії ображає Бога, ви матимете додатковий стимул відкинути цю звичку (Буття 6:5, 6). Боротьба не буде легкою, але перемогти у ній вам під силу. Ви таки в стані звільнитися від цієї залежності.
Небезпеки, пов’язані з переглядом порнографії, дуже серйозні. Порнографія шкідлива і згубна, як для тих, хто її створює, так і для тих, хто її дивиться. Вона зневажає чоловіків і жінок, кривдить дітей, тому рішуче відкиньте її.

Не варто думати, що позбутися залежності від порнографії дуже легко. Д-р Віктор Клайн, який допоміг сотням людей позбутися залежності від порнографії, каже: «Тут не допоможуть одні лиш обіцянки. Також не достатньо добрих намірів. [Той, хто залежний від сексу,] просто не в стані подолати проблему самотужки». Передумовою успіху, за словами д-ра Клайна, є допомога подружнього партнера. «Лікування йде набагато швидше, якщо цьому сприяють обоє партнерів,— вважає він.— Вони обоє поранені і обоє потребують допомоги».
Якщо особа неодружена, надійний друг або член сім’ї зазвичай може стати твердою опорою. Без різниці, хто бере участь у лікуванні, д-р Клайн встановлює незмінне правило: відверто говоріть про проблему та будь-які рецидиви. Він каже: «Таємниці вбивають вас. Вони створюють почуття сорому і вини».

Погляди, які поширює порнографія Біблійні погляди
▪ Секс з будь-ким, будь-коли, ▪ «Нехай буде в усіх чеснийа
за будь-яких обставин не є шлюб та ложе непорочне,
нічим поганим і не призводить блудників та перелюбів
до поганих наслідків. судитиме Бог»
(Євреїв 13:4).
«Хто чинить розпусту, той
грішить проти власного
тіла» (1 Коринтян 6:18;
див. також
Римлян 1:26, 27).
▪ Шлюб обмежує статеве ▪ «Радій через жінку твоїх
задоволення. юних літ... впивайся ж
назавжди коханням її»
(Приповістей 5:18, 19; див.
також Буття 1:28; 2:24;
1 Коринтян 7:3).
▪ Жінки існують лише для ▪ «І сказав Господь Бог:
однієї цілі — щоб «... Створю йому поміч,
задовольняти сексуальні подібну до нього»
бажання чоловіків. (Буття 2:18; див. також
Ефесян 5:28).
▪ Чоловіки і жінки є рабами ▪ «Отож, умертвіть ваші
своїх статевих бажань. земні члени: розпусту,
нечисть, пристрасть, лиху
пожадливість та
зажерливість, що вона
ідолослуження»
(Колосян 3:5).
«Щоб кожен із вас умів
тримати начиння своє в
святості й честі»
(1 Солунян 4:4).
«Стався до старших жінок,
як до матері, а до
молодших — як до сестер, з
цілковитою чистотою»
(1 Тимофія 5:1, 2, СМ; див.
також 1 Коринтян 9:27).
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:20 | Сообщение # 13
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Вплив Інтернету на культуру й освіту

Зміст
Введення. 3
Інтернет як подія культури .. 4
Проблеми та шляхи підвищення культурно-освітнього рівня особистості в умовах використання глобальної мережі Інтернет. 7
Висновок. 10
Література: 12

Введення
Грецький філософ і математик Архімед сказав: "Дайте мені точку опори, і я переверну світ". Сьогодні ми з упевненістю можемо сказати: Інтернет - це та точка опори, яка дозволить перевернути світ культури та освіти.
Зараз у суспільстві виник яскраво виражений соціокультурний розрив між тими, хто має доступ в Інтернет, і тими, хто до нього доступу не має. У перших з'являються нові можливості, вільний та оперативний доступ до інформації, від погоди до пошуку роботи, що, безумовно, дає їм великі переваги - для них починається інше життя. Якщо Інтернет стане доступний кожному, це стане колосальним перевагою не лише для системи освіти, але і для культури суспільства в цілому.
Щоб зрозуміти масштабність впливу Інтернет на культуру й освіту, необхідно осмислити його не тільки як "одне з" явищ, але і як глобальна подія. З утворенням сталося щось серйозне і необоротне, коли в ній з'явився Інтернет.

Інтернет як подія культури
Зазвичай в розмовах під рубрикою "Інтернет і культура" мова йде про те, що Інтернет - це новий і досить ефективний спосіб представлення культури в засобах масової комунікації. Але тут є і щось більше. Інтернет - це не просто один із знайдених людством способів зберігання і трансляції культурного досвіду, це такий спосіб організації культурного змісту, який вносить істотну зміну в архітектоніку самої культури. За масштабом свого впливу на світову культуру феномен Інтернет можна порівняти з винаходом писемності і друкарства. Якщо традиційна книжкова культура існує на основі тексту, то з появою Інтернет формою організації культурного простору стає гіпертекст. На зміну лінійної послідовності книжкового тексту приходить нескінченно розгалужені, багаторазово перетинається, переривається і знову сплітаються в мережу послідовність віртуального тексту. Побудова та освоєння такого тексту подібно прогулянці по "саду розбіжних стежок". Придуманий Х. Борхесом "Сад" - геніальна метафора культурного простору, вибудуваного як гіпертекст.
Інтернет сприяє розвитку культури в двох напрямках. Перша пов'язана з розмиванням національних кордонів культури, подоланням мовних бар'єрів, руйнуванням перегородок між такими формами культури, як наука, мистецтво, освіту, дозвілля і т.д. Друге пов'язане з тим, що в цій культурі для кожної людини виникає можливість не тільки пасивно сприймати зміст культури, але й впливати на світ культури. З приходом Інтернет підриваються основи монологічного начала в культурі, що означає захід культур "закритих", що несуть в собі потенціал всіляких конфліктів на міжетнічному, конфесійної, національної чи партійної грунті. Таким чином, Інтернет сповіщає про народження культури глобального діалогу (культури як діалогу культур), "відкритої" культури, в якій кожен з учасників має свій голос, веде свою партію, може приєднати свій голос до голосу інших або впливати на загальне звучання. Феномен Інтернет відкриває новий горизонт культури - орієнтацію на глобальне творчість та індивідуальний внесок кожного.
Одна з найважливіших сфер впливу Інтернет на культуру - освіта. Ні культури без освіти. Система освіти може бути визначена як квінтесенція будь-якої культури. У ній певним чином "упаковане" її найважливіше зміст. Наприклад, система освіти культури нового часу "упаковує" зміст культури, розділяючи його за галузями знань (предметний урок, факультет, навчальні дисципліни тощо) та за рівнями складності, за логікою розвитку складності (клас, рівень освіти, наукові ступені та тощо) Книжкова форма зберігання і розповсюдження інформації адекватна і галузевої культурі Нового часу, і "класно-урочної" архітектурі освіти.
Сучасна система освіти, яка починає інтегрувати в себе нові освітні технології, засновані на використанні можливостей комп'ютера, якісно змінює "упаковку" культурного змісту. Інтернет не терпить книжкової організації тексту, де фрагменти тексту слідують один за іншим, подібно вагонам, зчепленим в єдиний склад, відповідно з єдиною волею їх автора. Інтегрований у всесвітню павутину, текст обростає гіпертекстовими полями, в ньому виникають нові створені "кимось" довільні зв'язку, він значною мірою втрачає свого автора і вибудувану їм смислову закінченість. Текст перетворюється на чернетку.
Впровадження комп'ютера з його гіпертекстовим простором в систему освіти руйнує стару тоталітарну у своїй основі архітектоніку педагогічного простору, де викладач-предметник був по суті єдиним персонажем педагогічної дії, і функція якого полягала, головним чином, в озвучуванні підручника (закінченого тексту). Можливості мережевого освіти підривають монополію педагога на знання і змушують поступитися частиною педагогічного простору комп'ютера, роблячи його більш персональним. Справа викладача-предметника в новій моделі освіти - підготовка гіпертекстових навчальних матеріалів і організація роботи з ними у формі живого діалогу.
Тема "Інтернет і культура" має ще один важливий аспект - це культура самого Інтернет, самої діяльності в глобальних мережах. Багаторазово помноживши ступеня свободи, інформаційне суспільство має вирішувати проблему нової інформаційної культури, проблему правової, моральної відповідальності особистості. Глобалізація культурної та соціального життя тисячократно збільшує частку цієї відповідальності. Інтегрувавши людини в цілісність світової культури, Інтернет залишає його наодинці з собою.

Проблеми та шляхи підвищення культурно-освітнього рівня особистості в умовах використання глобальної мережі Інтернет
Перефразувавши класика, скажімо, там, де відбуваються фундаментальні події культури, і починає свій політ сова Мінерви. Значення Інтернет таке, що вимагає від нас філософського та культурологічного осмислення даного феномена.
У соціально-педагогічної площині становлення і розвиток особистості являє собою багатоетапний процес включення людини в соціум і культуру, тобто в соціально-культурні інститути, культурно-освітнє середовище, різні види культурної діяльності, що сприяють соціалізації, інкультурації та самоорганізації особистості. Сьогодні Росія переживає великі історичні зміни, що сприяють перебудові економічної, політичної системи країни. Перехідний період характеризується нестабільністю у всіх сферах життя народів Росії. Слід зазначити, що в цих процесах важливу роль стали грати і нові інформаційні технології. Величезна кількість засобів масової інформації та зв'язку, Інтернет та інші джерела інформації накладають свій відбиток на процеси становленні особистості. При цьому необхідно враховувати, що не всі джерела постачають істинно достовірну інформацію, як і те, що величезна частина цієї інформації носить суто інформаційний, розважальний та комерційний характер. Важливим фактом є і те, що молодь більшу частину свого дозвілля проводить перед телевізором і, останнім часом, у мережі Інтернет. На жаль, про виховну і освітньої функції телебачення сьогодні говорити практично не доводиться, оскільки в основному на екрани телевізорів потрапляють низькоякісні західні «мильні опери», пропаганда насильства і комерційна реклама.
У мережі Інтернет (у російському секторі) відбувається практично те ж саме. Величезна кількість хаотично розташованої і малозмістовною інформації важко використовувати для освітніх і виховних цілей. Молодь використовує Інтернет в основному для перегляду новинних, розважальних та еротичних сайтів, спілкування в чатах, участі в мережевих комп'ютерних іграх. У галузі освіти та підвищення свого культурно-освітнього рівня справа обмежується, як правило, «перекачуванням" готових рефератів.
Причина ситуації, що створилася полягає, в нестачі уваги, як з боку держави, так і з боку наукових, освітніх та культурно-освітніх установ у розробці інформаційних ресурсів у мережі Інтернет.
Вплив сучасних інформаційних засобів, що мають обмежені культурно-освітні інформаційні ресурси і орієнтованих в основному на дозвілля і розваги, поряд із загальною нестабільністю в суспільстві та іншими факторами, у кінцевому рахунку, призводить до морального занепаду і духовної убогості членів нашого суспільства. Такі поняття, як милосердя, любов до ближніх, повагу до інших народів, втрачають сьогодні свою справжню суть. Звичним явищем стає грубість, жорстокість, бездушність, байдужість до всього і всіх. Ідуть процеси падіння моралі, руйнування гармонії людини не тільки з самим собою, але і з зовнішнім світом. Втрата віри в ідеали, яких дотримувалися люди старших поколінь, призводить до дефіциту духовності і почуття національної самосвідомості. Це, як у дзеркалі, відбивається на нашому підростаючому поколінні і проявляється в їхніх вчинках, ставленні до інших людей, в роботі і повсякденному житті. Сьогодні не доводиться дивуватися тенденціям підвищення злочинності серед молоді та їх що знижується морально-етичному поводженню.
Обмеженість уявлення в мережі Інтернет науково-популярної, наукової, культурної та освітньої інформації призводить до того, що у молодого покоління виробляється стереотип про Інтернет як розважальному і комерційному інструменті. Разом з тим, Інтернет є дуже потужним інформаційним засобом, який можна використовувати для вироблення у молодого покоління духовних і культурних цінностей, отримання наукової та освітньої інформації для свого багатогранного розвитку. Для вирішення цих проблем необхідний науково обгрунтований підхід, цілеспрямована психолого-педагогічна робота учених і викладачів. Набуває значущість залучення провідних учених, відомих діячів культури і мистецтва до створення регіональних інформаційних ресурсів.

Висновок
Узагальнюючи вищевикладене, можна відзначити, що формування інформаційних ресурсів і створення на цій основі інформаційної культурно-освітнього середовища в мережі Інтернет необхідно, починати з формування регіональних секторів, тобто на основі формування розподіленого інформаційного ресурсу, доступ до якого буде забезпечуватися сучасними можливостями комп'ютерних і телекомунікаційних технологій. Дослідження регіональної культурно-освітнього середовища в мережі Інтернет як соціального явища передбачає з'ясування її сутності, структури, регіональних особливостей, визначення місця і ролі в системі суспільного відтворення та розвитку. Такий розгляд культурно-освітнього середовища, крім основних питань загальнотеоретичного характеру, має також соціологічний, культурологічний аспекти дослідження.
Важливою складовою системи освіти Росії є організація системи освіти протягом всього життя, тобто безперервної освіти незалежно від спеціалізованої підготовки фахівців у рамках традиційних навчальних закладів. Бурхливий розвиток сучасних комп'ютерних і телекомунікаційних технологій відкриває нові можливості та перспективи для самонавчання за допомогою технологій дистанційного навчання. При цьому інформатизація виступає не тільки і не стільки як процес оволодіння інформаційно-комунікаційними технологіями або його результат, але і як фактор зміни системних якостей системи безперервної освіти, як одна з цінностей сучасного суспільства та його перспективного розвитку, як необхідна складова вдосконалення системи освіти Росії. Особливо зросла роль інформатизації для довільного навчання, оскільки сучасні інформаційні засоби та ЗМІ стали відігравати значну роль у житті сучасної людини. Глобальна мережа Інтернет практично проникла як у виробничі, навчальні заклади, так і в повсякденний побут людини і викликає особливий інтерес у підростаючого покоління. А адже саме завдяки безпідставного навчання людина протягом свого життя здобуває найбільшу частину знань і навичок. Таким шляхом він освоює рідну мову, основні культурні цінності, загальні установки і моделі поведінки, що передаються через сім'ю, громадські організації, засоби масової інформації, музеї, ігри і всі інші культурні інститути суспільства. Бурхливий розвиток і в зростання впливу сучасних засобів масової інформації, особливо, таких як телебачення та Інтернет, мають широкі можливості впливу на процеси становлення особистості, стають відчутними у процесах довільного і безперервної освіти особистості. Необхідно взяти ці процеси під контроль педагогічної науки і по можливості зайнятися їх координацією для більш цільового створення інформаційних культурно-освітніх ресурсів та їх ефективного використання при формуванні процесів становлення і розвитку особистості сучасного інформаційного суспільства.

Література:
1. Разинов Ю.А. Інтернет як подія культури. Всеросійська науково-практична конференція. http://www.conf.sstu.ru
2. Жожіков А.В. Проблеми та шляхи підвищення культурно-освітнього рівня особистості в умовах використання глобальної мережі Інтернет. http://www.elvek.ru
3. Малов С. Вчитель з указкою проти Творців Віртуальних Міров http://www.expert.ru
4. Усольцева Е.М. Методична скарбничка вчителя інформатики. www.metod-kopilka.ru
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:23 | Сообщение # 14
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
У мережі, як вдома
За комп’ютером сидить дівчина. Її обличчя спокійне та зосереджене, вона ледь посміхається, дивлячись на екран. Мені здається, я знаю, що відображається в неї на моніторі. Придивляюся і переконуюся: то справді добре знайоме синеньке меню Фейсбуку. Я добре її розумію, бо віднедавна мені самій неодноразово доводилося бути в ролі тієї дівчини.
Трохи історії
Величезна популярність соціальних мереж, серед яких Facebook, Twitter, LinkedIn, Vkontakte, – надбання зовсім недавнього часу. Ще у 1995 році американці запустили проект Classmates.com –багатьом із нас неважко буде впізнати творчий почерк американців у пізнішому російському соціальному сервісі «Одноклассники». Але справжню всесвітню популярність соціальні мережі здобули у 2003 – 2004 роках, коли стартували проекти LinkedIn, MySpace та добре відомий нам Facebook.
В Україні щодалі більша популярність соціальних мереж пов'язується, насамперед, із її молодими учасниками. Це не дивно, адже саме молодь завжди була найбільш відкритою до різних нововведень. Інноваційний потенціал мереж виявися і справді потужним: від часу їх появи Інтернет ставав не лише незамінним джерелом інформації, а й універсальним засобом міжособистісного спілкування.
Зараз уже немає потреби докладно розповідати про головні принципи побудови соціальної мережі, адже більшість із нас має публічні профілі на фейсбуці, в твіттері чи у найбільшій російській соцмережі «Вконтакте». Зазвичай на сайті соціальної мережі можна викласти коротку інформацію про себе, аби згодом, орієнтуючись на неї, тебе могли знайти твої родичі, друзі, колеги. Звісно, можна піти далі і встановлювати контакти з раніше незнайомими людьми, спілкування з якими може стати корисним з огляду на спільні особисті чи професійні інтереси. Натомість про безпосередній вплив соціальних мереж на наше життя досі написано зовсім мало. Намагаючись хоча б трохи заповнити цю лакуну, ІА «Світ освіт» дізнавалося про те, як саме впливає Інтернет-комунікація на сучасну молодь, її загальне відчуття себе, особистий та професійний розвиток.
Соціальна мережа: шкода чи користь?
Свого часу Інтернет-комунікація, як і будь-яке нововведення, здатне значною мірою змінити суспільне життя, отримала велику порцію критики на свою адресу. І тут впадає в око відмінність в оцінці соціальних мереж вітчизняними та зарубіжними психологами.
У вітчизняній соціальній психології на Інтернет-комунікацію дивилися в основному з точки зору психології залежностей. Інтернет розглядався вченим-психологами як річ, від якої легко стати залежним – подібно до того, як молоді люди потрапляють під вплив куріння, алкоголю, наркотиків чи комп’ютерних ігор.
Проте цілком очевидно, що перспектива стати залежним від Інтернет-спілкування не вичерпує всіх аспектів впливу комунікації в мережі на людину. Залежність являє собою патологію; водночас цілком природніми є зв’язки між тими можливостями, що їх пропонує Інтернет-комунікація та розвитком наших розумових здатностей, уважності, пам'яті та уяви.
Дослідженням цих зв’язків якраз і займалися закордонні психологи. І дійшли висновку, що від користування соціальними мережами як підлітки, так і молоді люди отримують достатньо багато користі – в будь-якому разі, вона значно перевищує шкоду від імовірного узалежнення молоді від Інтернет-спілкування.
Так, по-перше, соціальна мережа здатна задовольняти потребу молодих людей у самовираженні. Згідно з пірамідою людських потреб американського психолога Абрахама Маслоу, потреба у самовираженні передує потребі у комунікації, тому такою важливою є можливість у межах публічного профілю, скажімо, мережі «Фейсбук», донести до інших специфіку своєї індивідуальності, викладаючи власні фото та відео, пишучи нотатки, розміщуючи цікаву інформацію у себе на стіні. Адже інколи молода людина позбавлена можливості реалізовувати свої здібності фотографа, оператора, письменника чи публічного діяча в якості своєї професії. Соціальна мережа дає можливість бути фотографом чи журналістом на громадських засадах, та ще й здобути поціновувачів своєї творчості.
По-друге, користування соціальними мережами, на думку соціальних психологів, розвиває здатність навчатися. Завдяки присутності у соціальній мережі молода людина вчиться оперувати великими масивами інформації з величезної кількості різних галузей. Дуже часто навчання в середній школі не пропонує подібної можливості, оскільки зорієнтовано більше на запам’ятовування та відтворення вже готової інформації. Тож уміння молодих людей швидко зорієнтуватися у незвичній ситуації, легко знайти та відсортувати необхідну інформацію не в останню чергу набувається саме завдяки використанню новітніх комунікаційних технологій.
По-третє, за спостереженнями зарубіжних дослідників, саме користування глобальними комунікаційними мережами є запорукою того, що в дорослому віці людина буде толерантнішою до представників інших культур та національностей. Адже соціальна мережа є саме тим простором, де люди з різних культур співіснують пліч-о-пліч і мають можливість ділитися з цілим світом проблемами, які виникають у межах соціальної та політичної ситуації їхніх країн. Тут треба також додати, що користування соціальними мережами часто сприяє вивченню іноземних мов.
По-четверте, можливість створити у соціальній мережі своєрідний мікросвіт у відповідності до власних уподобань викликає у молодої людини відчуття захищеності, емоційного та комунікативного комфорту. Кожного разу, відкриваючи приватний аккаунт, людина наче каже собі: «Я вдома» – і відтак стає більш зваженою і відкритою у спілкуванні, що позитивно впливає не лише на моральне, а й на фізичне здоров'я.
Безумовно, Інтернет-комунікація ніколи не замінить нам живого спілкування – не цю мету ставили перед собою автори соціальних мереж. Нові комунікативні навички та можливості, що їх пропонує Інтернет, – ось що може та прагне відшукати людина в новій Інтернет-комунікації. Це цілком усвідомлюють молоді українці.
«Зробити людину щасливішою може лише її ставлення до життя, її самовдосконалення, особистісний розвиток, – каже студентка магістерської програми з журналістики Аліна. – Становлення людини як особистості також може відбуватися і за допомогою соціальних мереж. Їх головне призначення – спілкування, поширення та отримання інформації. Хтось зі знайомих може порадити тобі через мережу книгу, фільм чи цікавий захід, які й можуть допомогти тобі стати щасливішим. Проте Інтернет-спілкування не може замінити тобі того відчуття близькості, що його дає живе спілкування. Мережа повинна скеровувати тебе до зустрічей, поїздок, прогулянок. Тож щасливішою людину робить, безумовно, не мережа, а ті можливості, які вона пропонує».
«Що стосується впливу соціальної мережі на професійний розвиток, то тут можна дати однозначну відповідь: у багатьох професіях без неї не обійтися. Соціальна мережа – це допомога, яку можна отримати сьогодні й зараз. Експерти, співробітники, партнери – усіх цих людей можна знайти через Інтернет. Є соціальні мережі, які можна назвати «онлайн-резюме» – сучасний просунутий роботодавець завжди подивиться в них твій профіль. Професійні можливості в соціальних мережах важко переоцінити», – вважає майбутня журналістка Аліна.
Як і в багатьох інших питаннях, вибір соціальної мережі для комунікації та розвитку буде особистим вибором людини. І залишається лише повторити улюблену фразу батьків американських дітей: «Дозволяючи нашим дітям бути присутніми у соцмережах, ми сподіваємося на те, що вони знайдуть там саме те, що потрібно їм».
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:29 | Сообщение # 15
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Интернет-зависимость как призыв к духовной жизни 23 August 2013 Вера / Церковь и общество Преподаватель богословия Афанасиос Колиофутис Mail PrintRSS
Мы продолжаем цикл крайне актуальных статей, посвященных опасностям, которые таит в себе зависимость молодого поколения от использования интернета. В настоящей статье рассматривается тесная связь между этой зависимостью и случаями суицида, а также причины, по которым чрезмерное использование интернета вызвало противоборствующее движение Церкви и нации.

Постоянное и беспрерывное использование интернета подростками является причиной изменений в его психическом состоянии, развивая в подростке депрессивное настроение [1], которое становится частью его жизни и порой может довести его до самоубийства. Как показали ошеломляющие открытия, сделанные Манолисом Сфакианакисом, руководителем сектора по борьбе с виртуальными преступлениями, в рамках второй конференции, посвященной безопасному использованию интернета, состоявшейся в Афинах, мы имеем дело с шокирующими данными: «Мы спасли от самоубийства 700 детей!». Затем г. Сфакианакис рассказал общественности о следующем случае: «Я никогда не забуду, как в мой кабинет пришел отец восемнадцатилетней девушки, которую нам удалось спасти в последний момент. Он растроганно рассказал мне о том, как однажды дочь сказала ему: “Папа, если бы не господин Сфакианакис, я могла бы сейчас и не быть здесь и не говорить с тобой”» [2].

addicted-to-the-internet

Нескончаемое использование подростком интернета делает его нервным, вспыльчивым, раздражительным и агрессивным, вследствие чего он оказывается не в состоянии трезво относиться к своим жизненным проблемам [3].

Чувство низкой самооценки, стресс и социофобия угнетают врожденные творческие способности ребенка и существенно тормозят процесс его социализации. Подросток становится пугливым и неспособным должным образом противостоять жизненным трудностям.

Таким образом, поскольку интернет-зависимость подростков создает и укрепляет в них суицидальные наклонности, это, безусловно, делает ее важной пастырской проблемой, достойной большого внимания. Самоубийство как акт безнадежности и отчаяния обнаруживает в себе, помимо всего прочего, неверие и недоверие Богу – самый существенный антихристианский поступок [4]. Самоубийство со стороны христианина как нельзя лучше показывает помутнение его христианского самосознания и духовности. Это, безусловно, доказывает, что такой человек утратил надежду на Христа – самую крепкую надежду.

В действительности, внутри Церкви христианин призван жить с памятью о значении Воскресения Христа. Он становится частью тела Церкви и благодатью Святого Духа существует в перспективе воскресения и нового творения [5]. Он живет как участник жизни Христа вместе с верой, надеждой и любовью [6]. Его дух – это дух не страха и трепета, но силы и надежды [7]. Он ощущает присутствие Бога в мире, чувствует его любовь, принимает будущее как настоящее и доверяет Божественному промыслу. Несомненно, христиане – это люди надежды, и надежда их прочна и постоянна. Она зиждется не на чем-то вероятном или возможном, но на вечном и не подлежащем сомнению, то есть на Боге [8]. Эта надежда побеждает временность настоящей жизни, связывая ее с вечностью Божественного присутствия.

Таким образом, христианин призван вооружиться силой, надеждой и радостью в борьбе со своими жизненными проблемами. Низкая самооценка, ежедневный стресс и социофобия заменяют безопасность и мир Христа. Понятие мира в Церкви значительно шире мирского состояния спокойствия и обладает другим смыслом. Оно связывается с состоянием богообщения и освобождением человека от греха. Таким образом, речь не идет о случайном успокоении, а об онтологическом освобождении от тления и смерти [9]. Христианин живет в мире с самим собой и с окружающими, не терзаемый никакими беспокойствами и волнениями.

Он способен сохранять в неприкосновенности свой внутренний мир даже в самых значительных трудностях и превратностях жизни, наследуя дух кротости и терпимости, источником которых является опытное переживание Божественной любви. И эти убеждения он переносит и во внешний мир, который он призван изменить и возродить. Христианин смотрит на ближнего и на весь остальной мир сквозь свет Воскресения Христа. В контексте всеобщего возрождения мира существенный смысл приобретает и возрождение межличностных и социальных отношений. Человек принимает Божью любовь – источник его радости, являющейся результатом поиска счастья, но в то же время наделенной и духовным содержанием [10].

Таким образом, тот факт, что интернет-зависимость подростков оказывает негативное влияние на их внутренний мир, развивая в них дух пессимизма, агрессивности, раздражительности, конфликтности, саморазрушения и страха, вне всякого сомнения, делает эту зависимость силой, противостоящей делу пастыря, цель которого взрастить в своих духовных чадах подлинную христианскую надежду и уверенность.

И наконец, зависимость молодежи от интернета сужает, что очевидно, их духовные горизонты, поскольку их интернет-поиски сосредоточены, главным образом, на играх и бессмысленных действиях, лишенных познавательного аспекта.

Постоянное и непрерывное использование ребенком интернета и указанные выше виды деятельности, бесполезные с точки зрения педагогики, влияет и на язык современных греков. Оно усугубляет бедность словарного запаса до такой степени, что ребенок оказывается не в состоянии понять некоторые языковые термины и выражения, порожденные его родным языком, вследствие чего они постепенно переходят в категорию устаревших, являющихся лишь отголосками славного прошлого. И эта проблема имеет не только образовательные последствия для подростков, которые не способны развиться в цельную и сформированную личность.

Подростки обнаруживают языковую несостоятельность и в понимании значения догматического учения Церкви. Такие термины, как «троичный», «нерожденный», «непередаваемый», «передаваемый», «нетварный», «тварный», «схождение», «воплощение», «спасение», «благодать», «вера», «Таинства Церкви», «вечная жизнь» и другие, посредством которых Отцы Церкви с великой точностью запечатлели суть нашего вероучения, в настоящее время не считаются доступными для понимания, если не сопровождаются объяснениями человека, которых их использует. Тот факт, что интернет-зависимость подростков участвует в ограничении их духовных горизонтов и препятствует, как это было сказано, в их понимании терминов, объясняющих содержание нашей веры, делает эту зависимость пастырской проблемой, требующей решения.

Примечания:

[1] Subrahmanyam, K., Greenfield, P., Kraut, R., & Gross, E., «The Impact of Computer Use on Children’s and Adolescents’ Development», Journal of Applied Developmental Psychology. С. 22, 7-30.

[2] http://www.newsbomb.gr/koinwni....logies.

[3] Eric J. Moody, «Internet Use and Its Relationship to Loneliness», CyberPsychology & Behavior, 4 (3), 2001, σσ. 393-401. Lemmens S. J., Valkenburg M. P., Jochen P., «The Effects of Pathological Gaming on Aggressive Behavior», Journal of Youth and Adolescence 40, 2011. С. 38-47.

[4] Μαντζαρίδης Γ., Χριστιανική Ηθική, Θεσσαλονίκη 1991. С. 425.

[5] Там же. С. 37.

[6] Там же. С. 45.

[7] Там же. С. 109.

[8] Там же. С. 204.

[9] О новом осмыслении понятия «мир» в христианстве см. Στογιάννος Π. Β., Πρώτη Επιστολή Πέτρου, Θεσσαλονίκη 2003. С. 103-104, 461.

[10] Μαντζαρίδης Γ., там же. С. 227.

- See more at: http://www.pemptousia.ru
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:43 | Сообщение # 16
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
РЕАЛЬНАЯ ВИРТУАЛЬНОСТЬ



Испокон веков люди стремились преобразовать окружающий себя мир. Со времен грехопадения человек пытался восстановить то самое ощущение безопасности, благости и гармонии, которые он испытывал в Эдемском саду, находясь в общении с Богом. Утеряв это, человек утерял самое главное – гармонию внутри самого себя. И с тех самых пор он пытался создать идеальный мир для идеальных людей. Несомненно, что сама история возникновения технологий виртуальной реальности, а как часть ее и Всемирной глобальной сети (Интернет) – это история поиска утерянной гармонии.

Революционное влияние Интернет на мир компьютеров и коммуникаций не имеет исторических аналогов. Изобретение телеграфа, телефона, радио и компьютера подготовило почву для происходящей ныне беспрецедентной интеграции. Интернет одновременно является и средством всемирной коммуникации и уникальным средством массовой информации, принципиально отличной от существовавших до него.

Еще в 60-х годах канадский ученый-социолог и христианин Гербрет Маршал Маклюэн предвозвестил появление Всемирной сети. Именно в его работах впервые появилась концептуальная разработка инфраструктуры Интернет и его свойств. Он также отметил, что Интернет и мир средств массовых коммуникаций явился прямым следствием второй технической революции, благодаря изобретению компьютеров. Первая техническая революция произошла благодаря изобретению печатного станка. Во главе этой революции стали христиане. Первая книга, которая была напечатана на этом станке, стала Библия. На мой взгляд, современные христиане недооценивают свою роль и всю важность своей миссии в Интернете, используя его положительные стороны и высказывая свою точку зрения на его отрицательные стороны. В любом случае мы не имеем права стоять в стороне и безучастно наблюдать за происходящим вокруг нас.

Как же возник сам Интернет? Приступить к отсчету истории Интернета можно с начала 60-х годов, когда начались первые работы по передаче информации по сетям. Прообразом Интернета стала сеть ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network), разработанная в 1969 году Агентством перспективных исследований Департамента обороны США. Суть технологии, на которой была основана эта сеть и которая затем принесла успех Интернету, заключается в том, что отдельные файлы разбиваются на более мелкие куски и передаются через сеть. При этом конечного адресата они могут достигать совершенно различными путями. Достигнув же места своего назначения, они снова собираются в исходные файлы. Благодаря этой технологии сеть становилась децентрализованной, и компьютеры могли продолжать обмениваться информацией, даже если часть сети будет разрушена.

В октябре 1971 года инженер одной из американских компаний Рэй Томлинсон отправил с одного компьютера на другой послание «QWERTYUIOP» - простой набор клавиш верхней строки клавиатуры. Появление Интернета дало толчок развитию новых технологий и изменению мира. В 1971 году Рэй Томлисон (Ray Tomlison), программист из компьютерной фирмы «Bolt Beranek and Newman», разрабатывает систему электронной почты и предлагает использовать значок @ («собака»). В 1980 году писатель и политический аналитик Элвин Тоффлер (Alvin Toffler) опубликовал книгу «Третья Волна» (The Third Wave), в которой описал постиндустриальный мир, в котором «первую скрипку» играют информационные технологии. Тоффлер, в частности, сумел оценить перспективы развития компьютерных сетей и сделал предположение, что однажды, такая сеть сможет объединить весь мир, наподобие того, как все обладатели телевизоров могут смотреть одну и ту же передачу. В 1993 году был создан первый интернет-браузер Mosaic, созданный Марком Андреесеном (Marc Andreesen) в Университете штата Иллинойс (University of Illinois). Число интернет-хостов превысило 2 млн., в Сети на то время действовало около 600 сайтов.

Сегодня Интернет развивается по такой же схеме, как и его предшественники - телеграф и радио. Однако в отличие от них, он объединил в себе их достоинства - стал не только полезным для связи между людьми, но и общедоступным средством для получения информации. К тому же надо добавить, что и возможности телевидения стали используются в Интернете уже в полной мере.

С самого начала развития интернет-технологий христиане спорили о его необходимости. Что принесет он в современный мир? Благо или зло? Помогут ли современные технологии человечеству или еще больше усугубят его греховное положение? Совершенно понятно настороженное отношение верующих к компьютеру и компьютерным технологиям. Они стали бурно развиваться в России всего лишь последние 10 лет и сделали гигантский скачок в своем развитии и влиянии на современный мир. Лет пять назад к нам в редакцию зашел пожилой верующий. Мы стали показывать ему фотографии на компьютерном дисплее, которые сделали предварительно с помощью цифрового фотоаппарата. Он долго смотрел на них, а потом, указав пальцем в монитор, произнес: «Зверь». Конечно, можно сказать, что это казус и исключение. Пожилой верующий, столкнувшийся с компьютером впервые, просто отторгнул все новое, считая это злом, не исследуя. Однако, и это нельзя сбрасывать со счетов.

Что же представляет из себя сегодня Интернет? По статистическим данным 80% пользователей Всемирной Сети стремятся найти в нем сферу общения. И всего лишь 20% пользуются ей для пользования информационными ресурсами. Не правда ли, показательные цифры? 80% наших современников ощущают дефицит общения, дефицит понимания, дефицит милосердия в этом мире. Получают ли они искомое в Сети? Вряд ли. Скорее попадают в силки виртуальной реальности. Какой же великий искус реализовать в своей виртуальной личности все то, что не смог сделать в жизни реальной. Один из основных принципов виртуального общения – анонимность - ловит пользователей в силки обмана. Как хочется стать великим ученым, актрисой, фотомоделью, писателем или спортсменом. И для этого не нужно прилагать титанических усилий, учиться в институте, заканчивать аспирантуру, днями пропадать на тренировках, выдерживать изнуряющие диеты, нужно всего лишь создать эту личность в своем «инфо» и поверить, что она и есть ты. Тогда тебе смогут поверить другие пользователи, с которыми ты общаешься.

Сегодня ни для кого не секрет, что Всемирная Сеть стала не только уникальным информационным ресурсом, новым видом средств массовой информации, но и уникальной… помойкой, куда «сплавляются» всевозможные нечистоты этого мира – порнография, виртуальный секс, фашиствующие организации, сатанинские секты. Угроза влияния этих ресурсов на современную молодежь стала настолько реальной, что правительственные организации всего мира забили тревогу. Например, правительство Канады приняло закон, по которому тюремные сроки грозят не только распространителям детской порнографии, но и ее потребителям.

Многие психологи говорят о реальной опасности «интернет-адикции» (т.е. интернет-зависимости). Серьезность этой проблемы подтверждает случай, произошедший недавно в Китае. Один китайский подросток просидел в Интернете практически непрерывно трое суток, после чего родители посадили его под домашний арест. Тогда он попытался сбежать в интернет-кафе, спрыгнул с четвертого этажа и разбился насмерть.

Что же делать, если подростки предпочитают реальному миру мир виртуальный? Как оградить его от этого влияния? Может быть запретить? Закрыть все сайты, разбить компьютеры, запретить пользование электронной почтой и виртуальными пейджерами? На мой взгляд, это не исправит положения. Более того, отсутствие активных христиан в Интернете еще более усугубит сложившуюся ситуацию. Известный писатель-фантаст Сергей Лукьяненко, посвятившей Всемирной Сети свою трилогию «Лабиринт отражений», «Фальшивые зеркала» и «Прозрачные витражи», задает вопрос: «До какого времени мы будем тащить в Сеть всю эту мерзость и нечистоты?». И сам же на него отвечает: «Наверное, до той поры, когда лев и ягненок не сядут рядом».

Мы не должны устраняться от тех проблем, которые будоражат общество. Должны ли христиане пользоваться Интернетом? Не просто должны – обязаны. Как обязаны мы проповедовать Евангелие «на кровлях» этого мира (Матф. 10:27). Христиане нужны интернет-сообществу. Людям нужна надежда, мир с Богом и любовь. Сколько еще потерявшихся душ бродит по бескрайним просторам Всемирной Сети. Сколько еще людей страдают от одиночества, страха, отверженности, пытаясь обрести опору в виртуальной реальности. И сколько их не получит ответа, если его ему не помогут найти христиане.
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:48 | Сообщение # 17
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Андреева М. К.

ВЛИЯНИЕ КОМПЬЮТЕРНЫХ ТЕХНОЛОГИЙ НА СТАНОВЛЕНИЕ ЛИЧНОСТИ ДЕТЕЙ И ПОДРОСТКОВ



Еще 10-12 лет назад родители, беззаботно уступая просьбам своих чад, приобретали игровые приставки или даже компьютеры и наивно полагали, что они приобщают детей к благам цивилизации, развивают его интеллектуальные способности, то сегодня подавляющее большинство жалоб в психологической консультации связаны с чрезмерным увлечением компьютером. Кибермания растет с пугающей быстротой и приобретает характер своего рода эпидемии.

В книге Медведевой и Шишовой “Ребенок и компьютер” приведено интервью с практическим психологом, руководителем психологической службы, в котором он свидетельствует о стремительном росте обращений родителей по поводу патологического пристрастия детей и подростков к компьютерам. Он даже жалуется , что его профессия – практического психолога стала менее творческой, а он превращается в автомат. Входит один человек, другой , третий и все говорят одно и то же: “Был хороший мальчик, Купили на свою голову компьютер – и началось. Учиться прекратил, грубит, хамит, дерется, стал неуправляем. Мы не знаем, что делать”.

Родителей все больше волнует то, что увлечение компьютером начинает доминировать, вытесняя приобщение к культурным и эстетическим ценностям, художественной литературе и даже все естественные потребности, включая сон и принятие пищи, общение с друзьями.

Распространенные ошибки родителей:

Сначала попустительское отношение родителей, когда они не придают значения страстному увлечению ребенка, или используют компьютерные игры в качестве поощрения ( например, за хорошие оценки в школе)
Позднее, когда постепенно и незаметно утрачивается контроль над ситуацией, родители впадают в растерянность и признаются в своем бессилии перед зависимым поведением ребенка
Для того, чтобы у родителей возникла сильная мотивация борьбы с этой страстью ( и у себя и у детей), важно осознать глубокие корни и понять психологические и духовные причины возникновения патологической зависимости.

Самый распространенный барьер и препятствие – это косность мышления и стереотипность взглядов как родителей, так и многих учеников. Чаще всего можно слышать, что компьютер – это жизненная необходимость, что все играют, что ребенка невозможно отлучить (оттащить ) от компьютера. Все разговоры в данном случае сводятся к сомнениям и затруднениям в реализации профилактики кибераддикции.

Но если родители с помощью просвещения и самостоятельного изучения проблемы убеждаются в том, что компьютер при определенных условиях таит смертельную опасность, то постепенно находится и готовность и решимость решать проблему и преодолевать все затруднения.

Психологи называют конкретные проявления компьютерной зависимости в поведении детей и подростков :

Падение познавательных и социальных интересов
Снижение учебной мотивации
Резкое снижение учебной успеваемости
Сворачивание дружеских контактов
Ребенок (подросток) готов день и ночь сидеть за компьютером и бурно протестует, против любых попыток хоть как-то ограничить его в этом.
Он становится крайне раздражительным, вплоть до агрессивности
Работоспособность (интеллектуальная и физическая) резко снижается, это связано что перегружаются зрительные анализаторы и это оказывает угнетающее воздействие на центральную нервную систему.
Это отнимает у растущего индивида ресурсы, необходимые для развития, общения и умственных занятий, а также духовного и эстетического развития (развития души)
Увлечение агрессивными играми-стрелялками вызывает у детей и подростков девальвацию ценности всего живого
Обесценивание жизни в виртуальном мире приводит к жестокости в реальном мире (пример с игрой по уничтожению насекомых)
Психологию здорового ребенка и подростка отличают:

Жизнелюбие,
Трудолюбие,
Любознательность,
Человеколюбие (способность к состраданию, миролюбие).
У киберзависимого ребенка мы можем отметить поражение по всем этим параметрам:

Обесценивание всего живого, включая себя самого ( вплоть до потребностей своего организма),
Атрофия привычки трудиться и находить в этом смысл и удовлетворение,
Падение познавательных интересов и сабботаж учебной деятельности,
Замкнутость на себе, равнодушие и холодность к людям.
В итоге ребенок (подросток) превращается в безвольную биологическую машину, по существу – придаток к компьютеру.

Возможна ли реабилитация? Не только возможна, но и необходима – так отвечает практикующий психолог в беседе с автором книги. Это внушает нам оптимизм, но не должно порождать расслабленность и уныние. О путях преодоления этой весьма сложной проблемы мы поговорим в конце лекции.



Цели лекции

На основе более глубокого анализа проблемы осознать масштаб негативного влияния чрезмерного увлечения компьютерными играми детей и подростков на формирование и развитие их личности:

Важно понимать, как предупредить эти негативные факторы влияния;
Осознание того, что преодоление уже сформировавшейся компьютерной зависимости – это длительный процесс, требующий труда, работы души и терпения, который становится испытанием для всей семьи;
И самое важное – формирование устойчивой мотивации активного сопротивления этим факторам влияния как по отношению к своим детям, так и чужим;
Иными словами мы призываем вас стать источниками правды о влиянии компьютерных игр на сознание детей и подростков
Рассмотрим эту проблему более широко.

Научно-технический прогресс, набравший к концу ХХ в. головокружительную скорость, послужил причиной появления такого чуда современности как компьютер и компьютерные технологии.

Изобретение компьютеров послужило переломным моментом в развитии многих отраслей промышленности, на порядок повысило мощь и эффективность военной техники, внесло множество прогрессивных изменений в работу средств массовой информации, систем связи, качественно изменило принцип работы банков и административных учреждений.

Современный человек начинает взаимодействовать с компьютером постоянно – на работе, дома, в машине и даже в самолете. Компьютеры стремительно внедряются в человеческую жизнь, занимая свое место в нашем сознании, а мы зачастую не осознаем того, что начинаем во многом зависеть от работоспособности этих дорогостоящих кусков цветного металла.

Уже сегодня компьютеры отвечают за наведение и запуск ядерных ракет, за банковские переводы многомиллионных сумм денег и многие другие системы, ошибки в работе которых дорого обходятся людям. К сожалению даже этим не ограничивается зависимость человека от компьютера.

Человечество все активнее осваивает новую для себя среду жизнедеятельности.

Термин “психология Интернета” (Wallace, 1999) уже прочно вошел в современные научные публикации, посвященные виртуальности и Всемирной Сети. В экологической психологии Интернет относят к так называемой Информационной среде (ноосфере), окружающей современного человека. Ее роль в повседневной жизни и профессиональной деятельности современного общества трудно переоценить. Объем воспринимаемой информации индивидом за несколько десятилетий вырос многократно, что, несомненно, отразилось на уровне развития всех психических процессов. Особенно актуально представляется исследование влияния Интернет-деятельности на развитие личности, так как все большее количество не только взрослых людей, но и подрастающего поколения получают доступ к Всемирной Сети,

Правительство реализует национальную программу “Электронная Россия”, в которую включено оснащение всех школ страны компьютерами с доступом в Интернет! Последствия этого “благого” дела даже трудно представить, потому что мы все знаем что интернет не назовешь учебником праведности. И не известно, чего в нем больше – полезной информации или вредного воздействия для души .

Вторая сторона взаимодействия человека с компьютером — проблема психологических последствий информатизации заслуживает не меньше внимания.

Так, выявлен феномен: особое состояние поглощенности деятельностью в Интернете и в ходе компьютерных игр, названное “опытом потока”.

В отечественной психологии в рамках этого направления было проведено психологическое исследование компьютерных игр. В центре внимания работы А. Г. Макалатии находятся:
особые состояния поглощенности деятельностью, при котором ожидаемый результат этой деятельности “отходит в сознании человека на задний план и само легко и точно протекающее действие полностью занимает внимание”;
Опыт потока дает субъекту ни с чем не сравнимое ощущение слияния действий и их осознания; самозабвение;
Опыт потока включает интенсивные положительные эмоции и представляет ценность для переживающего его субъекта. Благодаря этому деятельность, в которой присутствует опыт потока, становится внутреннее мотивированной.
В работе А. Г. Макалатии было показано, что переживания, получаемые от компьютерных игр, по всем характеристикам соответствуют “опыту потока”. Были выявлены дополнительные механизмы, обеспечивающие “залипание” на процессе игры. Это:

1. Своеобразный феномен “незаконченного действия”, не позволяющий игроку забыть о недоигранной игре;

2. Механизм, сильно напоминающий невротический механизм “бегства”, желание игрока забыть на время о неприятной реальности.

В случае такого “бегства” интенсивность непосредственного удовольствия от игры снижается, а по ее окончании наблюдается усталость, чувство опустошения, раздражение.

Описания такого рода вовлеченности в деятельность можно встретить и применительно к другим видам увлечения информационными технологиями.

Так, можно встретить указание на то, что подобное состояние испытывают те, кто увлекается пребыванием в сети Интернет.

Описания деятельности программистов, например, следующие: “есть что-то опьяняющее в том, что целая система может быть пущена благодаря отданному мной приказу сходны с “чувством власти и компетентности”, которое ощущается субъектом во время переживания потока.

Сами хакеры в своем издании “Жаргон хакера” подчеркивают сходство своей деятельности с медитацией, экстазом, слиянием с объектом деятельности. Необходимо отметить, что сами исследователи опыта потока подчеркивают, что это явление носит универсальный характер: несмотря на то, что люди занимаются совершенно разной деятельностью, “их описания этого опыта удивительно похожи”.
Описание переживания опыта потока во многом сходно и с описаниями субъекта, находящегося в “виртуальной” реальности – реальности компьютерной игры или информационного пространства (например, в сети Интернет).
Как и при переживании опыта потока, виртуальная реальность существует для субъекта актуально “здесь и теперь”, в ней нет прошлого и будущего. Об опыте потока было сказано, что действия и их осознание сливаются, у человека, “находящегося в виртуальной реальности, создается впечатление, что он непосредственно участвует в событиях”.
Наблюдается феномен „отчуждение Я“, при котором зависимые компоненты нашего „Я“ приобретают независимость . Например, это могут быть страхи, „которые в обыденной реальности легко контролируются и подавляются нашим Я.
Таким образом, другой общей чертой, объединяющей разные виды личностных изменений под влиянием информатизации, является ощущение присутствия в виртуальной реальности, которое характерно для всех этих видов деятельности.
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:49 | Сообщение # 18
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Виртуальная реальность – новая искусственная реальность


Виртуальная реальность определяется автором как один из видов символических реальностей, создающихся „на основе компьютерной и некомпьютерной техники и в которой реализуются принципы обратной связи.

Новизна виртуальных систем состоит в том, что человек может:

активно воздействовать на происходящие в них события,
выбирать линию поведения.
Виртуальная реальность является чувственной, жизненной, представляет собой реальность события „здесь и сейчас“.
В связи с появлением виртуальных реальностей встает вопрос о негативных последствиях их распространения, связанный с тем, что „в этих системах человек может потерять ориентиры в мире, перестать понимать, что реально, а что иллюзорно“ .

Распространяющиеся, глобальные преобразования психических явлений могут приводить к изменению всей мотивационно-личностной сферы субъекта, которое может носить и выраженный негативный характер. Примерами такого негативного изменения личности могут служить: увлечения компьютерными играми, Интернетом, программированием и информационными технологиями в целом (т.н. хакерство).

С другой стороны, Н.А.Носов подчеркивает, что компьютерные виртуальные реальности представляют собой более безопасный вариант символического опыта, чем измененные состояния сознания (интерес к которым сильно возрос в последнее время), достигаемые при помощи наркотических средств.

Проблемными областями являются исследования изменений личности под влиянием информационных технологий – это: увлечение компьютерными играми , путешествиями (т.н. „навигацией“) по компьютерным сетям и т.н. хакерство.

Особого разговора заслуживает деятельность пользователей в Интернете, которая имеет множество особенностей по сравнению с любым другим применением информационных технологий.

Деятельность пользователей в компьютерной сети Интернет можно разделить на несколько видов: познавательную, игровую и коммуникативную.

Коммуникативная деятельность в Интернете довольно разнообразна. Кроме общения посредством электронной почты, когда сообщения к адресату приходят через некоторое время после отправки, Интернет предоставляет пользователям возможность общаться в режиме реального времени (т.н. „чат“ ): для этого существуют специальные виртуальные „комнаты“ и каналы.

Здесь пользователю предоставляется возможность общаться в реальном времени как с большим количеством людей, так и настраиваться на разговор с отдельным человеком. Интересным представляется мнение М.Бэнкса, автора „Руководства по выживанию в киберпространстве“, который считает, что в основном люди пользуются Интернетом для того, чтобы иметь возможность общаться. Автор считает, что основная притягательная сила общения в реальном времени в Интернете состоит в анонимности (впрочем, кажущейся, как считает М.Бэнкс).

При появлении компьютерных сетей стали возможными совместные компьютерные игры, где количество играющих часто не ограничено двумя. Необходимо отметить, что если обычная компьютерная игра имеет ограниченное количество вариантов развития сюжета, но при большом количестве участников – живых людей, игровое взаимодействие кажется более реальным.

Навигация по сети Интернет (связанная с любым видом деятельности), может способствовать появлению своеобразного ухода от реальности, синдрома (нарко)зависимости от Интернета, при котором процесс навигации „затягивает“ субъекта настолько, что он оказывается не в состоянии полноценно функционировать в реальном мире

Так, в самой сети Интернет уже существуют неофициальные консультации, оказывающие помощь тем, кто страдает от этого синдрома, созданы специальные программы, ограничивающие время пребывания в сети. Важным представляется и тот факт, что в пятую редакцию официальной классификации психических заболеваний в США „DSM-5“ предложено включить раздел „Кибернетические расстройства“.



Поколение геймеров – компьютерных фанатов:

Новый тип людей или новый тип психопатологии?

С совершенствованием компьютеров совершенствовались и игры, привлекая все больше и больше людей. На сегодняшний день компьютерная техника достигла такого уровня развития, что позволяет программистам разрабатывать очень реалистичные игры с хорошим графическим и звуковым оформлением.

С каждым скачком в области компьютерных технологий растет количество людей, которых в народе называют "компьютерными фанатами" или "гэймерами" (от английского "game" – игра).

Основной деятельностью этих людей является игра на компьютере,
круг социальных контактов у них очень узок,
вся другая деятельность направлена лишь на выживание, на удовлетворение физиологических потребностей,
а главное – на удовлетворение потребности в игре на компьютере.
Разумеется, в полной мере эта характеристика подходит лишь для людей на самом деле фанатически увлекающихся компьютерными играми, когда увлеченность близка к патологии. Но так или иначе бесспорен тот факт, что феномен психологической зависимости человека от компьютерных игр имеет место. Учитывая то, что количество людей, попадающих в эту зависимость, растет с каждым днем, этот вопрос требует изучения со стороны психологической науки.

В обществе формируется целый класс людей-фанатов компьютерных игр. Общение с этими людьми показывает, что многим из них увлечение компьютером отнюдь не идет на пользу, а некоторые серьезно нуждаются в психологической помощи.

Большинство из них – люди с известными психологическими проблемами: несложившаяся личная жизнь, неудовлетворенность собой, и, как следствие, утеря смысла жизни и нормальных человеческих ценностей. Единственной ценностью для них является компьютер и все, что с этим связано.



Типы и виды компьютерных игр

Все компьютерные игры можно условно разделить на ролевые и неролевые. Это разделение имеет принципиальное значение, поскольку природа и механизм образования психологической зависимости от ролевых компьютерных игр имеют существенные отличия от механизмов образования зависимости от неролевых компьютерных игр.

Ролевые компьютерные игры – это игры, в которых играющий принимает на себя роль компьютерного персонажа, т.е. сама игра обязывает играющего выступать в роли конкретного или воображаемого компьютерного героя . (Здесь очень важно различать понимание ролевой компьютерной игры в жанровой классификации компьютерных игр (RPG – Role Playing Game) и понимание этого класса игр в необходимом нам психологическом смысле. )

Выделение ролевых компьютерных игр из всего многообразия игр делается потому, что только при игре в ролевые компьютерные игры мы можем наблюдать процесс "вхождения" человека в игру, процесс своего рода интеграции человека с компьютером, а в клинических случаях – процесс утери индивидуальности и отождествление себя с компьютерным персонажем.

Ролевые компьютерные игры порождают качественно новый уровень психологической зависимости от компьютера, нежели неролевые компьютерные игры или любые виды неигровой компьютерной деятельности.

Психологи не отрицают возможности формирования психологической зависимости от неролевых компьютерных игр, а также от таких видов работы с компьютером как программирование или работа с Интернет. Не исключена также возможность того, что этого рода зависимость может быть не менее сильна, чем зависимость от ролевых компьютерных игр.

Однако считается, что психологическая зависимость от ролевых компьютерных игр является самой мощной по степени своего влияния на личность играющего.

Ролевая игра должна располагать играющего к "вхождению" в роль компьютерного персонажа и "атмосферу" игры посредством своих сюжетных и мультимедийных (графическое и звуковое оформление) особенностей.

1. Ролевые компьютерные игры.

Игры с видом "из глаз" "своего" компьютерного героя.
Игры с видом извне на "своего" компьютерного героя.
Руководительские игры.
2. Неролевые компьютерные игр

Аркады.
Головоломки.
Игры на быстроту реакции.
Традиционно азартные игры.
Ролевые компьютерные игры. Основная их особенность –

наибольшее влияние на психику играющего,
наибольшая глубина "вхождения" в игру,
а также мотивация игровой деятельности, основанная на потребностях принятия роли и ухода от реальности. Здесь выделяется три подтипа преимущественно по характеру своего влияния на играющего, силе "затягивания" в игру, и степени "глубины" психологической зависимости.
Игры с видом "из глаз" "своего" компьютерного героя.

характеризуются наибольшей силой "затягивания" или "вхождения" в игру. Специфика здесь в том, что вид "из глаз"
провоцирует играющего к полной идентификации с компьютерным персонажем, к полному вхождению в роль.
Через несколько минут игры (время варьируется в зависимости от индивидульных психологических особенностей и игрового опыта играющего) человек начинает терять связь с реальной жизнью,
полностью концентрируя внимание на игре, перенося себя в виртуальный мир.
Играющий может совершенно серьезно воспринимать виртуальный мир и действия своего героя считает своими.
У человека появляется мотивационная включенность в сюжет игры.
Игры с видом извне на "своего" компьютерного героя.

Этот тип игр характеризуется меньшей по сравнению с предыдущим силой вхождения в роль.
Играющий видит "себя" со стороны, управляя действиями этого героя. Отождествление себя с компьютерным персонажем носит менее выраженный характер, в следствие чего мотивационная включенность и эмоциональные проявления также менее выражены по сравнению с играми с видом "из глаз".
Если в случае с последними человек в критические секунды жизни своего героя может бледнеть и ерзать на стуле, пытаясь увернуться от ударов или выстрелов компьютерных "врагов", то в случае вида извне внешние проявления более умеренны, однако неудачи или гибель "себя" в облике компьютерного героя переживается играющим не менее сильно.
Руководительские игры.

Тип назван так потому, что в этих играх играющему предоставляется право руководить деятельностью подчиненных ему компьютерных персонажей. В этом случае играющий может выступать в роли руководителя самой различной спецификации:

– командир отряда спецназа,

– главнокомандующий армиями,

– глава государства, даже "бог", который руководит историческим процессом.

При этом человек не видит на экране своего компьютерного героя, а сам придумывает себе роль.

Это единственный класс ролевых игр, где роль не задается конкретно, а воображается играющим. Вследствие этого "глубина погружения" в игру и свою роль будет существенной только у людей с хорошим воображением.

Однако мотивационная включенность в игровой процесс и механизм формирования психологической зависимости от игры не менее сильны, чем в случае с другими ролевыми играми. Акцентирование предпочтений играющего на играх этого типа можно использовать при диагностике, рассматривая как компенсацию потребности в доминировании и власти.

II. Неролевые компьютерные игры.

Основанием для выделения этого типа является то, что играющий не принимает на себя роль компьютерного персонажа, в следствие чего психологические механизмы формирования зависимости и влияние игр на личность человека имеют свою специфику и в целом менее сильны.
Мотивация игровой деятельности основана на азарте "прохождения" и (или) набирания очков.
Выделяется несколько подтипов:
– Аркадные игры. Этот тип совпадает с аналогичным в жанровой классификации. Такие игры еще называют "приставочными", т.к., в связи с невысокой требовательностью к ресурсам компьютера, широко распространены на игровых приставках.

Сюжет, как правило, слабый, линейный. Все, что нужно делать играющему – быстро передвигаться, стрелять и собирать различные призы, управляя компьютерным персонажем или транспортным средством. Эти игры в большинстве случаев весьма безобидны в смысле влияния на личность играющего, т.к. психологическая зависимость от них чаще всего носит кратковременный характер.

2. Головоломки. К этому типу игр относятся компьютерные варианты различных настольных игр шахматы, шашки, нарды и т.д.), а также разного рода головоломки, реализованные в виде компьютерных программ. Мотивация, основанная на азарте, сопряжена здесь с желанием обыграть компьютер, доказать свое превосходство над машиной.

3. Игры на быстроту реакции. Сюда относятся все игры, в которых играющему нужно проявлять ловкость и быстроту реакции. Отличие от аркад в том, что они совсем не имеют сюжета и, как правило, совершенно абстрактны, никак не связаны с реальной жизнью. Мотивация, основанная на азарте, потребности "пройти" игру, набрать большее количество очков, может формировать вполне устойчивую психологическую зависимость человека от этого типа игр.

4. Традиционно азартные игры. Мы употребляем в названии слово "традиционные", поскольку нельзя назвать тип просто "азартными играми", т.к. практически все неролевые компьютерные игры по своей природе являются азартными. Сюда входят компьютерные варианты карточных игр, рулетки, имитаторы игровых автоматов, одним словом – компьютерные варианты игрового репертуара казино

Психологические аспекты формирования зависимости от этих компьютерных игр и их реальных аналогов весьма сходны и, поэтому, мы не будем акцентировать на этом внимание. Итак, ролевые компьютерные игры в наибольшей мере позволяют человеку "войти" в виртуальность, отрешиться (минимум на время игры) от реальности и попасть в виртуальный мир.

Вследствие этого ролевые компьютерные игры оказывают существенное влияние на личность человека: решая проблемы "спасения человечества" в виртуальном мире, человек приобретает проблемы в реальной жизни. Психологическая классификация компьютерных игр, в основе которой лежит разделение последних на ролевые и неролевые, поможет нам отбросить незначимые по силе влияния неролевые игры и заострить внимание на наиболее интересном с точки зрения психологии детище компьютерных технологий – ролевых компьютерных играх.

 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:51 | Сообщение # 19
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Развитие психологической зависимости от компьютерных игр

Удивительным является тот факт, что зависимость от компьютеров проявляется на много быстрее, чем любая другая традиционная зависимость: курение, наркотики, алкоголь, игра. В среднем для субъекта требуется не более полугода-года для становления действительным компьютерным аддиктом.

Компьютер, выполняет действительно широкий спектр задач: проигрывание музыки и радио, отображение фильмов и телевизионных каналов, фиксация текстовых наработок, отображение текстов, графических объектов и анимации, выполнение функций телефона и калькулятора, отображение и предоставление возможности изучения глобальных сетей и участия в электронных играх, а также многое другое. Таким образом, перед субъектом открывается новый мир бесчисленного количества возможностей и интересов, который "отключает" его от реального мира, "переключая" на себя. Психологическая невозможность совладать с желанием насытиться новой информацией, и есть компьютерная зависимость.

Несмотря на то, что стремления, возникающие при компьютерной зависимости, изначально несут положительные аспекты, данный тип зависимости, как и любая другая аддикция, ведет к деградации личности, разложению социального статуса, потере собственного "Я", ухудшению психологического состояния, возбуждению внутренних раздражителей, возникновению агрессии, замкнутости.

Парадоксальным является тот факт, что родственники или друзья аддикта, осознающие его подобный психологический недуг, легко сами становятся зависимыми от компьютера. Будучи самостоятельными субъектами ситуации, они уже не могут оказать какую-либо психологическую помощь или поддержку первичному аддикту, а наоборот, лишь содействуют усугублению процесса, поскольку сами полностью теряют контроль над ситуацией, становясь полноценными адептами.



Четыре стадии развития психологической зависимости от компьютерных игр

1. Стадия легкой увлеченности. После того, как человек один или несколько раз поиграл в ролевую компьютерную игру, он начинает "чувствовать вкус", ему начинает нравиться компьютерная графика, звук, сам факт имитации реальной жизни или каких-то фантастических сюжетов

2. Стадия увлеченности. Фактором, свидетельствующим о переходе человека на эту стадию формирования зависимости является появление в иерархии потребностей новой потребности – игра в компьютерные игры. На самом деле новая потребность лишь обобщенно обозначается нами как потребность в компьютерной игре. На самом деле структура потребности гораздо более сложная, ее истинная природа зависит от индивидуально-психологических особенностей самой личности.

Игра в компьютерные игры на этом этапе принимает систематический характер. Если человек не имеет постоянного доступа к компьютеру, т.е. удовлетворение потребности фрустрируется, возможны достаточно активные действия по устранению фрустрирующих обстоятельств.

3. Стадия зависимости. По данным Шпанхеля, всего 10-14% игроков являются "заядлыми", т.е. предположительно находятся на стадии психологической зависимости от компьютерных игр.

Эта стадия характеризуется не только сдвигом потребности в игре на нижний уровень пирамиды потребностей, но и другими, не менее серьезными изменениями – в ценностно-смысловой сфере личности. По данным А.Г. Шмелева происходит интернализация локуса контроля, изменение самооценки и самосознания.
Зависимость может оформляться в одной из двух форм: социализированной и индивидуализированной.
Социализированная форма игровой зависимости отличается поддержанием социальных контактов с социумом (хотя и в основном с такими же игровыми фанатами). Такие люди очень любят играть совместно, играть с помощью компьютерной сети друг с другом. Игровая мотивация в основном носит соревновательный характер. Эта форма зависимости менее пагубна в своем влиянии на психику человека, чем индивидулизированная форма. Различие в том, что люди не отрываются от социума, не уходят "в себя"; социальное окружение, хотя и состоящее из таких же фанатов, все же, как правило, не дает человеку полностью оторваться от реальности, "уйти" в виртуальный мир и довести себя до психических и соматических нарушений.
Индивидуализированная форма зависимости – это крайняя форма зависимости, когда нарушаются не только нормальные человеческие особенности мировоззрения, но и взаимодействие с окружающим миром. Нарушается основная функция психики – она начинает отражать не воздействие объективного мира, а виртуальную реальность.

Эти люди часто подолгу играют в одиночку, потребность в игре находится у них на одном уровне с базовыми физиологическими потребностями.

Для них компьютерная игра – это своего рода наркотик. Если в течение какого-то времени они не "принимают дозу", то начинают чувствовать неудовлетворенность, испытывают отрицательные эмоции, впадают в депрессию. Это клинический случай, психопатология или образ жизни, ведущий к патологии.

4. Стадия привязанности. Эта стадия характеризуется угасанием игровой активности человека, сдвигом психологического содержания личности в целом в сторону нормы. Отношения человека с компьютером на этой стадии можно сравнить с не плотно, но крепко пришитой пуговицей. Т.е. человек "держит дистанцию" с компьютером, однако полностью оторваться от психологической привязанности к компьютерным играм не может. Это самая длительная из всех стадий – она может длиться всю жизнь, в зависимости от скорости угасания привязанности. Компьютерные игры имеют не большую историю, однако случаев полного угасания зависимости единицы. Человек может остановиться в формировании зависимости на одной из предыдущих стадий, тогда зависимость угасает быстрее. Но если человек проходит все три стадии развития психологической зависимости от компьютерных игр, то на этой стадии он будет находиться длительное время.

 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:51 | Сообщение # 20
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Механизм формирования психологической зависимости от ролевых компьютерных игр.

Стремление к игре – это, скорее, мотивация, детерминированная потребностями бегства от реальности и принятия роли.

Итак, рассмотрим последовательно каждый из этих механизмов.

Уход от реальности. Основой этого механизма является потребность человека в "отстранении" от повседневных хлопот и проблем, своеобразная трансформация потребности в сохранении энергии. Мы не случайно употребляем термин "уход от реальности", а не "уход от социума", о котором упоминают некоторые авторы работ по сходной тематике. Дело в том, что мы имеем в виду не просто среду, общество, социум, а объективную реальность в целом. Уйти от социума можно посредством самых разнообразных способов, включая неролевые компьютерные игры. Однако уйти от реальности можно только лишь "погрузившись" в другую реальность – виртуальную.

Психологические аспекты механизма основаны на естественном стремлении человека избавиться от разного рода проблем и неприятностей, связанных с повседневной жизнью. Ролевая компьютерная игра – это простой и доступный способ моделирования другого мира или таких жизненных ситуаций, в которых человек никогда не был и не будет в реальности.

Это простой способ пожить в другой жизни, где нет проблем, нет работы, на которую нужно ходить каждый день, нет хлопот по зарабатыванию денег на жизнь и т.д. В этом смысле может показаться, что ролевые компьютерные игры служат средством снятия стрессов, снижения уровня депрессии, т.е. своего рода терапевтическим методом. Однако использование ролевых игр в таком качестве под вопросом, хотя и представляется вполне возможным. На практике же, люди обычно злоупотребляют этим способом ухода от реальности, теряют чувство меры, играя длительное время. Вследствие этого возникает опасность не временного, а полного отрешения от реальности, образование очень сильной психологической зависимости от компьютера.

В патологических клинических случаях происходит наоборот: человек на время "выходит" из виртуальности в реальный мир, чтобы не забыть, как он выглядит, и удовлетворить физиологические потребности. Остальная часть пирамиды потребностей сдвинута в виртуальную реальность и удовлетворяется там

Реальный мир начинает казаться чужим и полным опасностей, потому что человек не может в реальном мире делать все то, что ему дозволено в виртуальном.

Один компьютерный аддикт, который увлекается в основном играми типа 3D-Action ("трехмерное действие", вид "из глаз") сказал: "Когда я встаю из-за компьютера и выхожу на улицу, мне не хватает оружия, которое есть у меня в игре. Без него я чувствую себя беззащитным, поэтому стараюсь побыстрее прийти домой и снова сесть играть".

Мы видим, что постоянный уход от реальности приводит к усилению этого стремления, к появлению устойчивой потребности бегства от реальности. Здесь мы находим аналогии с наркотиками и наркотической зависимостью: с каждой принятой дозой сила зависимости увеличивается; с каждым часом игры зависимость от нее усиливается и вскоре для человека становится невозможным обходиться без компьютерной игры.

Принятие роли. – еще один механизм. В основе лежит потребность в игре как таковой, которая свойственна человеку. А также стремление к принятию роли компьютерного персонажа, которая позволяет человеку удовлетворять потребности, по каким-то причинам не способные удовлетвориться в реальной жизни.

Ролевая игра – это весьма эффективный способ познавательной деятельности. В процессе ролевой игры удовлетворяется неосознаваемая познавательная потребность, вследствие чего человек получает удовольствие. Сам механизм образования зависимости основан на вытекающей из этого потребности в принятии роли. После того, как человек один или несколько раз поиграл в компьютерную игру, он понимает, что его компьютерный герой и сам виртуальный мир позволяют удовлетворить те потребности человека, которые не удовлетворены в реальной жизни.

Этого компьютерного героя уважают, с его мнением считаются, он сильный, может убить сотню врагов сразу, он – супермен, и для человека очень приятно входить в роль этого персонажа, чувствовать себя им, т.к. в реальной жизни такие ощущения испытать большинство людей не имеют возможности. Далее, чем больше человек играет, тем все больше он начинает чувствовать контраст межу "им реальным" и "им виртуальным", что еще больше притягивает человека к ролевой компьютерное казино игре и отстраняет от реальной жизни. Игра превращается в средство компенсации жизненных проблем, личность начинает реализовываться в игровом мире, а не в реальном.

Все это влечет ряд серьезных проблем в развитии личности, в формировании самосознания и самооценки, а также высших сфер структуры личности.

Итак, человечество погружается в компьютеры и компьютерные сети, с каждым днем все больше и больше людей (особенно детей) становятся психологически зависимыми от компьютерных игр. Каждый день они подходят к компьютеру и "получают дозу" – кто 20 минут, кто час, а кто и... Это проблема.

Можно только предполагать, к чему она может привести человечество в своем дальнейшем развитии. Мы должны задуматься над этим уже сегодня. Разные научные дисциплины должны объединится в исследовании этой области, а психология должна стать во главе этих работ – работ по исследованию психологических аспектов взаимодействия человека с компьютером.



Причины увлечения подростков компьютерными играми

Согласно высказыванию психолога Д.В. Иванова: "Компьютерные симуляции – это киберпротез общества". Чем дальше, тем больше развивается игровая индустрия, чем дальше, тем больше людей подросткового периода, подверженных игровой аддикции. Компьютерные разработки направлены на улучшение передачи мультимедийных эффектов, что непосредственно связано с игровыми процессами. Смены популярных операционных систем от Windows 3.1 до Windows XP, разработки в области быстродействия наиболее распространенных компьютерных процессоров от 286 (40MHz) до Pentium IV, все это призвано улучшать в первую очередь качество передачи звука и графики в компьютерных играх, которые являют собой самую большую индустрию в сфере информационных технологий.

Не так уж сильно отличаются друг от друга ежегодно обновляемые версии текстовых и графических редакторов, добавляются по большей части редко употребляемые сложные функции, логичнее структурируются пункты меню, исправляются ранее допущенные ошибки. Что касается компьютерных игр, нельзя не отметить, что, например, уничтожение игроком монстра с каждой новой версией становится все реальнее и реальнее.

Подростки настолько вживаются в реалистичную компьютерную игру, что им "там" становится гораздо интереснее, чем в реальной жизни. Там поставлены вполне конкретные задачи, невыполнение которых не приведет к каким-либо потерям, к плохим оценкам, к ругани со стороны родителей. Сделанная ошибка может быть исправлена путем многоразового повторного прохождения того или иного момента игры.

Ребенка (будущего аддикта) привлекает в игре:

наличие собственного (интимного) мира, в который нет доступа никому, кроме него самого;
отсутствие ответственности;
реалистичность процессов и полное абстрагирование от окружающего мира;
возможность исправить любую ошибку, путем многократных попыток;
возможность самостоятельно принимать любые (в рамках игры) решения, вне зависимости к чему они могут привести.
Основная часть людей, увлекающихся компьютерными играми –подростки, главная задача которых на данном возрастном этапе – развитие своей личности, а не компьютерного героя, овладение знаниями, умениями и навыками, полезными в реальной жизни, а не навыками убийства и насилия, полезными в виртуальной реальности.

Поэтому необходимо всячески предотвращать злоупотребление нахождением в виртуальности и проводить незамедлительную, хотя бы разъяснительную, работу с людьми, попадающими в психологическую зависимость от своего увлечения. Однако разъяснительной работой не поможешь людям, уже оказавшимся в состоянии зависимости. В данном случае необходимо обращаться за помощью к психологу или психотерапевту.

Как определить наличие зависимости?

Компьютерная зависимость обладает общими признаками всех типов зависимостей. Критерии, которые используются в определении любого типа зависимости, перечислены ниже.

пренебрежение важными вещами в жизни из-за зависимого поведения;
разрушение отношений зависимого человека со значимыми людьми,
раздражение или разочарование по отношению к значимым для него людям,
скрытность или раздражительность, когда люди критикуют это поведение,
чувство вины или беспокойства относительно этого поведения,
безуспешные попытки сокращать время, проводимое за играми.
Психологические симптомы:

Хорошее самочувствие или эйфория за компьютером
Невозможность остановиться
Увеличение количества времени, проводимого за компьютером
Пренебрежение семьей и друзьями
Ощущения пустоты, депрессии, раздражения не за компьютером
Ложь преподавателям или членам семьи о своей деятельности
Проблемы с учебой.
Физические симптомы:
Сухость в глазах,
Головные боли по типу мигрени,
Боли в спине,
Нерегулярное питание, пропуск приемов пищи,
Пренебрежение личной гигиеной,
Расстройства сна, изменение режима сна,
Синдром карпального канала (туннельное поражение нервных стволов руки, связанное с длительным перенапряжением мышц).
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:52 | Сообщение # 21
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Механизмы формирования зависимого поведения

Изучение игровой зависимости показало, что основные механизмы ее формирования основаны на потребностях в принятии роли и стремлении ухода от реальности.

Нормально адаптирующийся в социуме человек не стремится к бегству от реальности, точно как и здоровая личность, адекватно оценивающая себя и других, не стремится к принятию на себя роли другого человека или существа. Уйти от реальности, принимая чужую роль, пытаются лишь дезадаптивные личности, неадекватно оценивающие себя.

Поскольку высокая тревожность является критерием дезадаптации, то подростки, зависимые от игр, изначально тревожны, т.е. этой психологической особенностью они обладают до начала увлечения компьютерными играми и формирования зависимости от них. С этой точки зрения высокая тревожность может рассматриваться как одна из причин формирования зависимости, и, если это так, можно сказать, что подростки с высоким уровнем тревожности в большей мере предрасположены к увлечению компьютерными играми и попаданию в психологическую зависимость от них.

Чувство незащищенности – признак повышенной тревожности, уровень которой возрастает с возрастанием противоречий между реальностью и виртуальным миром в сознании человека. Стремление уйти в виртуальный мир выступает у зависимых людей как удовлетворение потребности в безопасности, как своего рода защита от реальности.

Виртуальный мир компьютерных игр, в которые играют подростки, зачастую жесток и беспощаден, настроен враждебно к виртуальному герою. Сам же герой противостоит этому миру, имея для этого все необходимое: силу, ум, знания, оружие, средства защиты и т.д. Ему приходится "убивать" компьютерных "врагов", а те, в свою очередь, пытаются "убить" его.

Человек, находясь длительное время в такой среде, переносит ее законы на реальный мир: начинает чувствовать себя более уязвимым, считает, что большинство людей враждебно настроены и мир в целом является более опасным, чем есть на самом деле. Такое отношение человека к окружающему миру мы и называем высоким уровнем тревожности личности.

Последствия компьютерной зависимости:

Нарастание увлеченности компьютерными играми ведет к тому, что ценность виртуального мира и нахождения в нем возрастает, наряду с угасанием интереса к реальности. В связи с этим человек начинает все больше времени проводить в виртуальном мире компьютерных игр и все меньше интересоваться реальным миром,
Основное последствие для детей и подростков это то, что они развиваются в виртуальности, развивая свое "Я виртуальное". При этом развитие реальной личности резко затормаживается.
С увеличением силы зависимости от игр в сознании такого подростка нарастает диссонанс между виртуальным миром, где "все дозволено" и реальным миром, полным опасностей и запретов . Все это ведет к тому, что ребенок или подросток начинает все меньше жить в реальности и все больше уходить в виртуальную реальность.
Виртуальный мир компьютерной игры становится ближе для зависимого человека, чем реальная жизнь – реальность становится чуждой и опасной, огромной и непознаваемой по сравнению с небольшим и знакомым миром любимой игры.
Адаптация к виртуальному миру растет, в то время, как в реальной жизни растет дезадаптация.
У большинства людей, зависимых от игр, без объективных причин снижен общий фон настроения, что подтверждается наблюдениями и беседами с их близкими.
Настроение не улучшается и после игры на компьютере, а иногда и ухудшается. При любой другой зависимости удовлетворение потребности вызывает улучшение настроения, но в случае с игровой компьютерной зависимостью мы этого не наблюдаем.
У зависимых происходит разделение психической реальности на виртуальный мир и реальный мир.
Парадокс! Люди, зависимые от игр, испытывают устойчивую потребность в игре, но вместе с тем не могут полностью удовлетворить ее, т.е. находятся в состоянии фрустрации, хотя и имеют возможность удовлетворять потребность.
Зависимые от игр постоянно находятся в состоянии фрустрации и сниженного настроения в реальном мире, любое отвлечение от игры – это выход из виртуальной реальности. Однако из бесед с ними можно сказать, что в процессе игры их настроение существенно улучшается, а наблюдения показывают, что в процессе игры у человека присутствуют положительные эмоции. Положительные эмоции, сопровождающиеся подъемом настроения, бывают также в ситуации "предвкушения" компьютерной игры. Но после игры, т.е. после выхода из виртуального мира настроение снова ухудшается, быстро возвращаясь на исходный уровень, оставаясь на нем до следующего "вхождения" в виртуальный мир. Понижение настроения при окончании игры объясняется самими причинами игровой потребности.– уход от реальности и принятие роли.

Для зависимого от игры человека реальный мир скучен, неинтересен и полон опасностей, т.к. большинство имеющих зависимость – люди, плохо адаптирующиеся в социуме. Вследствие этого человек пытается жить в другом мире -виртуальном, где все дозволено, где он устанавливает правила игры.
Логично предположить, что выход из виртуальной реальности болезненен для такого человека – он вновь сталкивается с ненавистной для него реальностью, что и вызывает снижение настроения и активности, ощущение ухудшения самочувствия.
Другое крайне разрушительное последствие – это субъективное переживание зависимыми от игр на сознательном уровне и практической бесполезности увлечения компьютерными играми и, вследствие этого, собственной бесполезности, наряду с невозможностью прекращения увлечения в силу психологической зависимости.

Зависимый находится в состоянии внутреннего конфликта, со своей практически постоянной потребностью в уходе в виртуальную реальность: с одной, иррациональной, стороны его “тянет” играть, с другой, рациональной, стороны он понимает, что делает это в ущерб каким-то полезным делам, которые мог бы сделать в это время.

В конечном счете желание игры побеждает в борьбе с моральными установками, но игра не приносит желаемого удовлетворения –положительные эмоции заканчиваются вместе с выходом из виртуального мира игры, как только выясняется, что “утром идти в школу, а я всю ночь проиграл”, “мама просила убраться в квартире, а я играл круглые сутки”.

Постоянная “борьба с социумом”, которую ведут большинство зависимых от игр в силу своей “неформальности”: скандалы с родственниками, стычки с учителями, непонимание со стороны окружающих. В совокупности с переживаниями из-за потерянного времени и упущенных возможностей это образует мощный источник отрицательных эмоций.

Наряду с бегством от реальности, людьми, зависимыми от игр, движет также потребность в принятии роли, которая и служит ключом к пониманию еще одной важной причины дискомфорта и снижения настроения. Дело в том, что потребность в принятии роли другого – это форма познавательной потребности, присущей всем людям. Когда мы говорим не о зависимых, а о нормальных людях, увлекающихся компьютерными играми, мы говорим о нормальном удовлетворении познавательной потребности. Применительно к зависимым, в большинстве случаев, речь идет о потребности в принятии роли виртуального компьютерного персонажа как компенсации дезадаптации в реальном мире.
Зависимый от игр стремится войти в роль компьютерного персонажа, обрести свое "виртуальное Я", потому что "Я виртуальное" не испытывает проблем адаптации – оно сильное, умное, ловкое, ему доступно оружие, деньги, на которые можно купить все в виртуальном мире и т.д. Но человек понимает, что он живет в реальном мире, где он далеко не так силен и богат, а главное, что он смертен, в отличие от своего виртуального героя, которого без проблем можно воскресить, начав новую игру.
С этой точки зрения, выход из виртуальной реальности – это возвращение из роли сверхчеловека в свое обычное состояние, которое куда меньше устраивает подростков.
Сравнение себя с компьютерным героем, глазами которого подросток смотрит на виртуальный мир, усиливает проблемы дезадаптации, повышает тревожность человека, что напрямую влияет на изменение общего фона настроения вплоть до дисфории и депрессивных состояний.


Терапия

В Рунете на сегодняшний день есть Служба Анонимной Помощи пользователям Интернет, предлагающая психологическую поддержку он-лайн с помощью ICQ – сетевой аналог "телефона доверия" и "Виртуальная психологическая служба". За рубежом существует несколько он-лайн центров поддержки аддиктов, один из которых основан К. Янг, самым известным исследователем интернет-зависимости.

Как бы не были хороши виртуальные службы психологической помощи, все же большинство специалистов рекомендуют очную индивидуальную и/или групповую психотерапии, с акцентом на работе с образами, эмоциями, т.к. имеющие зависимость, как правило, испытывают значительные затруднения на эмоциональном плане. Учитывая определенные трудности в осуществлении межличностных взаимодействий и социальной адаптации у лиц, страдающих компьютерной зависимостью, в лечении предпочтительнее использовать именно групповые варианты психотерапии

Дети какого возраста особенно легко “подсаживаются” на компьютер?

Дети и подростки двенадцати-пятнадцати лет (в практике есть зависимые уже к 6-7 годам, где родители допустили до компьютера).

Почему компьютер так притягивает детей?

Прежде всего он дает все те эмоции, которые может, но не всегда дает ребенку жизнь. Это широчайший спектр, от положительных эмоций до отрицательных: восторг, удовольствие, увлеченность, досада, гнев, раздражение. Все это можно испытать, не сдвигаясь с места! Есть и другой важный аспект: ребенок в игре получает власть над миром. Компьютерная мышка – как бы аналог волшебной палочки, благодаря которой, практически не прикладывая усилий, ты становишься властелином мира. У ребенка создается иллюзия овладения этим миром. Проиграв, он может переиграть, вернуться назад, что-то переделать, заново прожить неудавшийся кусок жизни. Это особенно засасывает детей, которые болезненно ощущают свою неуспешность, детей, которым в силу тех или иных причин не удается идти в жизни по пути, так сказать, “радостного взросления”.

Мальчиков еще привлекает реализация их агрессивных тенденций. Что греха таить, практически все подростковые компьютерные игры построены на агрессии и убийствах>. Во многих играх происходит прямо-таки тотальный геноцид, дозволенное убийство. А ведь ролевая игра – не простое развлечение. В такого рода играх быстро усваивается модели поведения. Поэтому в ряде стран детям до 18 лет запрещено играть в некоторые особо агрессивные игры, так как они могут сподвигнуть незрелую, неразвитую личность на реализацию агрессивных импульсов уже не в игре, а в жизни.

А какую опасность таит в себе интернет?

Остановлюсь всего на нескольких моментах. Как вы знаете, в интернете есть так называемые “чаты” – специальные сайты для общения. Можно выходить в интернет под своим именем, а можно себе все выдумать: имя, биографию, имидж. Так вот, у некоторых психически неустойчивых подростков в связи с этим возникают проблемы с самоидентификацией – происходит отчуждение “я”, начинается раздвоение личности по типу компьютерной шизофрении. Приведу в пример девочку, которая выступала в таких чатах в пяти ипостасях. В конце концов, такие опыты пагубно отразились на ее психике. Вторая же патология – когда ребята начинают лихорадочно рыскать по сайтам, бессмысленно скачивая информацию. Сама по себе информация им в общем-то не нужна, для них самоцель – “сидение в интернете”. Ну, а для взрослых, как и на Западе, основную опасность представляет собой киберсекс и вовлечение в через интернет в азартные игры, формирующие патологическую личность игрока.

 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:52 | Сообщение # 22
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Какие дети имеют особую предрасположенность к компьютерной зависимости?

Самое главное – личностная незрелость. Здесь, конечно, есть и биологические причины задержки роста личности, и какая-то психическая неполноценность.

Можно установить корреляцию видов зависимости с личностным преморбидом. Скажем, психически неустойчивых подростков больше привлекает возможность сиюминутного получения удовольствия, информации и т.п. подростков эпилептоидного плана разработчики компьютерных игр подлавливают на азарте, на увлечении материальной стороной жизни и, конечно, на агрессивности. Шизоидам, которые плохо приспосабливаются к реальности, предоставляется возможность фиктивного овладения иллюзорным миром. А приманка для истероидов – это общение в сети, когда они могут примерять для себя разные роли, представать в разных обличьях и таким образом пытаться изжить свои комплексы. Но вообще-то эта проблема требует отдельного изучения.

Особенно подвержены психологической зависимости подростки. Ведь они быстро приспосабливаются к окружающему миру и к миру компьютеров тоже.

Какой в среднем период привыкания к компьютеру?

Это зависит от личности. Некоторые “зависают” сразу. Другие начинают потихоньку, с домашнего компьютера, потом попадают в клуб, и ситуация усугубляется.

Какие игры пользуются особенной популярностью?

Сетевая игра “Контр-страйк”. По форме это обычная игра из серии “бродилок-стрелялок”, но в ней есть реальные, живые соперники, а не машина-компьютер. Тот чемпионат, о котором я упоминал в начале беседы, был как раз по игре в “Контр-страйк”.

Часто приходится сталкиваться с мнением, что при всех минусах в приобщении ребенка к компьютеру есть много положительного. Выскажите, пожалуйста, ваше мнение.

Отмечается, что дети, проводящие очень много времени за компьютером, перестают фантазировать, становятся неспособными создавать собственные визуальные образы, у них наблюдается эмоциональная незрелость, безответственность, снижается эффективность некоторых видов памяти.
Компьютер искажает мышление ребенка, учит мыслить не творчески, а технологически. Есть задача, итог и комплекс средств, при помощи которых можно решить эту задачу. Все!
Таким образом, мышление ребенка программируется, творческие способности не развиваются. Происходит роботизация мышления, уходят эмоции, сострадание, человечность – то, что раньше всегда было присуще детям. Поэтому, на мой взгляд, для развивающегося ребенка компьютер вреден. Чем позже мальчик или девочка за него сядут, тем лучше.
В Москве есть Центр коммуникативных исследований, сотрудники которого занимаются изучением компьютерных игр.

Они пришли к выводу, что современные игры преднамеренно моделируют девиантное, деструктивное поведение.
Такие люди сразу становятся не созидательными, творческими членами общества, а наоборот, разрушителями!
Ну, а пока суд да дело, как врачи реабилитируют подростков, “подсевших” на компьютер?

Пока мы в самом начале пути и лечат таких ребят как обычных больных: и медикаментозно, и психотерапевтически. Но всех проблем это не решает.

Предположим, мы избавим ребенка от его патологического влечения, дезактуализировали проблему. Но все равно остается проблема инициации, поиска групповой подростковой среды, выстраивания взаимоотношений со сверстниками, обретения смысла жизни.

Мы должны предложить альтернативы, эмоционально не менее привлекательные, но более социально приемлемые и не угрожающие потерей психического и физического здоровья.

А что можно сказать о случаях рецидивов? Насколько они часты?

Как и у других больных с девиантным поведением. Мы в психиатрической больнице решаем сугубо медицинскую проблему, но социальная реабилитация, реадаптация детей затем повисает в воздухе и, конечно, вероятность рецидивов весьма высока. Если семья не меняет своих установок, не идет на решение внутрисемейных проблем, то ребенок, возвращаясь домой, вновь погружается в травмирующую среду.
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:54 | Сообщение # 23
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Выводы

Негативные последствия влияния компьютерных игр и телевизора на детей:

В книге известного православного психолога В.Абраменковой приводится перечисление негативных последствий влияния компьютерных игр и телевизора на детей:

Преобладание визуальной информации, идущей от плоского теле– и компьютерного экрана вызывает определенные деформации в складывающейся сенсорной системе ребенка, в процессах его восприятия и понятийного мышления, памяти, воображения. Иными словами искажается процесс формирования психических познавательных процессов.
Формирующаяся у ребенка психологическая зависимость от экрана отчуждает его от живого общения со взрослыми, сужает сферу совместной деятельности с членами семьи и как следствие – уменьшает не только эмоциональный контакт, но и воспитательное влияние на ребенка со стороны родителей.
Экран вытесняет традиционную игру, совместное творчество, которые необходимы для психического развития ребенка и его личностного становления.
Экранные образы становятся источником формирования и трансформации картины мира современного ребенка.
современные игры преднамеренно моделируют девиантное, деструктивное поведение.
Автор приводит характеристику нового образа Мира и новой системы ценностей, внедряемых через компьютерные игры и телепродукцию:

Мозаичность, распадаемость образов как агрессия по отношению к живым существам и материальным предметам (вместо целостности живого мира;
Конвейер шаблонных приемов и образов – вместо подлинного эстетического восприятия реальности;
“облегченное восприятие жизни и смерти – вместо благоговения перед их тайной;
Размывание границ дозволенного в представлениях о моральном поведении – вместо ориентации на четкое разделение добра и зла и ориентации на Заповеди Божии, пропагандируется свобода для греха , вседозволенность;
Ранняя сексологизация и эротизация детского и подросткового сознания – вместо целомудренного отношения к интимно сфере жизни;
Экран компьютера и телевизора эффективно влияет на формирование социальных установок и мотивацию поведения ребенка (подростка);
Осуществляется целенаправленно танатизация сознания детей и подростков , обесценивается сама жизнь, идея гибели всего живого, экологической катастрофы;
Отсутствие перспективы жизни, мрачные образы и мысли, которые внушаются;
Ребенок боится взрослеть, боится зла окружающего мира, весь наполнен страхами;
В жизни дети и подростки воспроизводят модели преступных действий и жестоких убийств своих компьютерных героев.
Негативные последствия увлечения детей и подростков компьютерными играми.

Сегодня производство игровых программ становится все более прибыльным делом, а сами компьютерные игры оказываются настолько сильнодействующими и привлекательным средством воздействия на человека, что речь все чаще заходит о компьютерных психотехнологиях как новом стратегическом оружии массового поражения

Игры стали массовым явлением для детей всех возрастов от дошкольников, до старшеклассников и студентов. На международной Токийской выставке игрушек в 1998 году было уже представлено 70 тысяч разнообразных игр.

Большинство родителей и педагогов считает компьютерные игры не только безвредными, но даже и полезными развивающими психику ребенка: учат логически мыслить, развивают память и внимание, воображение, быстроту реакции.

Этот миф очень сильно распространен в сознании молодых родителей и педагогов и даже многих бабушек и дедушек, которые обычно поверхностно знакомы с данной проблемой.

Психологи развенчивают этот миф следующим образом.

1. Развитие разума, памяти и мышления. Не происходит потому, что идут другие процессы по отношению к другой реальности:

Происходит заполнение разума информацией, не имеющей приложения в реальной жизни;
Вырабатываются умения жить в виртуальном мире;
У игрока вырабатывается не мудрость (хотя бы житейская, но лишь формируются заложенные программой игры алгоритмы поведения;
Более внимательным ребенок становится к тому, что происходит на экране, а не к тому что происходит в реальной жизни.
Рекомендации родителям по снижению риска развития компьютерной зависимости:

Вариант отсутствия компьютера дома. В некоторых домах состоятельных людей не держат компьютеров и видеотехники, чтобы не вводить в искушение детей, а свои дела при помощи компьютера они выполняют на работе в рабочее время. Вечера и выходные дни посвящаются общению с семьей. Общение с семьей при этом рассматривается как самостоятельная и очень значимая ценность.
Ограничение его доступности для ребенка. Ведь ребенка хорошие родители обязательно ограждают от просмотра взрослых фильмов и телепередач. Значит это можно сделать и с компьютером. Однако это можно сделать при том условии, если сами родители не просиживают вечерами за компьютерными играми (особенно папы). Сейчас появилось такой термин как “кибервдова” т.е номинально муж есть, но он умер для семьи, так как он сидит в интернете или не может оторваться от ролевых игр, то есть уже стал кибераддиктом.
Необходимо отметить, что важно продумать обоснование, почему Вы не разрешаете ребенку играть в компьютерные игры, тогда как Вася или Петя целыми вечерами играет – и ничего. Обоснованием может быть следующее:

Вред для физического и психического здоровья;
Можно прямо поговорить с ребенком об актуальной для многих проблеме быстрого формирования зависимости от компьютерных игр и о последствиях этого;
Можно в качестве обоснования привести примеры стрелялок , в которых человек совершает виртуальное убийство. Для верующего ребенка вполне понятным будет объяснение, что это грех (как мы молимся: делом, словом, помышлением; и что виртуальное убийство – тоже убийство);
Можно поговорить с думающим неиспорченным еще ребенком о том, что некоторым выгодно развращать и портить детей и поэтому в рекламу в интернете, в компьютерных играх столько зла, насилия, бессмысленной войны ради игры. Это может стать поводом к обсуждению того, а что значит воин Христов и может ли он во всем этом участвовать? Важно побудить ребенка принять сознательное собственное решение не участвовать в этом кошмаре компьютерного беспредела . На этом этапе еще можно это сделать, пока у него нет опыта участия в компьютерных играх (бродилках, стрелялках). Принцип такой же как с наркотиками: принять решение никогда не пробовать и тогда не будет соблазна, не будет тянуть. Вы же не дадите сами ребенку попробовать пива или водки;
Создавать с раннего возраста установку: “Компьютер – это суперсовременный инструмент для профессиональной деятельности и творчества, для оперативного сбора и обработки информации, для редактирования текстов, написания рефератов, создания презентаций, видеофильмов, создания электронных книг, записи стихов и рассказов. При этом компьютер может стать центром общения с родителями в процессе решения разных очень интересных творческих задач: создания компьютерных мультиков, поздравительных открыток, флэш-презентаций, фотоальбомов, картинных галерей, энциклопедий, для создания рисунков и т.п.;
Проверенным способом не дать подростку оказаться в зависимости от компьютерных игр – это привлечь его в процессы, не связанные с компьютерами, чтобы электронные игры и процессы не стали заменой реальности.
Показать растущему человеку, что существует масса интересных развлечений помимо компьютера (сноуборд, выходы за грибами, походы на байдарках, лыжи, футбол и проч.), которые не только позволяют пережить острые ощущения, но также тренируют тело и нормализуют психологическое состояние.

Если задуматься, то ведь все дело наверно в лени и душевной немощи нас, родителей, но главное – что многие сами уже приобрели зависимость от компьютера. Так кого же они могут спасти или уберечь?
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 16:55 | Сообщение # 24
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
Интернет как источник информации


Ни один современный человек не представляет уже свою жизнь без информации, если еще лет 30 назад нужно было идти в библиотеку, чтобы найти информацию и приготовиться к сессии или докладу, или просто школьному заданию, то сегодня эти границы для человека расширил интернет. Сегодня современное общество намного образованнее и прогрессивнее чем раньше, сегодня можно только кликнуть на кнопку Яндекс или Google, перед нами открываются невероятные возможности поиска любой информации от А до Я. В интернете сегодня задействованы все сферы жизни, в интернете можно общаться, продавать, покупать, знакомиться, узнавать самые свежие новости, обучаться и многое другое, что все просто не перечислить.

Наши жизненные способности увеличиваются от той информации, которая сегодня есть во всеобщем обозрении, вы можете стать бизнесменом, политиком, доктором наук, магистром или быть простым блогером, та информация, которая сегодня есть влияет на наше будущее. Сегодня некоторые люди не представляют себе жизнь без интернета, так как этот поток информации, который постоянно обновляется всегда хочется пощупать, потрогать, почитать и стать успешнее и умнее.

Вся наша жизнь ускоряется, жизнь в интернете пролетает в секунды, потому что все это так необъятно, все предприятия, государственные учреждения, банки, магазины и т.д. сегодня переходят на компьютеризацию, так как это мгновенная передача и обмен информацией, что влияет на быстроту решений и естественно обоюдных отношений.

Все больше и больше людей, которые выкладывают свою информацию в интернете, все больше пользователей, все больше поисковых систем, интернет-сообществ, журналов, простых и самых посещаемых сайтов и блогов созданных простыми людьми. Сегодня интернет превращается в бизнес, здесь можно зарабатывать, если для вас новинка. Вы можете писать книги и продавать их, к примеру книги «О заработке в интернете», также можно заводить блоги и сайты и размещать на них контекстную рекламу. Но самое главное, что интернет всегда останется источником неиссякаемой информации, которая с каждым днем все больше и больше располагается на сайтах и блогах, в интернете можно сегодня выкладывать свои фотографии, видео, жизненные истории, кстати можете написать статью в нашем журнале перейдя по ссылке, также вы можете заводить свои интернет-странички к примеру в одноклассниках или вконтакте, не будем их все перечислять, они помогают нам поддерживать постоянную связь с нашими друзьями, родственниками и просто дорогими людьми. Также вы можете создавать свои специальные группы профессионалов, где можете проводить тренинги и давать полезную информацию своим коллегам или подчиненным. Знаю человека, который за счет таких тренингов приобрел себе новенький range rover и продолжает развиваться и зарабатывать очень приличные деньги.

В общем в интернете безграничные возможности. Интернет — это жизнь, которая с каждым днем приобретает новые краски. Интернет — это поток, который проникает во все жизненные органы и преобразовывает их своей доступной информацией.

Интернет — это как вселенная, которой нет ни начала, ни конца. Интернет — это и есть начало чего-то нового и конец старого.
 
loveДата: Понедельник, 25.11.2013, 17:28 | Сообщение # 25
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 4499
Репутация: 12
Статус: Offline
ІНТЕРНЕТ ЯК ДИШЛО…

Інтернет має подвійну природу. З одного боку, він виступає інструментом забезпечення демократії. З іншого – його можуть використовувати для придушення цієї ж демократії.
У науковій спільноті, а також серед політологів, представників медіа та громадських активістів уже не перший рік точиться дискусія про роль модернізаційних процесів у сучасному суспільстві. Безперечно, одним із найбільших досягнень модернізації протягом останніх кількох десятиліть є інтернет і продукти, що стали можливими завдяки його існуванню – соціальні мережі і блогосфера, онлайн-медіа, журналістика даних. З одного боку, ніхто не заперечує значення того, що стало доступним завдяки інтернету й без чого ми вже не уявляємо свого життя. Це оперативний зв'язок із зовнішнім світом, нові інструменти пошуку інформації, доступ до незчисленної кількості каналів комунікації й медіаплатформ – інтернет і сучасні технології докорінно змінили стиль життя й мислення, модель побудови соціальних зв’язків. Іноді видається, що нерозривний зв’язок із інтернетом керує суспільством, а не навпаки. Звідси – ще один, протилежний погляд на роль технологічних революцій і мережевого середовища: вони згубно впливають на суспільство, під загрозою опиняється приватність індивіда.

Наприкінці жовтня в Києві відбулася міжнародна конференція «Дискурси модернізації», присвячена медіа та новій хвилі модернізації. Організатори – інтелектуальні часописи ResPublica Nowa (Польща) та «Критика» (Україна) за сприяння Вишеградського фонду.


publica.pl

У дискусії взяли участь представники країн Центральної і Східної Європи: редактори, журналісти, громадські активісти, історики. Географічне представництво учасників конференції не є випадковим. Наближається саміт у Вільнюсі, де Україна і ЄС мають зробити спільний вибір на користь асоціації. Організатори конференції переконані, що Словаччина, Угорщина, Чехія, Польща, які вже є членами ЄС, близькі до України не лише територіально, а й у питаннях історії, проблем, які спіткали ці країни на момент їхнього вступу до ЄС, економічних і геополітичних умов, за яких відбувалась євроінтеграція так званої Вишеградської четвірки.

У конференції також узяли участь журналісти й активісти з Білорусі й Росії, що, як і їхні українські колеги, ставлять собі за мету протидію офіційній політиці держави, що відзначається тиском на населення, а також поступову демократизацію суспільства через діяльність громадських організації і незалежних медіа.

Під час панелі під назвою «Техноманіяки й технократи» обговорювалася роль технічного прогресу для становлення й розвитку демократії. По-перше, чи допомагає інтернет і його продукти активістам у боротьбі з недемократичними режимами? По-друге, чи сприяють вони розширенню свободи слова, що зазнає утисків з боку держави? По-третє, чи має технічний прогрес зворотний, негативний бік медалі?

Ірина Віданова, керівник білоруського проекту CityDog і громадська активістка, розповіла про досвід Білорусі у зв’язку з активним розвитком інтернету. За її словами, збільшення кількості активних користувачів інтернету й поява альтернативних онлайн-медіа дали можливість подолати державну пропаганду. «Відбувся прорив в інформаційному плані, онлайн-медіа виступили конкурентами державних телеканалів і газет. Сформувалася група людей, які почали шукати інформацію в онлайні, а не на телебаченні», – розповідає Ірина. Цей процес вона називає «кібер-кухнею», де відбувається постійний кругообіг інформації, піднімаються гострі питання й лунають заклики до протидії режимові Олександра Лукашенка. В цьому полягає абсолютний позитив інтернету, який дав жителям Білорусі альтернативний канал комунікації, вільний від цензури та інформаційного диктату.

З іншого боку, Ірина Віданова окреслила дві проблеми, які стали очевидними у зв’язку з динамічним розвитком інтернету. По-перше, це питання ефективності так званого онлайн-активізму. Раніше щоб зібрати людей на мітинг, потрібен був особистий контакт, масштабна діяльність із поширення інформації й консолідації зусиль учасників. На сьогодні така діяльність часто опосередковується соціальними мережами, де створюються відповідні групи, розповсюджуються заклики, демотиватори тощо. Особливо ця тенденція стала помітною після Арабської весни, яка, на думку багатьох дослідників і безпосередніх її учасників, стала можливою, в першу чергу, завдяки комунікації людей через соціальні мережі.

Проте сучасний онлайн-активізм не має нічого спільного з революціями в арабських країнах. «Сьогодні люди, клікнувши лайк або репост, відчувають, що виконали свій громадянський обов’язок. В результаті вони не відчувають потреби робити якісь реальні кроки в офлайні. Тому постає питання, яким чином трансформувати лайки і шери в справжній активізм», – каже Ірина Віданова. Для прикладу вона розповідає про мітинг, який мав відбутися в одному з міст Білорусі у квітні 2013 року. Вся інформація про подію поширювалася через соціальні мережі, де загалом було зібрано близько 20 тисяч лайків і 1,5 тисячі шерів. Зрештою на протест прийшло кілька сотень людей. «У цьому полягає феномен Facebook – феномен порожньої мильної кулі. Інтернет формує ілюзію свободи, якої не існує в реальному житті через диктаторський режим. Таким чином, в онлайні люди почуваються в безпеці, але насправді вони відірвані від реальності», – додає Ірина.

По-друге, інтернет використовують не лише громадські активісти з позитивною метою, а й представники влади для боротьби з цими ж громадськими активістами. «Режим змінює свою тактику. Раніше представники держави блокували сайти, що лишається актуальним і сьогодні. Тепер на додаток вони ще й переслідують індивідуальних активістів, вистежуючи їх через інтернет. Це нова хвиля репресій проти активістів», – розповідає Ірина Віданова. Активна позиція людини в онлайні дозволяє з легкістю її ідентифікувати й розшукати, чим займають відповідні державні структури. Таким чином, інтернет може використовуватися не лише з добрими намірами: він перетворюється на новий інструмент у руках диктаторських режимів. Втім, Ірина Віданова пояснює, що все ж активісти, креативно використовуючи технології, завжди на крок попереду представників влади, які застосовують технології у більш традиційний спосіб. «У Білорусі сфера технологій – чи не єдина сфера, де люди самостійно встановлюють порядок денний, а державі доводиться реагувати на нього. Натомість в інших сферах суспільного життя держава займає позицію лідера й диктує поведінку, на яку люди змушені давати відповідь», – додає Ірина.

Представник від Росії Григорій Охотін розповів, у який спосіб можна використовувати інтернет креативно. В першу чергу – це проекти журналістики даних, які, за його словами, стали дуже популярними в Росії останнім часом. «Росія є авторитарною державою з вільним інтернетом», – каже Григорій. Журналістикою даних займаються не лише активісти, а й органи державної влади. І в цьому знову полягає небезпека. Григорій Охотін пояснює, що в основі й першої, й другої категорії проектів лежить принцип open data – відкритого доступу до даних. Наприклад, за сприяння Дмитра Медведєва було створено відкриту базу судових рішень, що покликана сприяти більшій прозорості діяльності судів. Оскільки функціонування бази було санкціоновано державою, Григорій називає цей і подібні проекти data for government – дані для держави. «З якою метою держава збирає дані й ділиться ними? Не впевнений, що вона робить це заради розвитку свободи», – додає Григорій.

На противагу таким проектам з’являються незалежні від держави проекти, створені молодими медійниками й активістами. Вони публікують data for society – дані для суспільства, як їх називає Григорій Охотін. Важливо, що такі дані надає не держава: вони збираються й узагальнюються учасниками проекту, після чого оприлюднюються для громадськості. «Держава і корпорації функціонують у вертикальній площині, їм притаманні ідеї субординації й контролю зверху. Натомість інтернет-проекти, в яких виключена участь держави, надають можливості для співпраці у горизонтальній площині, що відзначається рівністю і свободою», – пояснює Григорій Охотін.

Ще одна негативна тенденція, що актуалізувалась із розвитком інтернету і на яку звернули увагу учасники дискусії – це поглиблення протиріч у суспільстві. «Градус протистояння між користувачами інтернету буває настільки високим, що цілком може призвести до деструкції суспільства, а не його демократизації», – зазначив один зі спікерів. З цією тезою не можна не погодитись, оскільки інтернет-платформи надали додаткові інструменти для артикулювання своїх поглядів представниками різних політичних угрупувань: лівих, правих, центристських тощо. Учасники конференції наголосили на тому, що в інтернеті цей поділ перестав сприяти здоровій дискусії між представниками різних політичних переконань. Зрештою вони майже не співпрацюють одне з одним, що не веде до позитивних трансформацій у суспільстві, а лише загострює наявні проблеми.

Учасники конференції дійшли згоди, що інтернет не може виступати єдиним інструментом модернізації суспільства й побудови демократії. Окрім інтернету важливе значення надається інститутам у сфері освіти, науки, медіа. «Технології – порожні. Немає принципового значення, який саме інструмент ви використовуєте. Важливо, яку ідею ви бажаєте донести до своєї аудиторії», – каже Ірина Віданова. «Модернізація у всіх її проявах повинна надавати людям владу і можливість бути творцем своєї долі», – доповнює Майкл Сутовський, керівник проекту Krytyka Polityczna.
 
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Поиск: