Любовь Божья

Реклама

Поиск

Главная » Статьи » Ростислав Шкиндер » текст

Ростислав Шкиндер - РОЛЬ ЧОЛОВІКА В СІМ’Ї – стовідсоткова ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

«Хочу ж я, щоб ви знали, що всякому чоловікові голова Христос,

а жінці голова чоловік, голова ж Христові Бог» (1Кор.11:3).

«…бо чоловік голова дружини,

як і Христос Голова Церкви, Сам Спаситель тіла» (Еф.5:23).

«Дружини, коріться своїм чоловікам, як Господеві» (Еф.5:22).

«І сказав Господь Бог: Не добре, щоб бути чоловіку самотнім.

Створю йому поміч, подібну до нього» (Бут.2:18).

 

Значення слів:

«Голова» – керівник установи, об'єднання, товариства, організації, керівник уряду, держави або вищих державних органів, авторитетна особа, головний у якій-небудь справі».

«Помічник» –1. Той, хто допомагає комусь у чомусь хто разом з кимсь бере участь у якійсь важливій справі;

2. Службова особа, яка безпосередньо підпорядкована основному керівникові і є його заступником у виконанні певних обов’язків.

Новий тлумачний словник української мови.

 

Утворивши сім’ю, Господь розподілив обов’язки між чоловіком та дружиною: дружина – помічник чоловікові, а чоловік – голова дружини і всього дому.

Голова будь-кого чи будь-чого відповідальний за всі сфери життя цієї структури. Винятку немає. За все відповідальний голова. Це всім зрозуміло, і ніхто з цим не сперечається. Голова зобов’язаний визначити відповідальність своїх помічників, але все одно відповідає за всі процеси він. Це його обов’язок – контролювати всіх, вислуховувати їх звіти, перевіряти, як виконуються обов’язки, швидко реагувати, якщо хтось не справляється, допомагати, настановляти, захищати тощо. Якщо ситуація вкрай критична, голова замінює свого помічника, щоб не призвести до гострої кризи.

Голова вибирає собі помічника, визначає всі його обов’язки (вручає посадову інструкцію). Помічник отримує від голови всі необхідні настанови для виконання своїх обов’язків. Голова оцінює роботу помічника і допомагає йому вийти на вищий рівень, бо кожен розумний голова бажає, щоб праця виконувалася найкраще і якомога професійно.

Коли ми говоримо про керівництво у сім’ї, то принципи відповідальності голови лишаються такими ж (крім заміни помічника, бо тільки Господь може забрати помічника у сім'ї - Мт.19:6). Чоловік відповідальний за всі ділянки життя сім’ї: духовний, душевний рівні, здоров’я та матеріальне благополуччя.

 

Духовний рівень

Духовність сім’ї залежить від духовності чоловіка. Чи є в сім'ї  спільні молитви? Сімейне читання Святого Писання? Чи є спрага піти до храму на Богослужіння? Чи є зацікавленість у духовному служінні? Чи шанується у сім’ї святість? Ось основні чинники духовного життя родини.

За це відповідає чоловік, щоб налаштувати духовне життя на високому рівні. Якщо чоловік усім цим нехтує і не домагається, щоб родина шанувала основні чинники духовного життя, духовне становище такої сім'ї уже погане. Це духовна вбогість, духовна нагота, духовна сліпота – словом, жалюгідне становище. Духовно така сім'я майже знищена. Батьки, може, і протримаються якось у вірі до смерті, але діти можуть духовно загинути, бо духовного життя, практично, немає, воно мертве.

Шановний брате, ти – голова сім’ї. Можливо, прочитавши ці рядки, ти вже оцінив ситуацію своєї родини. Якщо все у вас гаразд, все так, як того хоче Бог, – ти на правильній дорозі, але якщо ти побачив, що відійшов від норм здорового духовного життя родини, тоді зверши гідний плід покаяння. З молитвою налагодь сімейне читання Святого Писання, сімейні молитви, ревне відвідування Богослужінь вашої церкви, активне ставлення до духовного служіння, яке тільки можливе для твоєї родини. Створи такий мікроклімат в сім'ї, щоб твої діти пройнялися не релігією, а духовністю.

Дорогий друже, якщо не налаштувати сім’ю на читання Святого Писання й особисту молитву, то де ще під цим сонцем твої діти зможуть набути мудрість, щоб не робити фатальних помилок у житті, де ще вони можуть взяти силу віри, щоб перемогти все, що повстане проти їх безсмертної душі. Це те, що сходить тільки згори!

Пам’ятай, що бути близько з Богом та нести духовне служіння може лише той, хто хоче цього, бо в духовному житті – як у тій приказці: хто хоче працювати – шукає можливість, а хто не хоче – шукає причину. Христос доступний для всіх.

Щастя не в комфорті, не в грошах, не в розвагах, не у владі чи кар’єрі. За гроші не купиш дітям розуму, а коли будеш зближати родину з Богом, то від присутності Божої твоя родина стане духовно сильнішою, зросте в мудрості, і з Богом твої діти житимуть у безпеці та гармонії. Не знецінюй насправді цінні речі. Шануй Бога всією родиною. Цінуй цінне – ненавидь дешеве (гроші, комфорт, кар’єру, славу, владу). Біжи за цінним і веди за собою родину. Цінне – це близькість з Богом.

3 якщо до розсудку ти кликати будеш, до розуму кликатимеш своїм голосом,

4 якщо будеш шукати його, немов срібла, і будеш його ти пошукувати, як тих схованих скарбів,

5 тоді зрозумієш страх Господній, і знайдеш ти Богопізнання,

6 бо Господь дає мудрість, з Його уст знання й розум!

7 Він спасіння ховає для щирих, мов щит той для тих, хто в невинності ходить,

8 щоб справедливих стежок стерегти, і береже Він дорогу Своїх богобійних!

9 Тоді ти збагнеш справедливість та право, і простоту, всіляку дорогу добра,

10 бо мудрість увійде до серця твого, і буде приємне знання для твоєї душі!

11 розважність тоді тебе пильнуватиме, розум тебе стерегтиме,

12 щоб тебе врятувати від злої дороги, від людини, що каже лукаве,

13 від тих, хто стежки простоти покидає, щоб ходити дорогами темряви,

14 що тішаться, роблячи зло, що радіють крутійствами злого,

15 що стежки їхні круті, і відходять своїми путями,

16 щоб тебе врятувати від блудниці, від чужинки, що мовить м'якенькі слова,

17 що покинула друга юнацтва свого, а про заповіт свого Бога забула,

18 вона бо із домом своїм западеться у смерть, а стежки її до померлих,

19 ніхто, хто входить до неї, не вернеться, і стежки життя не досягне,

20 щоб ходив ти дорогою добрих, і стежки справедливих беріг!

(Пр.2:3-20)

 

Душевний рівень

Душевний рівень сім’ї також залежить від тону, який задає чоловік. Всім нам доводилось, на превеликий жаль, бачити сім’ї, де відсутня культура взаємин, де часто сваряться, з легкістю висміюють і ображають одне одного, де не говорять, а перекрикуються  зі злобою, словом, «гризуть» одне одного та «їдять» (Гал. 5:15). Це починається між батьками, потім переходить на дітей, а коли діти підростають, автоматично переноситься на стосунки між батьками і дітьми.

Але бачили ми і зразкові сім’ї, де всі доброзичливі один до одного, веселі, цікаві, охоче спілкуються, разом співають, разом моляться, разом відпочивають і дуже скучають одне за одним, коли розлучаються. Охоче беруть участь в духовній праці, постійно відвідують Богослужіння. І, знову ж таки, це починається між батьками, потім переходить на дітей, а коли діти підростають, автоматично переноситься на стосунки між батьками і дітьми.

Богу дуже подобається, коли чоловік і дружина – не просто батьки для дітей, а й друзі один для одного: вони разом проводять час, цікаво спілкуються... Коли найніжніші слова належать лише дружині, а не іншим жінкам, і твій найкращий настрій – лише для дружини.

Один брат якось розповів, що був свідком, як його співпрацівник розмовляв з дружиною і зі співробітницями. З дружиною – як з набридливим кошеням: підвищував голос, говорив різкі слова, гнівно перебивав будь-яке намагання дружини якось виправдатися; а зі співробітницями щебетав, як на побаченні.

Коли згасає перша любов, сім'я опиняється в критичному становищі. І відповідальність за це несе чоловік. Романтичні взаємини в сім’ї формує чоловік, і якщо їх не берегти, ворог може вкрасти це.

На цьому рівні є ще дві грані щасливого сімейного життя, за які також відповідає чоловік. Перша – хто для тебе діти: друзі чи просто ті, хто зобов’язаний виконувати перелік певних постанов. Якщо вони для тебе не друзі, то тільки-но стануть на ноги, і ти перестанеш їх цікавити, вони будуть проводити час не вдома – ти просто їх втратиш. Друга – хто є другом вашої сім’ї і з ким дружать ваші діти. Друзі батьків та друзі дітей мають невидимий, але дуже великий вплив на дітей. Це потрібно знати і за цим потрібно слідкувати, щоб потім не жалкувати. Деякі голови сімей через позитивний вплив друзів виводили свої сім’ї з кризових ситуацій. Друзі сім’ї, друзі дітей – це потужний інструмент у побудові щасливої родини.

Тому, шановний голово сім’ї, стій на сторожі, щоб зберегти і примножити у своїй родині найкращі відносини, унеможливити будь-які прояви неєвангельських норм відносин.

Найвищий рівень культури відносин в родині – це відносини в дусі Христа.

8 Тепер же відкиньте і ви все оте: гнів, лютість, злобу, богозневагу, безсоромні слова з ваших уст.

9 Не кажіть неправди один на одного, якщо скинули з себе людину стародавню з її вчинками,

10 та зодягнулися в нову, що відновлюється для пізнання за образом Створителя її,

11 де нема ані геллена, ані юдея, обрізання та необрізання, варвара, скита, раба, вільного, але все та в усьому Христос!

12 Отож, зодягніться, як Божі вибранці, святі та улюблені, у щире милосердя, добротливість, покору, лагідність, довготерпіння.

13 Терпіть один одного, і прощайте собі, коли б мав хто на кого оскарження. Як і Христос вам простив, робіть так і ви!

14 А над усім тим зодягніться в любов, що вона союз досконалости!

15 І нехай мир Божий панує у ваших серцях, до якого й були ви покликані в одному тілі. І вдячними будьте!

(Кол.3:8-15)

 

 

Здоров’я та матеріальне благополуччя

Здоров’я та матеріальне благополуччя також залежить від чоловіка, бо фінансові прибутки напряму залежать від чоловіка, хоча іноді жінки заробляють набагато більше. Але це не підстава для того, щоб чоловік склав повноваження голови сім’ї. Мудра жінка і при великих доходах не буде бажати стати головою сім’ї, а нерозумна і без доходів буде керувати, іноді навіть підсвідомо, тому що в неї не обновлений розум.

Здоров’я дружини та дітей також багато в чому залежить від чоловіка, бо харчування і весь спосіб життя влаштовує і забезпечує чоловік. А від правильного харчування і здорового способу життя залежить здоров’я родини.

Інколи матеріальне сім'я шанує більше, ніж духовне. Це означає, що шкалу пріоритетів голова сім'ї встановив неправильно. Ця помилка може призвести до глибокої кризи. Не варто через кошти приносити в жертву свою родину, а точніше, її духовність та душевність. Буває, що чоловіки їдуть на заробітки за межі країни і дуже довго заробляють там кошти, через що діти і дружина позбавлені достойної уваги та опіки голови сім’ї, і ворог легко може їх атакувати. Соломон передбачив правильний графік відряджень чоловіків на роботу: місяць на роботі, два місяці – вдома:

28 І він посилав їх до Ливану, по десять тисяч на місяць, напереміну: місяць були вони на Ливані, два місяці у домі своїм; а Адонірам доглядав над робітниками.

(1Цар.5:28)

Шановний друже, не обділяй свою сім’ю часом через кошти. Пропустиш  час – настане криза, і тоді ніякі кошти не допоможуть вирішити це. Не все в житті вирішують гроші, хоча багато й вирішують. Тому не треба надавати їм перевагу. Можеш збудувати дім, а життя в ньому не буде. Можеш заснувати мегабізнес, але, все одно, є речі, які за кошти не купиш. Тому, друже, не віддавай бізнесу весь свій продуктивний час, залиш його для сім’ї і духовного служіння.

Є інша крайність – коли чоловіки відмовляються брати на себе відповідальність за матеріальний стан. Це прояв лінощів. Це психологічна хвороба, яку потрібно терміново лікувати.

Ще одна небезпека – робити надто сильний акцент на освіту дітей або на їх здоров’я, а не на тому, щоб навчати їх шукати Божого лиця. Порівняно з фізичним здоров’ям та освітою, духовність дуже обділена. Але не в прекрасному здоров’ї та освіті щастя. Це цінні речі, але не головні.  Я бачив доглянутих у плані фізичного здоров’я та освіти дітей, які починали виявляти неповагу до Господа, а згодом зовсім переставали шанувати Його. І як тоді батькам прикро, що дитя не йде дорогою життя. Віддав би все, аби дитина перестала блукати в житті, а пішла слідами Христа.

Ми не проповідуємо аскетизм, ми – за збалансоване життя, життя за тверезим розумом, життя цікаве й імпульсивне. Всьому треба віддати належну честь. Шануймо цінне.

 

Шановний друже, голово сім’ї – будь сильний у вірі! Прочитавши цю статтю, спробуй оцінити стан своєї сім'ї, сміливо глянь правді в очі. Дозволь своїй совісті у Дусі Святім оцінити свою діяльність, як голови сім’ї. Потім, як мужній чоловік, прояви хоробрість, велику старанність, терпимість, постійність, і всі ці сфери сімейного життя, про які ми говорили, очисти й освяти, щоб у твоєму домі була свобода Духу Святому, щоб Господь вільно, без перешкод трудився над твоєю родиною і вів усіх до досконалості у Христі. Тільки ті, хто не вгашає і не зневажає Духа Святого, має повноту радості життя. Тільки такі люди будуть щасливими у християнстві. Отож, шановний брате, ощаслив свою родину. Все у твоїх руках.

Ростислав Шкіндер,

Вчитель ЦХВЄУ


Категория: текст | Добавил: tolya (02.12.2010)
Просмотров: 1495 | Теги: Вчитель ЦХВЄУ, Ростислав Шкиндер | Рейтинг: 0.0/0
система комментирования CACKLE

меню

Аудио [29]
Видео [54]
текст [12]
книги [1]

Библия онлайн

Библия

Молитва

Мы в соцсетях

Реклама